• ReklamaA1 - silpol v2

Szukaj

    Reklama
    B1 - IGP 2024 Julian

    Przygotowanie Powierzchni

    Wydanie nr: 6(122)/2019

    Artykuły branżowe

    Przygotowanie Powierzchni

    ponad rok temu  23.12.2019, ~ Administrator,   Czas czytania 13 minut

    Strona 4 z 5

    Wpływ wielokrotności użycia śrutów na wielkość pylenia

    Calboreanu stwierdził zmiany twardości śrutu po 50 cyklach jego używania. Twardość początkowo rośnie (zwłaszcza śrutu miękkiego) i stabilizuje się, a następnie zaczyna spadać po około 1000 cyklach, gdyż metalowa powłoka śrutu ulega zjawisku zmęczenia zewnętrznej jego warstwy po większej liczbie cykli odkształceń. Wellinger i Gommel przeprowadzili natomiast badania deformacji śrutów ciętych z drutu stalowego. Mierzyli zmiany twardości w obszarze obrzeża, a także w rdzeniu cząstek w związku z liczbą cykli uderzeń w powierzchnię. Zauważyli zwiększanie się twardości w obszarze obrzeża wraz ze wzrostem liczby cykli uderzeń w powierzchnię obrabianą, podczas gdy twardość w obszarze rdzenia stale zmniejszała się. Spadek twardości w obszarze rdzenia przyjmuje się jako wynik zmęczenia materiału. Różnica w wartościach twardości między powłoką zewnętrzną i rdzeniem najpierw zwiększa się ze wzrostem liczby cykli, lecz po osiągnięciu poziomu nasycenia po około 500 cyklach następuje fragmentacja cząstek, tak jak śrutów okrągłych. 

    Reklama
    ŚT - Targi Kielce 13.11-28.03 Julian
    Wpływ trwałości zupełnej śrutów, to jest do całkowitej zamiany śrutu w pył, określamy za pomocą aparatu Ervina. Należy zauważyć, że śrut ostrokrawędziowy, zwłaszcza GH o najwyższej twardości, pozbywa się w pierwszej fazie ziaren popękanych, ponieważ powstaje w wyniku kruszenia śrutu okrągłego, a następnie stępia ostrość krawędzi tnących, by po 200-krotnym użyciu stać się okrągłym i degraduje się dalej, tak jak śrut okrągły. Śrut cięty z patentowego drutu stalowego najpierw pozbywa się zadziorów z krawędzi jego cięcia, a następnie zaokrągla się po 1000-krotnym jego użyciu. Przy prędkości VP = 70 m/s następuje zmiana kształtu śrutu z ciętego drutu stalowego zwykłego do kształtu prawie kulistego już po około 150 cyklach oddziaływania, a przy prędkości śrutu 200 m/s dużo szybciej. Spotykane na rynku krajowym śruty cięte z drutów o nieznanej jakości są jeszcze szybciej zaokrąglane. Urządzenia z zamkniętym obiegiem ścierniwa (komory i kabiny śrutownicze oraz oczyszczarki wirnikowe) całkiem pozbawiłyby się śrutu, gdyby nie uzupełniano ich nowym materiałem.
    Z zestawienia w tabeli 3 wynika, że śrut staliwny zawiera najwięcej pierwiastków toksycznych w 1 gramie swojej masy, bo aż 9.109,12 µg/g, co stanowi około 9,1% wagowego, żużel pomiedziowy około 2,5%, tj. 3,6 razy mniej, a żużel poniklowy 0,496% czyli 18,4 razy mniej od śrutu. Najmniej pierwiastków toksycznych spośród ścierniw badanych zawiera granulat szklany 0,041%, staurolit 0,11% i garnet 0,125%. Inaczej natomiast uszeregowany jest poziom zapylenia powietrza, gdzie góruje żużel pomiedziowy 9.925,8 µg/m3, śrut zaś wydziela 66,5% pyłów żużla pomiedziowego, ale jest jednak i tak zaskakująco wysoki. Jeśli zestawić krotność przekroczenia NDS przez 1 gram śrutu o 359,86x i wartości odniesienia 10.717,7x ze śrutem nierdzewnym Amagrit G przekraczającym NDS o 1.498,89x (416,5%) i wartość odniesienia o 1.200.928,8x (1.120,0%), to widać, że zagrożenie ze strony takiego śrutu przewyższa wszelkie wyobrażenia. 

    GALERIA ZDJĘĆ

    Tabela 1. Zawartość szkodliwych składników w śrucie staliwnym wysokowęglowym G w µg/m³ wg KTA Tator oraz dodane przekroczenia NDS i wartości odniesienia oraz procent ilości początkowej poszczególnych pierwiastków.
    Tabela 2. Zależność współczynnika emisji pyłu z rozbitego śrutu staliwnego od ciśnienia i czasu obróbki strumieniowo-ściernej stali zwykłej śrutem staliwnym G.
    Tabela 3. Zbiorcze zastawienie poziomów zapylenia powietrza w µg/m³ na stanowisku pracy operatora i zawartości niektórych pierwiastków toksycznych w µg/g ścierniw mineralnych i śrutu staliwnego wysokowęglowego GH badanych przez KTA Tator na zlecenie OHSA.
    Tabela 4. Składniki dodatkowych zanieczyszczeń powietrza przy obróbce strumieniowo-ściernej.

    Komentarze (0)

    dodaj komentarz
    Aby dodać komentarz musisz podać wynik
      Nie ma jeszcze komentarzy...