Zdjęcie po badaniu cynku w komorze solnej przy wykorzystaniu identycznego podłoża a innej technologii obróbki wstępnej.
Oxsilan – technologia obróbki wstępnej przyjazna dla środowiska
Wiele firm zmaga się z przejściem na obróbkę bezchromową podłoży stalowych i podłoży stalowych ocynkowanych ogniowo. Artykuł opisuje wymagania rynku, standardy jakości i alternatywy dla chromu.
Europejskie rozporządzenie REACH (rozporządzenie w sprawie rejestracji, oceny, udzielania zezwoleń i stosowanych ograniczeń w zakresie chemikaliów) określiło wrzesień 2017 r. jako ostateczną datę wycofania tlenku chromu(VI), co oznacza, że od tego momentu nie może on być wykorzystywany lub wprowadzany do obrotu bez wyraźnej zgody Komisji Europejskiej. Jednocześnie zapotrzebowanie na materiały ocynkowane do stosowania w budownictwie i dla celów dekoracyjnych ciągle wzrasta, co stanowi dodatkowe wyzwanie dla firm, w związku z tym, że większość popularnych procesów obróbki wstępnej wiąże się z wykorzystaniem chromu. Stosowanie powierzchni lakierowanych również nabiera popularności, a zapotrzebowanie na takie rozwiązania można długofalowo zaspokoić wyłącznie za pomocą bezchromowych alternatyw. W związku z tym nasuwa się pytanie: jak uniknąć stosowania substancji chemicznych zawierających chrom w obróbce wstępnej stali i stali ocynkowanej ogniowo?
Decydującym czynnikiem jest cały proces
Zwiększone zapotrzebowanie na materiały ocynkowane kieruje uwagę na ich jakość. Celem jest wprowadzenie nowych standardów jakości, które obejmowałyby przykładowo różne rodzaje cynkowania ogniowego i różne metody obróbki powierzchni ocynkowanych. Firmy zajmujące się nakładaniem powłok lakierniczych często nie wiedzą, którego z rodzajów procesów cynkowania użyto: cynkowania termodyfuzyjnego, powlekania ogniowego czy cynkowania ogniowego.
Jako że to cały proces stanowi jednak decydujący czynnik w obróbce wstępnej stali i stali ocynkowanej ogniowo, wady na jakimkolwiek etapie procesu mogą mieć wpływ na jakość materiału. W skrajnych przypadkach elementy mogą wymagać kosztownych napraw.
Aby tego uniknąć, firmy budowlane i architekci nakładają wymagające standardy jakości na produkty ze stali i stali ocynkowanej, porównywalne z obecnymi standardami dla aluminium.
Zważywszy na ostateczną datę wycofania chromu(VI) i poszukiwanie procesów przyjaznych dla środowiska, wiele firm przechodzi obecnie na chrom trójwartościowy. Jest to szeroko stosowana alternatywa w obróbce wstępnej stali i stali ocynkowanej, jednak w przemyśle panuje ogólne przekonanie, że to wyłącznie rozwiązanie tymczasowe. W dłuższej perspektywie firmy będą zmuszone zdecydować się na rozwiązania bezchromowe. Jeśli chodzi o jakość i koszty związane z procesem, nie ma znaczących różnic pomiędzy technologiami wykorzystującymi chrom trójwartościowy a rozwiązaniami bezchromowymi. Trudności wiążą się z tym, że rozwiązania bezchromowe muszą być kompatybilne z różnymi rodzajami powierzchni ocynkowanej.
Proces duplex jest często wykorzystywany do produkcji części stalowych. Wiąże się to z ochroną powierzchni ocynkowanej przed wpływem warunków atmosferycznych i chemicznych poprzez nałożenie powłoki na jej wierzchu, co wydłuża żywotność ocynkowania. Ponadto wszelkie uszkodzenia powłoki nie będą miały żadnych poważnych konsekwencji, ponieważ wysoki poziom trwałości oraz odporności na ścieranie powierzchni ocynkowanej zapewniają znaczną wytrzymałość na uderzenia i naprężenia.
W tym procesie produkcyjnym należy zwrócić szczególną uwagę na zapobieganie powstawaniu wad na powierzchni. W rezultacie obróbka powierzchni rozpoczyna się podczas fazy cynkowania, która ma decydujący wpływ na cały proces. Ślady palców na stali, biała korozja, szlifowanie, chropowatość powierzchni, wytrawianie i odgazowywanie mogą mieć wpływ na jakość elementu końcowego.
Komentarze (0)