Matowanie twardych powłok antykorozyjnych na nowych częściach – siacarbon
Wielu producentów stosuje bardzo twarde powłoki kataforetyczne. Do usuwania drobnych defektów i ich matowania można zużyć wiele standardowych krążków i nie uzyska się dobrej, jednorodnej powierzchni. Także dla stosunkowo miękkich gruntów fabrycznych zachodzi niebezpieczeństwo łatwego przeszlifowania krawędzi i profili do metalu. Aby dać gwarancję odporności antykorozyjnej nakładanej powłoki – w przypadku przeszlifowań powyżej 1-2% powierzchni – wymagane jest dodatkowe zabezpieczenie, aplikacja np. gruntu epoksydowego. Istnieje technologia pozwalająca na bardzo wydajne matowanie twardych gruntów (1 krążek ø150 mm na kilka metrów kwadratowych), jednocześnie redukująca przeszlifowania do minimum i dająca jednorodny rezultat.
Ciekawy film produktowy, zawierający też konkretny test porównawczy można znaleźć w YouTube, wyszukując słowa „siacarbon PL”.
Obróbka lakierów odpornych na zarysowania – siacarat
Technologia nasypu diamentowego na elastycznej tkaninie-siatce i gąbce jest używana także w krążkach 7240 siacarat. To jedyny materiał pozwalający łatwo obrabiać supertwarde lakiery na sucho lub mokro. Granulacji 500 używa się do całkowitego usuwania lakieru (do gruntu), zaś 1000 do obszarów cieniowania – umożliwia to małe naprawy częściowe bez całkowitego przelakierowania. Ziarna 2000 i 3000 stosuje się do korekty powłok przed polerowaniem. Krążek siacarat nie jest tani, ale na supertwardych lakierach może zastąpić nawet 50 standardowych krążków.
Wiktor Konstantinidis
Komentarze (0)