Dzięki kompaktowej linii odtłuszczania można efektywnie obrabiać taśmy w układzie ciągłym i blachy. [BIP-Industrietechnik]
Chęć oszczędności energii oraz zrezygnowania z dodatków chemicznych była dla firmy BIP Industrietechnik GmbH okazją do opracowania nowej metody, która bez użycia wody i chemii umożliwia efektywne i zarazem ekonomiczne odtłuszczanie.
Drukowanie, lakierowanie ciekłe, malowanie proszkowe, oklejanie – większość powierzchni metalowych i z tworzyw sztucznych przed dalszą obróbką musi być wyczyszczona i odtłuszczona. Dzięki temu, przed następnymi procesami, otrzymujemy powierzchnię o dobrej przyczepności. W przeszłości oznaczało to często wysokie koszty energii i konieczność stosowania chemii. – Dzięki nowej, opatentowanej metodzie odtłuszczania suchego „Eurosorb”, przy której stosowane są adsorbenty w formie proszku, można przeprowadzić procesy odtłuszczania bez wody i chemii – prezes firmy BIP Industrietechnik GmbH Wilfried Pieper wyjaśnia zalety nowej metody, licencjonowanej przez firmę Eurotec. – Następujące po sobie procesy mycia i suszenia nie są już konieczne. Metoda „Eurosorb” zapewnia mierzalnie lepszą jakość powierzchni. Lakierowanie i oklejanie jest dzięki niej bardziej trwałe.
Szczególnie przydatna do odtłuszczania manualnego
– W wielu zakładach obróbki metali oraz tworzyw sztucznych pojedyncze sztuki lub małe serie w dużej mierze wytwarzane są manualnie – wyjaśnia Wilfried Pieper. – Linie odtłuszczania ciągłego, ze względu na wysokie koszty lub skomplikowany proces produkcyjny, praktycznie są tam prawie nieopłacalne.
Metoda odtłuszczania suchego „Eurosorb” podsuwa tutaj rozwiązanie: technologię bezrozpuszczalnikową „Organic-Contact-Cleaning-Technology” (OCC-Technology). Jest to bardzo efektywna i przyjazna środowisku alternatywa dla manualnego odtłuszczania nadających się do tego powierzchni. Obróbka końcowa w formie mycia i suszenia nie jest już konieczna. – Przy metodzie tej stosowany jest rodzaj rękawicy SILfix-Pad, której aktywna strona pokryta jest wysokiej jakości filcem do odtłuszczania, impregnowanego naturalnym, mineralnym proszkiem – wyjaśnia Pieper. – Nawet wrażliwe powierzchnie mogą bez obaw być w ten sposób odtłuszczane.
Rezultat jest przekonujący. W GD group – firmie z siedzibą w Brandenburgu, która działa w branżach design, reklamowej, druku wielkoformatowego oraz zabudowy targów – rękawice te są w użyciu już od lata 2015 roku. – Wykorzystaliśmy około 20 sztuk do odtłuszczania powierzchni przeznaczonych do lakierowania/malowania i jesteśmy całkowicie zadowoleni – mówi dyrektor GD Jens Güssow.
Rękawice dają pewność, że powierzchnie są rzeczywiście odtłuszczone przy użyciu prostych środków. Poza tym, odchodzi bardzo nieprzyjemne, toksyczne obciążenie stanowiska pracy zapachem. – Dzięki jednorodnej jakości powierzchni oszczędzamy również mnóstwo czasu w porównaniu do tradycyjnych metod – dodaje Jens Güssow.
Przy manualnym zastosowaniu metody odtłuszczania na sucho stosowany jest SILfix-Pad, który ma kształt rękawicy. [BIP-Industrietechnik]
Komentarze (0)