Oczyszczarka strumieniowa z taśmą z plecionego drutu stalowego firmy AGTOS.
Zwykły sposób postępowania?
Dobre rozwiązania może zaoferować tylko ten, kto zajmuje się materiałem – tak brzmi stara mądrość z dziedziny techniki obróbki powierzchniowej – i obowiązuje ona także w odniesieniu do aluminium. AGTOS buduje oczyszczarki strumieniowe z kołem rzutowym do oczyszczania, gratowania i obróbki wykończeniowej. To jasne, że temat aluminium jest tutaj coraz bardziej obecny. Aluminium jest coraz częściej stosowane w elementach, które muszą zostać poddane obróbce. Należy tu przede wszystkim wymienić odlew ciśnieniowy z aluminium.
Interesujące jest to, że aluminium jest także stosowane jako ścierniwo, za pomocą którego oczyszczarki strumieniowe obrabiają elementy. Powód zastosowania aluminium jako ścierniwa wynika z dalszej obróbki elementów. Jeżeli twarde ścierniwo, jak np. ścierniwo ze stali szlachetnej, pozostanie na obrabianym elemencie w trudno dostępnych miejscach, może to spowodować uszkodzenia narzędzi podczas dalszej obróbki. Także z tego powodu aluminium jest chętnie wybierane jako ścierniwo do procesu obróbki strumieniowej realizowanej przy zastosowaniu ścierniwa nieżelaznego. Ponadto powierzchnie poddane obróbce przy zastosowaniu aluminium jako ścierniwa są bardziej atrakcyjne wizualnie – jest to efekt, który jest chętnie wykorzystywany w przemyśle samochodowym.
Dlatego też inżynierowie oraz technicy w AGTOS intensywnie zajmowali się tematem aluminium. We współpracy z klientami przeprowadzono liczne testy. Opracowano nawet maszyny zaprojektowane specjalnie pod kątem tego materiału. Dzięki temu możliwe było zdobycie wielu doświadczeń zarówno w centrum testowym AGTOS, jak i w ramach praktycznej eksploatacji u renomowanych klientów. W rezultacie oferowane są w pełni dopracowane rozwiązania w zakresie oczyszczania strumieniowego aluminium jako obrabianego materiału, jak i za pomocą aluminium jako ścierniwa.
Projektowanie urządzeń
Coraz częściej elementy z aluminium są obrabiane także przy użyciu ścierniwa z tego materiału. Może to nieść ze sobą zalety, lecz ma także wpływ na konstrukcję oczyszczarek strumieniowych.
Ze względu na właściwości fizyczne, takie jak np. w porównaniu ze ścierniwem ze stali mniejszy ciężar właściwy, przy projektowaniu oczyszczarek strumieniowych należy pamiętać o pewnych osobliwościach. Zaczynają się one od kąta zsypu, co ma wpływ na niektóre podzespoły oczyszczarek strumieniowych, takie jak lej i zasobnik ścierniwa. Dostosowana musiała także zostać wielkość określonych podzespołów.
Konieczna była ponadto optymalizacja turbin. Należy tu uwzględnić szczególny sposób przepływu ścierniwa z aluminium. Dlatego też turbiny są projektowane tak, aby optymalnie pracowały przy różnych wielkościach uziarnienia aluminium. Ze ścierniwem z aluminium należy postępować ostrożnie. Unika się także zwiększonego wytwarzania ciepła w turbinach, ponieważ niszczy ono ścierniwo z aluminium. Tylko w ten sposób można uzyskać dobry wynik obróbki strumieniowej przy ekonomicznej eksploatacji.
Komentarze (0)