• Reklama
    A1 - eko color 08.11-31.12.2023 Julian

Szukaj

    ReklamaB1 - EcoLine 04.2021-12.2024 Bogumiła

    Przygotowanie Powierzchni

    Wydanie nr: 5(139)/2022

    Artykuły branżowe

    Przygotowanie Powierzchni

    ponad rok temu  04.11.2022, ~ Administrator,   Czas czytania 11 minut

    Rysunek 1. Spaw i zanieczyszczenia spawalnicze [2]

    Rysunek 1. Spaw i zanieczyszczenia spawalnicze [2]

    Strona 5 z 5

    Uwagi końcowe
    W oczyszczarkach do obróbki strumieniowo-ściernej konieczna jest dbałość o sprawnie funkcjonujący separator zanieczyszczeń, który zapobiega przenoszenie się zanieczyszczeń ze ścierniwa na powierzchnie oczyszczane.
    W oczyszczarkach z otwartym obiegiem ścierniwa bez jego zawracania spotyka się powszechnie złą praktykę wielokrotnego używania brudnego ścierniwa ze ścierniw przeznaczonych do jednokrotnego użytku, jakimi są żużle pomiedziowe, poniklowe, paleniskowe i podobne ścierniwa odpadowe hutnictwa. Ponadto tracą one w 50% początkową średnicę ziaren, co powoduje przy ponownym użyciu znaczny spadek otrzymywanej wysokości chropowatości oczyszczanej powierzchni, co w konsekwencji skutkuje spadkiem przyczepności nakładanych powłok ochronnych. Do trwałych ścierniw stosowanych w pneumatycznych komorach czyszczących należą elektrokorundy, węglik krzemu SiC, granat almandynowy (Garnet), kulki szklane i ceramiczne oraz granulat szklany. Powyższe ścierniwa nie powinny jednak zawierać zanieczyszczeń pyłem żelaznym, bo przeznaczone są do precyzyjnych i bardzo czystych obróbek powierzchni. Najtrwalszymi ścierniwami są ścierniwa metalowe, a wśród nich ścierniwa nierdzewne, mniej − stalowe, a najmniej − żeliwne. Śruty okrągłe i cięte z drutu są trwalsze niż ostrokrawędziowe, które powstają w wyniku zgniatania śrutu okrągłego. Ostatnie badania wykazują, że wszystkie dobrej jakości śruty powstają po prawidłowej obróbce cieplnej lub walcowaniu śrutu ciętego z drutu, które w czasie wielokrotnego używania zaokrąglają się, a następnie, tak jak śruty okrągłe, utwardzają cienką powłokę zewnętrzną, ta następnie kruszy się i odpada od rdzenia, stwarzając wrażenie ścierania się. Śruty złej jakości, na skutek ukrytych pęknięć i wewnętrznych pustych przestrzeni, rozpadają się na mniejsze fragmenty już w pierwszym momencie ich użytkowania. 

    Reklama
    ŚT - Targi Kielce 13.11-28.03 Julian
    Przygotowywanie powierzchni pod metalizację natryskową wymaga bardzo dobrej jakości elektrokorundu, najlepiej szlachetnego, pozbawionego żelaza oraz najlepszej jakości twardego śrutu ostokrawędziowego oznaczonego literą H. W metalizacji natryskowej prowadzonej w terenie otwartym, z powodów ekonomicznych, lecz z mniejszym powodzeniem, stosowany jest żużel pomiedziowy. Do utwardzania powierzchni stalowych i śrutowania betonu stosuje się specjalne gatunki śrutów okrągłych lub kulek ceramicznych. 

    Literatura:
    1. Aleksandra Baraniak „Zależność skuteczności powłokowej ochrony przed korozją od dokładności przygotowania powierzchni”. Lakiernictwo Przemysłowe 6 (68) 2010, s. 54–57. 
    2. PPG Polifarb Cieszyn, „Poradnik malarza”.

    Marek Marcinkowski

    Komentarze (0)

    dodaj komentarz
    Aby dodać komentarz musisz podać wynik
      Nie ma jeszcze komentarzy...