• Reklama
    A1 - eko color 08.11-31.12.2023 Julian

Szukaj

    Reklama
    B1 - IGP 2024 Julian

    Przygotowanie Powierzchni

    Wydanie nr: 3(113)/2018

    Artykuły branżowe

    Przygotowanie Powierzchni

    ponad rok temu  18.06.2018, ~ Administrator,   Czas czytania 6 minut

    Schemat warstwy Oxsilan® na powierzchni metalu pokrytego farbą proszkową.

    Schemat warstwy Oxsilan® na powierzchni metalu pokrytego farbą proszkową.

    Strona 3 z 4

    Fosforanowanie cynkowe 
    W przypadku fosforanowania cynkowego sekwencja obróbki detali wykonanych z blachy ocynkowanej lub ocynkowanych jest następująca: 

    •     ODTŁUSZCZANIE
    •     PŁUKANIE
    •     AKTYWACJA
    •     FOSFORANOWANIE Zn
    •     PŁUKANIE 

    Fosforanowanie cynkowe jest tradycyjną metodą przygotowania powierzchni stali przed lakierowaniem. Wytworzona warstwa powinna charakteryzować się drobnoziarnistością, jednolitością i ciągłością, właściwą masą jednostkową i odpowiednią do składu kąpieli strukturą. W odróżnieniu od fosforanowania żelazowego, warstwa fosforanów cynku pod lakierowanie powinna mieć masę w zakresie 1,5-3,5 g/mkw. dla kąpieli natryskowych, a 2,5-4,5 g/mkw. dla kąpieli zanurzeniowych. 
    Dla procesów fosforanowania cynkowego stosuje się podobne dodatki fluorków jak dla fosforanowania żelazowego (dodatki te są najczęściej wbudowane w koncentrat). 

    Reklama
    ŚT - Targi Kielce 13.11-28.03 Julian
    Jak łatwo zauważyć, jest to technologia znacznie bardziej rozbudowana i trudniejsza do opanowania niż fosforanowanie żelazowe. Gwarantuje jednak znacznie lepsze odporności korozyjne i jest standardem w przemyśle samochodowym. 

    Obróbki bezfosforanowe (nanotechnologie) 
    Firmy chemiczne zajmujące się profesjonalnie przygotowaniem powierzchni poszukują nowych technologii, które zastąpią tradycyjne fosforanowanie. Bardzo duże nadzieje pokładane są w związkach krzemoorganicznych – silanach. Związki te wykorzystywane były dotychczas w produkcji farb i lakierów w celu zwiększenia przyczepności powłok malarskich. Ostatnie badania pokazały, że istnieje możliwość użycia związków krzemoorganicznych do procesów przygotowania powierzchni. Silany nie wymagają grzania, są aplikowane poprzez natrysk lub zanurzenie, nie wymagają dokładnego suszenia, a czas obróbki można ograniczyć do dwóch sekund. Zaobserwowano, że doskonałe własności użytkowe uzyskuje się poprzez połączenie silanów i metali przejściowych, głównie cyrkonu (Zr). Silany są proste w neutralizacji (wystarcza mleko wapienne). W kąpieli nie tworzą się żadne szlamy, a masę jednostkową liczy się w mg/mkw. 

    Proces technologiczny składa się jedynie z czterech etapów: 

    •     ODTŁUSZCZANIE
    •     PŁUKANIE
    •     OXSILAN®
    •     PŁUKANIE 

    Na rysunku pokazano schematycznie budowę warstwy silanowej z wbudowanymi w jej strukturę atomami cyrkonu, nazwaną przez firmę Chemetall technologią Oxsilan®. 

    Komentarze (0)

    dodaj komentarz
    Aby dodać komentarz musisz podać wynik
      Nie ma jeszcze komentarzy...