• ReklamaA1 - silpol v2

Szukaj

    Reklama
    B1 - emptmeyer 28.05-31.12 Julian

    Przygotowanie Powierzchni

    Wydanie nr: 4(126)/2020

    Artykuły branżowe

    Przygotowanie Powierzchni

    ponad rok temu  31.08.2020, ~ Administrator,   Czas czytania 7 minut

    Oczyszczarki do blach i profili OWB.

    Oczyszczarki do blach i profili OWB.

    Strona 1 z 4

    Obróbka strumieniowo-ścierna

    Zmieniające się wymagania odnośnie jakości konstrukcji stalowych, a w szczególności ich wysokiej trwałości i estetyki, skłaniają producentów coraz częściej do zastosowania metody obróbki strumieniowo–ściernej (śrutowania) w celu mechanicznego oczyszczania powierzchni w końcowym procesie ich produkcji. Powszechne stosowanie tej metody pozwala na uzyskanie najwyższego stopnia czystości powierzchni oraz jej określonej chropowatości przy jednoczesnych relatywnie niskich kosztach obróbki. Obróbka ta zdecydowanie przewyższa wszystkie inne techniki, jak np. szlifowanie czy szczotkowanie.

    Obróbka strumieniowo-ścierna (śrutowanie) jest powszechnie stosowana w przemyśle metalowym, odlewniczym, samolotowym, samochodowym, konstrukcyjnym, budowy statków, kolejowym i wielu innych. Można jej poddawać przedmioty wykonane z różnych materiałów, takich jak np. żeliwo, staliwo, stal, metale nieżelazne i ich stopy, tworzywa sztuczne, guma, szkło, ceramika, kamień, beton i inne. Polega ona na dynamicznym oddziaływaniu strumieniem ścierniwa (śrutu) z dużą energią kinetyczną na powierzchnię obrabianego przedmiotu. Celem obróbki jest przede wszystkim usunięcie z przedmiotów wszelkich zanieczyszczeń typu: rdza, zendra, masa formierska, resztki starych powłok malarskich oraz nadanie materiałowi odpowiedniej struktury, zapewniając doskonałą przyczepność powłokom ochronnym, wpływając tym samym na lepszą ochronę przed korozją. Stosowana jest również do obróbki wykończeniowej delikatnych elementów konstrukcyjnych, do szorstkowania powierzchni przed ich powlekaniem oraz do usuwania zadziorów.

    Reklama
    ŚT - Targi Kielce 13.11-28.03 Julian
    Obecnie stosowane są dwie podstawowe metody mechanicznej obróbki strumieniowo-ściernej (śrutowania):

    • w oczyszczarkach wirnikowych,
    • w oczyszczarkach pneumatycznych. 

    Obróbka strumieniowo-ścierna w oczyszczarkach wirnikowych bazuje na technice wirnikowej (wyrzutowej). 
    Strumień ścierny śrutu jest generowany przez obracający się z dużą prędkością wirnik odśrodkowy (rzutowy). Na obwodzie wirnika zlokalizowany jest otwór wylotowy, przez który strumień ścierny kierowany jest na czyszczoną powierzchnię. Odpowiednie usytuowanie wirników rzutowych w oczyszczarce oraz sposób przemieszczania przedmiotów w strugach wyrzucanego śrutu gwarantuje dokładne i równomierne oczyszczenie powierzchni.
    Obróbka strumieniowo-ścierna w oczyszczarkach pneumatycznych (potocznie nazywana piaskowaniem lub śrutowaniem) bazuje na technice wyrzutowej. Polega ona na dynamicznym oddziaływaniu strumieniem ścierniwa (śrutu) z dużą energią kinetyczną na powierzchnię obrabianego przedmiotu. Strumień ścierny czyściwa generowany jest przez ciśnieniowy aparat pneumatyczny lub z wykorzystaniem zjawiska inżekcji.

    Głównym materiałem ściernym stosowanym w oczyszczarkach wirnikowych i pneumatycznych jest śrut staliwny o różnych granulacjach pracujący w układzie zamkniętym. Śrut podawany do wirników rzutowych lub dyszy pneumatycznej wyrzucany jest z dużą energią na powierzchnię obrabianego przedmiotu, następnie poprzez perforowaną podłogę opada grawitacyjnie do zsypu. Tam przenośnikiem śrubowym i dalej przenośnikiem kubełkowym transportowany jest do układu separacji powietrznej lub powietrzno-magnetycznej, w celu oczyszczenia go z zanieczyszczeń. Tak oczyszczony śrut z seperatora przesypuje się do zbiornika, z którego przez dozownik śrutu podawany jest ponownie do wirników rzutowych.
    Oczyszczane przedmioty, w zależności od przeznaczenia, wymagają różnego stopnia czystości powierzchni. Realizowane jest to przez zmianę czasu ich przebywania w polu bezpośredniego działania strugi śrutu, energii wyrzucanego śrutu oraz granulacji śrutu.
    Oczyszczarki mogą pracować w cyklu automatycznym, a sterowanie pracą oczyszczarek realizowane jest za pomocą elektronicznego systemu sterowania PLC. W związku z powyższym dodatkowo wyposażone są one w systemy blokad i zabezpieczeń gwarantujących bezpieczeństwo pracy obsługi oczyszczarek, uniemożliwiając także uszkodzenie ich mechanizmów.
    Aby zapewnić bezpyłową pracę oczyszczarek stosowane są układy odpylania z wentylatorem, który wytwarza wymagane podciśnienie wewnątrz komory oczyszczarki. Dla oczyszczarek przeznaczonych do czyszczenia przedmiotów o małym stopniu zabrudzenia stosuje się filtry wyposażone we wkłady patronowe. Natomiast do oczyszczania przedmiotów o dużym stopniu zabrudzenia stosuje się filtry suche workowe. Obydwa systemy odpylania posiadają powietrzną regenerację wkładów lub worków filtracyjnych.
    IdeaPro w Nowej Soli od wielu lat zajmuje się projektowaniem oraz produkcją oczyszczarek (śrutownic) do obróbki strumieniowo-ściernej, których konstrukcję, w zależności od potrzeb klienta, dostosowuje do asortymentu przeznaczonego do czyszczenia. Wybrane przykłady urządzeń do obróbki strumieniowo-ściernej przedstawione są poniżej.

    GALERIA ZDJĘĆ

    Strumień ścierny śrutu jest generowany przez obracający się z dużą prędkością wirnik odśrodkowy.
    Strumień ścierny śrutu jest generowany przez obracający się z dużą prędkością wirnik odśrodkowy.
    Oczyszczarki do blach i profili OWB.
    Oczyszczarki wirnikowe komorowe stołowe OWKS.
    Oczyszczarki wirnikowe zawieszkowe OWZ.
    Oczyszczarki wirnikowe hakowe OWH.
    Oczyszczarki wirnikowe przelotowe siatkowe OWPS.
    Oczyszczarki przelotowe do rur OWR.
    Oczyszczarki wirnikowe stołowe OWS.
    Oczyszczarki wirnikowe taśmowe OWT.
    Oczyszczarki wirnikowe gąsienicowe OWG.
    Oczyszczarka specjalistyczna wirnikowa do czyszczenia walcówki w kręgach.
    Oczyszczarka pneumatyczna komorowa OPK z obsługą ręczną przez operatora.
    Oczyszczarka pneumatyczna inżektorowa OPI-700.
    Oczyszczarka pneumatyczna ciśnieniowa OPC-1300.

    Komentarze (0)

    dodaj komentarz
    Aby dodać komentarz musisz podać wynik
      Nie ma jeszcze komentarzy...