Rysunek 1. Spaw i zanieczyszczenia spawalnicze [2]
Podobnie jak w przypadku wstępnego etapu przygotowywania powierzchni, należy liczyć się ze zjawiskiem roszenia na zimniejszych konstrukcjach w przestrzeniach nieogrzewanych.
3. Etap końcowy po zasadniczej obróbce strumieniowo-ściernej
Usuwa się w nim natychmiast z powierzchni oczyszczonej luźne, niezwiązane z podłożem zanieczyszczenia i pozostałe na powierzchni ścierniwa poprzez zmiatanie, względnie odsysanie odkurzaczem przemysłowym, a nie zdmuchiwanie sprężonym powietrzem, bo może ono zawierać oleje lub wilgoć. Niezależnie od tego, pozostaje pewna ilość ziaren ściernych wbitych w podłoże oczyszczane na zmiatanej powierzchni. Te wynikłe z wbitego w powierzchnię śrutu ziarna są powodem powstawania rdzy podpowłokowej w wyniku korozji galwanicznej z chwilą przenikania osmotycznego wilgoci przez powłoki lakierowe. Dla usuwania z tego powodu śrutu z powierzchni oczyszczonych w liniach śrutowniczych stosowane są specjalne szczotki i elektromagnesy, a po opuszczeniu linii śrutowania stosuje się odkurzacze przemysłowe.
Powietrze służące do ewentualnego zdmuchiwania nie może być zaolejone ani nie może w żadnym wypadku zawierać wody, oleju i pyłów. Często w okresie zimowym w dużych instalacjach wytwarzania sprężonego powietrza następuje wykroplenie (wymrożenie) wilgoci.
Dlaczego konieczne jest usuwanie zanieczyszczeń i wad powierzchniowych?
Konieczność usunięcia zanieczyszczeń z powierzchni przeznaczonej do nakładania powłok ochronnych wynika z tego, że ich przyczepność do podłoża zanika praktycznie całkowicie już w odległości paru milionowych części milimetra (oddziaływanie sił van der Waalsa).
Wpływ złego projektowania wyrobu metalowego na trwałość powłok ochronnych
Przy łączeniu poszczególnych elementów konstrukcji wykonanych z różnych materiałów należy odizolować je za pomocą przekładki z gumy lub tworzywa sztucznego, by uniknąć korozji galwanicznej. Podobnie śruby wykonane z innego materiału niż konstrukcja, oprócz metalowej podkładki, powinny być izolowane podkładką gumową lub z tworzywa sztucznego, by zapobiegać korozji galwanicznej na powierzchni stalowej. Przy łączeniu jednakowych materiałów za pomocą spawania nie można stosować spawów przerywanych ani pozostawiać szczelin, by nie spowodować korozji szczelinowej nieusuwalnej przez śrutowanie. Kształt powierzchni konstrukcji nie może zawierać miejsc umożliwiających zbieranie się wody, gdyż powłoka lakierowa jest wtedy szybciej penetrowana drogą osmozy. Konstrukcja nie może zawierać niestępionych krawędzi, ponieważ ciekłe wyroby lakierowe mają tendencję do pocieniania swojej grubości na ostrych krawędziach. Należy chronić konstrukcję malowaną przed zarysowaniem i uderzeniem, by nie spowodować odsłonięcia miejscowego powierzchni stalowej, robiąc to poprzez odpowiednie opakowanie konstrukcji na czas jej transportu.
Komentarze (0)