• Reklama
    A1 - eko color 08.11-31.12.2025 Julian
Reklama
B1 - konica minolta 18.02.2022-31.12.2025 Bogumiła

Przygotowanie Powierzchni

Wydanie nr: 2(88)/2014

Artykuły branżowe

Przygotowanie Powierzchni

ponad rok temu  20.03.2014, ~ Administrator,   Czas czytania 8 minut

Strona 4 z 5

Odtłuszczanie
Odtłuszczanie polega na usunięciu z powierzchni podłoża stalowego wszelkich zanieczyszczeń pochodzenia organicznego (m.in. tłuszcze roślinne i zwierzęce, mydła, oleje mineralne). Najczęściej stosowanymi substancjami odtłuszczającymi są biodegradowalne kompozycje, w skład których wchodzą nieorganiczne związki (fosforany, ługi, krzemiany, węglany) oraz organiczne (środki powierzchniowo czynne,) [1, 2, 4]. Stosowane są najczęściej następujące rodzaje odtłuszczania:

  • odtłuszczanie w rozpuszczalnikach organicznych, 
  • odtłuszczanie w roztworach alkalicznych,
  • odtłuszczanie emulsyjne,
  • odtłuszczanie elektrolityczne,
  • odtłuszczanie przy wykorzystaniu ultradźwięków.

    
Jedną z najskuteczniejszych metod odtłuszczania jest odtłuszczanie w parach rozpuszczalników, które prowadzi się w specjalnych komorach. Najczęściej stosuje się takie rozpuszczalniki, jak: benzyna, nafta, trójchloroetylen, czterochloroetylen i inne. Należy natomiast szczególną uwagę zwrócić na dużą toksyczność i palność stosowanych rozpuszczalników, które negatywnie wpływają na organizmy żywe [4, 18].

Odtłuszczanie w roztworach alkalicznych polega na zmydleniu tłuszczów (według reakcji 3.1) oraz zemulgowaniu olejów mineralnych przez alkalia [4].

(R-COO)3 – C3H5 + 3 NaOH → 3 R – COONa + C3H5(OH)3 (1)

Odtłuszczanie przeprowadza się z kąpielach alkalicznych, poprzez zanurzenie danego elementu w wannach stalowych wyposażonych w urządzenia do ogrzewania i mieszania [1, 3, 4].
W odtłuszczaniu emulsyjnym czyszczoną powierzchnię poddaje się działaniu emulsji zawierającej związki powierzchniowo czynne oraz rozpuszczalniki. Proces ten można przeprowadzać dwoma sposobami. Pierwszy z nich polega na zanurzeniu przedmiotu stalowego w rozpuszczalnikach zawierających mieszaninę emulgatorów, a następnie wypłukaniu zanieczyszczeń strumieniem wody. W drugim sposobie następuje zanurzenie lub natrysk na zatłuszczoną powierzchnię emulsji, w skład której wchodzą: aktywna kompozycja emulatorów oraz zemulgowany w wodzie rozpuszczalnik organiczny. 

Kolejną skuteczną metodą odtłuszczania jest odtłuszczanie elektrolityczne oparte na zasadzie elektrolizy. Oczyszczane przedmioty umieszcza się w wannie z roztworem alkalicznym, który stanowi katodę lub anodę i podaje działaniu prądu stałego (napięcie rzędu 5÷12V). Następuje zemulgowanie tłuszczów i olejów poprzez wydzielający się w procesie elektrolizy wodór (na katodzie) i tlen (na anodzie) [1, 3, 4].