• Reklama
    A1 - eko color 08.11-31.12.2023 Julian

Szukaj

    Reklama
    B1 - konica minolta 18.02.2022-31.12.2024 Bogumiła

    Przygotowanie Powierzchni

    Wydanie nr: 4(114)/2018

    Artykuły branżowe

    Przygotowanie Powierzchni

    ponad rok temu  14.08.2018, ~ Administrator,   Czas czytania 18 minut

    Strona 4 z 8

    Narzędzia ręczne lub mechaniczne nie mają znaczącego wpływu na rozwijanie powierzchni (chropowacenie) i uzyskiwanie odpowiedniego profilu tej chropowatości. Rozwijanie powierzchni polegające na zwiększeniu powierzchni styku z powłoką nakładaną jest koniecznym warunkiem dobrej przyczepności powłok. 

    Oczyszczarki do mokrego „piaskowania”

    Godne polecenia jest zastosowanie dysz zraszających ścierniwo i obniżających pylenie na stanowisku pracy o 90% lub oczyszczarek wykorzystujących strumień mokrego ścierniwa w formie błota (Torbo) albo najbardziej oszczędzających ścierniwo, które wyrzucają zawiesinę ścierniwa w wodzie za pomocą sprężonego powietrza, zmniejszając pylenie do 95% (Quill, Sandbot).

    Oczyszczarki komorowe i kabiny pneumatyczne

    W wytwórniach konstrukcji i urządzeń oraz maszyn stosuje się najczęściej komory śrutownicze pneumatyczne, czasem na dwa rodzaje ścierniw (śrut staliwny ostrokrawędziowy i elektrokorund), niezbędne, jeśli zdarzają się często wyroby ze stali nierdzewnej lub metali kolorowych oraz wyroby z cienkimi blachami. 

    Reklama
    ŚT - Targi Kielce 13.11-28.03 Julian
    Drobne detale czyści się najczęściej w kabinach rękawowych, ze stołem obrotowym, kielichem obrotowym, hakiem obrotowym lub karuzelowym oraz zawieszkowym doprowadzaniem detalu do kabiny z dyszami umiejscowionymi w jednym miejscu, a także sterowanych robotem lub numerycznie. W kabinach użytkuje się najczęściej elektrokorundy i kulki szklane, a czasem śruty staliwne ostrokrawędziowe i węgliki krzemu.

    Oczyszczarki wirnikowe

    Są to oczyszczarki komorowe o olbrzymiej wydajności (do 1000 m2/h) używane w zakładach produkcji wielkoseryjnej i masowej, które posiadają nieraz do 8 kół z 8 łopatkami rzutowymi o średnicy wirnika najczęściej od 305 do 495 mm i mocy napędowej pojedynczego wirnika od 3 do 110 kW, wyrzucających śrut na powierzchnie oczyszczane siłą odśrodkową odpowiednio od 40 do 1300 kg śrutu kulistego staliwnego wysoko- lub niskowęglowego, chromoniklowego z prędkością wylotową najczęściej 70–80 m/s. W nowoczesnych oczyszczarkach wirnikowych stosuje się napędy wirników o bezstopniowym regulowaniu prędkości obrotowej. Używa się je do czyszczenia wyrobów hutniczych z rdzy i zgorzeliny walcowniczej przed procesem wytwarzania konstrukcji, maszyn i urządzeń oraz do usuwania mas formierskich pozostałych na odlewach staliwnych, żeliwnych i stali stopowych oraz metali kolorowych za pomocą śrutów kulistych lub ciętych z drutu stalowego lub ze stali nierdzewnej, a także z metali kolorowych. 

    Przed wykonaniem konstrukcji stalowej wszystkie elementy hutnicze kierowane do jej wytworzenia należy śrutować w oczyszczarce wirnikowej za pomocą śrutu staliwnego okrągłego lub ciętego z drutu stalowego. Po wytworzeniu konstrukcji stalowej powinno się ponownie wyśrutować ją w komorze śrutowniczej śrutem ostrokrawędziowym w celu oczyszczenia zanieczyszczeń powstałych w toku produkcji oraz chropowacenia spawów i nadania jednolitego ostrego profilu chropowatości. 

    Komentarze (0)

    dodaj komentarz
    Aby dodać komentarz musisz podać wynik
      Nie ma jeszcze komentarzy...