
a) ścierniwa metalowe, w szczególności:
- śrut ostrokątny lub kulisty staliwny albo żeliwny,
- cięty drut stalowy,
b) ścierniwa niemetalowe, w szczególności:
- piaski kwarcowe w metodach pneumatycznych mokrych i wilgotnych,
- elektrokorund,
- ścierniwa odpadowe, w tym żużel pomiedziowy, paleniskowy, wielkopiecowy,
- rozdrobnione skały i minerały,
- inne ścierniwa sztucznie wytworzone i organiczne.
Niedopuszczalne jest stosowanie do czyszczenia powierzchni suchego piasku kwarcowego, bowiem jest on ścierniwem jednorazowego zastosowania i jego ziarna ulegają zużyciu, zamieniając się w pył. Badania potwierdziły, iż zawartość wolnej krzemionki w pyle piasku kwarcowego wynosi w granicach 70-100% [1, 16]. Podczas stosowania w pomieszczeniach ścierniw z rozdrobnionych skał i minerałów, zawierających wolną krzemionkę, należy oznaczać w tym pomieszczeniu stężenie pyłu całkowitego i respirabilnego, którego wartości nie mogą być wyższe od podanych w załączniku nr 1 do Rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia 29 listopada 2002 r. w sprawie najwyższych dopuszczalnych stężeń i natężeń czynników szkodliwych dla zdrowia w środowisku pracy (Dz. U. nr 217, poz. 1833) [15].
Obróbka strumieniowo-ścierna elektrokorundem znalazła przede wszystkim zastosowanie w przygotowaniu powierzchni podłoża przed naniesieniem powłok malarskich, z tworzyw sztucznych oraz metalowych. Również stosuje się ją w celu oczyszczania powierzchni elementów (stalowych, z metali kolorowych, tworzyw sztucznych) przed procesem klejenia [8, 10, 11, 17]. Warto zauważyć, że nawet po przygotowaniu stalowego podłoża do stopnia czystości Sa3 metodą obróbki strumieniowo-ściernej mogą na jego powierzchni pozostawać zanieczyszczenia chemiczne, np. chlorki czy siarczany. Wówczas zalecane jest umycie (np. w roztworze wody z detergentem) tych powierzchni przed nakładaniem powłoki [2].
Rys. 2. Elektrokorund a) zwykły, b) szlachetny.
Metody chemiczne i elektrochemiczne
Obróbkę chemiczną i elektrochemiczną przeprowadza się w celu usunięcia z powierzchni podłoża zanieczyszczeń, takich jak: oleje, smary, woski czy zanieczyszczenia jonowe, które obniżają przyczepność powłoki. Do podstawowych metod chemicznego i elektrochemicznego przygotowania powierzchni podłoża stalowego należą [1-4]:
- odtłuszczanie,
- trawienie,
- polerowanie.