Czyszczenie powierzchni metalowych przed dalszymi procesami technologicznymi
„Gdy oczekujesz więcej…” to motto firmy ELHUS S.C., która od 2000 roku specjalizuje się w czyszczeniu powierzchni metalowych produktami na bazie wody dla różnych zastosowań. Zajmuje się także doborem chemii dla różnych systemów malarskich. Jest jedynym na Polskę dystrybutorem niemieckiej firmy OQEMA AG – producenta środków chemicznych oferującego klientom wysokiej klasy produkty oraz specjalistyczne rozwiązania.
Mycie międzyoperacyjne
Odtłuszczanie czy mycie detali wykonanych z metalu i/lub z tworzyw sztucznych jest fundamentalnym etapem większości procesów przemysłowych, by spełnić wymogi kontroli jakości. Elementy muszą zostać umyte przed lub po obróbce, między operacjami albo jako pierwszy etap przed obróbką powierzchni czy montażem. Efekt końcowy to standard czystości spełniający specyfikacje wymagane w procesie produkcyjnym lub MRO.
Firmy, które dostarczają produkty chemiczne, mają nie lada wyzwanie w doborze odpowiednich produktów w branży mycia międzyoperacyjnego, ponieważ chemia musi być dostosowana do konkretnego procesu technologicznego, który najczęściej już istnieje. Dostępne są tu wszelkiego rodzaju rozwiązania mechaniczne wspomagające mycie detali, tj. linie natryskowe, zanurzeniowe, ultradźwiękowe, podciśnieniowe, jak również systemy łączone, tzw. MULTI, czy COMBO.
Dobór produktu odbywa się w następujący sposób:
- wizyta przedstawiciela firmy ELHUS S.C. u klienta
- zapoznanie się z profilem firmy, pozyskanie jak najwięcej danych o procesie
- sprecyzowanie oczekiwań klienta
- pobranie próbek referencyjnych (detali) celem wykonania badań laboratoryjnych
- badania laboratoryjne – wytypowanie produktu
- sporządzanie sprawozdania z badań
- odesłanie umytych detali do klienta
- podjęcie przez klienta decyzji o wykonaniu prób na linii.
Oczekiwania klientów
Oczekiwania klientów w branży mycia międzyoperacyjnego są zróżnicowane i zależą w dużej mierze od profilu firmy – czy produkuje ona nowe wyroby, czy też zajmuje się regeneracją części. W przypadku produkcji nowych wyrobów najczęściej zmagamy się z usuwaniem oleju. Jeżeli chodzi o regenerację części, najczęściej usuwamy sadzę.
Oczekiwania klientów możemy podzielić na cztery grupy:
- aspekt dotyczący efektywności środka (akceptowalne odtłuszczenie, umycie)
- aspekt ekonomiczny (niska cena produktu)
- aspekt związany z właściwościami produktu (pienienie, demulgacja, nagar, zabezpieczenie przed korozją)
- coraz częściej się pojawiający aspekt środowiskowy związany z BHP czy utylizacją produktu.
Komentarze (0)