Przegląd mechanicznych metod przygotowywania powierzchni
Mechaniczne przygotowywanie powierzchni przed nakładaniem powłoki ochronnej (lakierniczej, z tworzywa, gumowej, metalicznej) czy powłoki natryskiwanej cieplnie lub zanurzeniowo oraz klejenia) ma za zadanie usunięcie zanieczyszczeń stałych w postaci rdzy, zgorzeliny hutniczej i spawalniczej, kurzu, pyłów, soli oraz nadanie pożądanej chropowatości powierzchni o właściwym jej profilu.
Mechaniczne metody przygotowania powierzchni metalowych stanowią dość liczne techniki: od ręcznych za pomocą narzędzi i narzędzi ręcznych z napędem obrotowym lub posuwisto-zwrotnym, do najskuteczniejszych metod strumieniowo-ściernych w postaci oczyszczarek pneumatycznych z otwartym obiegiem ścierniwa, a także oczyszczarek „bezpyłowych”, komór i pneumatycznych oczyszczarek wirnikowych, kabin oraz urządzeń do mokrego „piaskowania”. Są też monitory wytwarzające strumień wody o wysokim ciśnieniu, które są zdecydowanie wydajniejsze i jako jedyne umożliwiają uzyskanie najwyższego stopnia przygotowania powierzchni Sa 3 oraz najwłaściwsze rozwinięcie powierzchni zapewniające dobrą przyczepność powłok ochronnych do podłoża, co gwarantuje wysokie trwałości nałożonych powłok.
Najbardziej wydajną metodą mechanicznego czyszczenia jest obróbka powierzchni strumieniem ziaren ściernych, zwanych ścierniwami (mineralnymi, syntetycznymi, żużlowymi) lub metalowych zwanych śrutami, których strumień tworzy rozprężające się powietrze. Drobne części czyści się tzw. metodą wibrościerną, tj. kształtkami ściernymi w cieczach roboczych, w urządzeniach, które nadają kształtkom ściernym ruch wibracyjny. Czasem stosuje się oczyszczarki ultradźwiękowe, w których zawiesina wodna ścierniwa pobudzana jest ultradźwiękami.
Najbardziej wydajną i ekonomiczną metodą obróbki strumieniowo-ściernej jest śrutowanie w urządzeniach rzucających śrut za pomocą wielu kół obrotowych posiadających ŁOPATKI, KTÓRE KIERUJĄ strumień ścierniwa na oczyszczaną powierzchnię.
Etapy strumieniowo--ściernego przygotowywania powierzchni metalowych
Przygotowanie powierzchni do nakładania powłok ochronnych polega na:
- usunięciu ostrych krawędzi, ubytków powierzchniowych, rozwarstwień powierzchniowych, wygładzeniu spawów, usunięciu odprysków spawalniczych i zgorzeliny spawalniczej za pomocą narzędzi ręcznych w postaci szlifierek obrotowych
- usuwaniu grubych pokładów rdzy, głównie z wżerów korozyjnych – dokonuje się to za pomocą iglaków, obijaków młoteczkowych i szczotek obrotowych
- usuwaniu zanieczyszczeń półstałych (smarów, olejów, tłuszczów, „silspawu”, brudu i chłodziw) oraz ciekłych (roztworów soli rozpuszczalnych i wilgoci), czego nie dokona się za pomocą metod mechanicznych. Konieczne jest zatem tak zabrudzone powierzchnie zmywać alkalicznymi wodnymi preparatami myjącymi i odtłuszczającymi lub spłukiwać najlepiej ciepłą miękką wodą pod ciśnieniem z dodatkiem inhibitora korozji
- wytarciu i wysuszeniu powierzchni wilgotnych, zroszonych, zmarzniętych lub zaśnieżonych
- usuwaniu rdzy nalotowej, zanieczyszczeń stałych, takich jak piasek, pyły przemysłowe, resztki betonu, wapna, kredy i temu podobnych – usuwa się je poprzez zmiatanie lub odsysanie odkurzaczami przemysłowymi.
Komentarze (0)