Rysunek 1. Przykładowe stanowisko do wytwarzania strugi wodno-lodowej [1].
Wpływ kąta natrysku strugi
Największą powierzchniową wydajność usuwania powłok lakierniczych uzyskuje się przy kącie natrysku od 60° do 120°, osiągając różnice wydajności do 11%. Przy mniejszych kątach natrysku niż 60° i większych od 120° następuje zdecydowany spadek wydajności. Optymalną wartość kąta usuwania powłok lakierniczych dla wszystkich czynników wielkości wejściowych jest α= 90° [7].
Mechanizm powstawaniA mikropęknięć powłok
W procesie usuwania powłok lakierniczych wysokociśnieniową strugą wodno-lodową zasadniczą rolę odgrywa skoncentrowany strumień energii strugi wodnej i rozpędzonych cząstek suchego lodu. W wyniku zderzania cząstek suchego lodu z powierzchnią dochodzi do zamiany energii w ciepło i wzmożonej sublimacji suchego lodu oraz ochłodzenie powierzchni obrabianej. Uderzenia suchego lodu oddziałują punktowo termicznie i mechanicznie. W wyniku spadku temperatury dochodzi do utraty elastyczności powłoki lakierniczej. Jednocześnie uderzenia cząstek suchego lodu prowadzą do powstawania mikropęknięć powierzchniowych powłok. Przykładowe mikropęknięcia powstające w wierzchniej warstwie lakierniczej przedstawiono na fotografii 4 [2].
Fotografia 4. Obrazy mikroskopowe typowych mikropęknięć powierzchni pokryć lakierniczych obrabianych wysokociśnieniową strugą wodno-lodową o ciśnieniu pw = 35 MPa i wydatku suchego lodu mL = 104 kg/h) [2].
Odspojenia lakieru
Sublimujące w strefie obróbki cząstki suchego lodu powodują gwałtowne powstawanie gazu CO2 o objętości do 800 razy większej od cząstek suchego lodu w stanie stałym. Bardzo duże spiętrzenia ciśnienia gazu wciskają wodę w powstałe mikropęknięcia, zwiększając lokalnie jej ciśnienie. W następstwie oddziaływań termicznych, udarowych i ciśnienia wody dochodzi do powiększania i rozrostu szczelin, co rozrywa pęknięcia, prowadząc do odspajania warstw lakieru. Odspojenia powstają w wierzchniej warstwie lakieru lub sięgają do kilku warstw w głąb, w zależności od zastosowanych parametrów obróbki. Typowe przykłady odspojeń przedstawia fotografia 5 [2].
Komentarze (0)