• ReklamaA1 - silpol v2

Szukaj

    Reklama
    B1 tiger-coating 18.08.2022-24.01.2023 Julian przedłużony do końca 2024

    Przygotowanie Powierzchni

    Wydanie nr: 3(125)/2020

    Artykuły branżowe

    Przygotowanie Powierzchni

    ponad rok temu  20.07.2020, ~ Administrator,   Czas czytania 4 minuty

    Fosforanowanie cynkowe. (zdjęcie wykonane mikroskopem skaningowym, powiększone 300 razy)

    Fosforanowanie cynkowe. (zdjęcie wykonane mikroskopem skaningowym, powiększone 300 razy)

    Strona 2 z 2


    Technologia fosforanowania cynkowo-wapniowego

    Ochrona środowiska

    Niezależnie od rodzaju i składu kąpieli podczas prowadzenia procesu tworzą się szlamy, które okresowo powinny być odprowadzane z wanny i neutralizowane ze zużytymi kąpielami. W osadach poneutralizacyjnych z kąpieli cynkowych mamy metale ciężkie i śladowe ilości miedzi i niklu. Roztwory pozbawione metali ciężkich można odprowadzać ze ściekami przemysłowymi, natomiast neutralne osady są suszone i przekazywane do dalszego zagospodarowania. Neutralizacja kąpieli do fosforanowania żelazowego przebiega w podobny sposób, z tym, że w osadach mamy nierozpuszczalne fosforany żelaza.

    Podsumowanie

    Jak widać, mitem jest przedstawianie technologii fosforanowania żelazowego czy cyrkonowego jako technologii równie skutecznej w ochronie przed korozją i jednocześnie bardziej ekonomicznej i bezpieczniejszej dla środowiska niż fosforanowanie cynkowe czy cynkowo-wapniowe. Porównywać należy zawsze procesy dotyczące tego samego stanu powierzchni wyrobów, a technologie dobierać do warunków eksploatacyjnych, uwzględniając możliwości techniczne zakładów. Odpowiednie dobranie preparatu do chemicznej obróbki dla danego wyrobu jest niezbędne i pozwala przedłużyć jego eksploatację, a przedsiębiorca ma pewność, że wypuszcza wyroby z gwarancją ich długiej żywotności.              

    Inż. Ewa Maślankiewicz, 
    wieloletni pracownik Instytutu Mechaniki Precyzyjnej w Warszawie, w którym zajmowała się badaniami i opracowywaniem składów preparatów do chemicznego przygotowania powierzchni metali. Jest autorem bądź współautorem wielu patentów dotyczących preparatów do fosforanowania (krystalicznego i amorficznego), które zostały wdrożone w wielu zakładach produkcyjnych w całej Polsce. Od przeszło 25 lat swoje doświadczenie zawodowe wykorzystuje w firmie EMPAS, która produkuje preparaty do mycia, trawienia, fosforanowania i pasywacji.

    GALERIA ZDJĘĆ

    Fosforanowanie cynkowo-wapniowe. (zdjęcie wykonane mikroskopem skaningowym, powiększone 300 razy)

    Komentarze (0)

    dodaj komentarz
    Aby dodać komentarz musisz podać wynik
      Nie ma jeszcze komentarzy...