Śrutownica wirnikowa do oczyszczania bloków węglowo-grafitowych typ OWB.
Sterowanie elektryczne/elektroniczne śrutownicy
Składa się z szafy sterowniczej z panelem operatorskim, czujników ruchu i położenia mechanizmów, wyłączników krańcowych, układu bezpieczeństwa, okablowania oraz innego osprzętu elektrycznego i elektronicznego (rys. 14). Szafa zawiera aparaturę siłową, zabezpieczenia zwarciowe i przeciążeniowe, aparaturę kontrolno-pomiarową, sterowniczą i sygnalizacyjną. Sterowanie oczyszczarką odbywa się za pomocą sterownika swobodnie programowalnego SIMATIC S7, co pozwala na dowolne programowanie parametrów pracy urządzenia. Pulpit szafy sterowniczej posiada dotykowy ekran z wizualizacją pracy śrutownicy. Umożliwia również ustawienie parametrów pracy dla różnego asortymentu oczyszczanych przedmiotów. Zamontowany w strefie załadunku skaner kodów kreskowych umożliwia automatyczny wybór programu oczyszczania do wielkości i typu bloku.
Nadzór nad oczyszczarką oraz serwis wykonany jest z wykorzystaniem łącza internetowego w trybie on-line.
Poziom hałasu śrutownicy
Bardzo istotnym obecnie zagadnieniem jest ograniczanie hałasu. Aby uzyskać poziom 76 dBA konieczne było zastosowanie w śrutownicy równocześnie kilku sprawdzonych wcześniej w innych aplikacjach rozwiązań, w tym:
- Obudowa dźwiękochłonna śrutownicy (rys. 15), która wykonana jest z dźwiękochłonnych ścian wokół śrutownicy. Zewnętrzna powierzchnia ściany wykonana jest z blachy ocynkowanej, a materiałem wygłuszającym jest wełna mineralna. Obudowa jest wyposażona w drzwi, oświetlenie oraz bramę przesuwną dla celów remontowych.
- Wygłuszenie komory roboczej oraz pomostów śrutownicy (rys. 16). Proces śrutowania bloków węglowo-grafitowych powoduje powstawanie znacznego hałasu poprzez uderzenia śrutu o metalowe wyłożenie komory roboczej. Aby obniżyć hałas, ściany komory wykonane są z podwójnej warstwy, z izolacją z materiału wygłuszającego.
- Wygłuszenie wentylatora odciągowego filtra, który w czasie normalnej pracy wytwarza znaczny hałas. Obniżenie jego poziomu realizowane jest przez zastosowanie obudów dźwiękochłonnych, tłumików wydechu oraz dodatkowych ścian dźwiękochłonnych.
- Instalacja odpylająca (rys. 17), której zadaniem jest odciąganie i oczyszczanie powietrza z komory roboczej śrutownicy i separatora. Ma to na celu zapobieżenie emisji na zewnątrz komory roboczej oraz odciąganie drobnych frakcji z separatora.
Komentarze (1)