Jeśli chodzi o selektywne czyszczenie powierzchni połączeń konstrukcyjnych, takich jak części nadwozia lub obudowy akumulatorów, wytrzymały, zimny i suchy proces quattroClean z szerokim oknem roboczym zapewnia spełnienie wymagań czystości.
Optymalne przygotowanie linii łączenia elementów dzięki technologii suchego lodu
Aby zaoszczędzić na wadze, coraz więcej podzespołów stosowanych obecnie w przemyśle motoryzacyjnym jest wykonywanych z tworzywa sztucznego lub lekkiego metalu, które następnie są ze sobą sklejane. Niezawodna obróbka wstępna powierzchni łączenia jest koniecznością, szczególnie w przypadku elementów konstrukcyjnych. Tutaj do gry wkracza quattroClean. Technologia, neutralna dla środowiska, ma wiele zalet w porównaniu z innymi procesami czyszczenia na sucho.
Lekka konstrukcja nie jest nowością w branży motoryzacyjnej. Jednak wraz ze wzrostem popularności elektromobilności i dalszym ograniczaniem emisji CO2 temat ten staje się coraz bardziej aktualny. W związku z tym producenci OEM i dostawcy skupiają swoją uwagę na lżejszych materiałach, takich jak aluminium i tworzywa sztuczne, które składają się następnie na części nadwozia, np. drzwi, dachy pojazdów, pokrywy bagażników, tylne klapy i maski silnika. Zmiany w produkcji i metodach łączenia, takie jak klejenie zamiast spawania, nitowanie lub skręcanie, umożliwiają zmniejszenie ciężaru. Aby zagwarantować niezbędną siłę przyczepności materiałów podczas klejenia np. elementów nadwozia konstrukcyjnego lub obudów akumulatorów, powierzchnie łączone muszą spełniać wysokie wymagania dotyczące czystości i zwilżalności.
Skuteczne częściowe czyszczenie na sucho zamiast czyszczenia na mokro całej powierzchni
Z różnych powodów konwencjonalne mokre procesy czyszczenia chemicznego z mediami na bazie wody lub rozpuszczalników nie są do tego odpowiednie. Poza tym obszary, które mają być łączone, zawsze muszą być znacznie czystsze niż reszta elementu. Takich procesów czyszczenia nie można zintegrować z linią produkcyjną lub montażową lub można je zintegrować tylko przy dużym wysiłku. W związku z tym preferowane są procesy suche, na przykład przyjazna dla środowiska technologia czyszczenia strumieniem suchego lodu marki quattroClean firmy ACP Systems AG, która jest wdrażana w wielu gałęziach przemysłu do selektywnego lub całopowierzchniowego czyszczenia elementów wykonanych z praktycznie wszystkich rodzajów materiałów. Proces czyszczenia jest tak lekki dla materiałów, że można nim traktować nawet bardzo delikatne podłoża.
Komentarze (0)