• ReklamaA1 - silpol v2

Szukaj

    Reklama
    B1 - IGP 2024 Julian

    Przygotowanie Powierzchni

    Wydanie nr: 2(100)/2016

    Artykuły branżowe

    Przygotowanie Powierzchni

    ponad rok temu  15.03.2016, ~ Administrator,   Czas czytania 5

    Innowacyjny system wykończeniowy R6/1000 SF-Auto z robotem podawczym umożliwia w pełni zautomatyzowane usuwanie zadziorów z komponentów wykonanych z uszlachetnianych stali narzędziowych.

    Innowacyjny system wykończeniowy R6/1000 SF-Auto z robotem podawczym umożliwia w pełni zautomatyzowane usuwanie zadziorów z komponentów wykonanych z uszlachetnianych stali narzędziowych.

    Strona 2 z 2

    Elastyczność w szerokim zakresie komponentów

    Z wykorzystaniem tego urządzenia obróbce mogą podlegać obiekty o średnicy do maksymalnie 160 mm oraz długości do maksymalnie 350 mm. Tym samym zakres możliwej obróbki obejmuje większą część asortymentu produktowego firmy Walter. W głównym systemie sterowania zapisano odpowiednie programy dla różnych profili obróbczych, zawierające specyficzne parametry obróbki komponentów, przykładowo kierunek obrotu, prędkość wrzecion, głębokość zanurzenia i czasy obróbki. – Przeprowadzaliśmy odpowiednie testy w laboratorium testowym firmy Rösler, gdzie wspólnie w ramach ścisłej współpracy dostosowaliśmy urządzenie w sposób optymalny do naszego łańcucha produkcji – opowiada David Boehnke. – Później firma Rösler wdrożyła w ramach koncepcji ostatecznej nasze pomysły i oczekiwania. To była bardzo partnerska i otwarta współpraca.

    Reklama
    ŚT - Targi Kielce 13.11-28.03 Julian
    Jednocześnie pomyślano o możliwości zintegrowania trzeciej maszyny. Tym samym firma Walter dysponuje w przyszłości opcją obróbki jeszcze większej liczby detali w ramach jednego systemu.

    Pełna automatyzacja drogą do większej produktywności oraz bezpieczeństwa procesu

    Obrabiane elementy są przekazywane do obróbki partiami, z wykorzystaniem systemu palet klienta transportowanego na wózku. Wymagana w przypadku eksploatacji robota dokładność pozycjonowania obrabianych elementów na poziomie 1/10 mm została zapewniona w drodze wspólnie opracowanego rozwiązania bezpiecznego systemu podawczego z użyciem modeli układania.
    Obszar roboczy robota chroniony jest z użyciem drzwi ochronnych. Mieści się w nim do czterech wózków. Po umieszczeniu ich w zdefiniowanych pozycjach, operator używa panelu obsługi, gdzie określa wybrany model ułożenia i liczbę elementów. Główny system sterowania wybiera automatycznie program specyficzny dla danego elementu obrabianego, dokonuje przeliczenia wymaganej liczby cykli roboczych i dokonuje podziału elementów obrabianych zgodnie z ustaloną logiką rozmieszczenia. Za odpowiednie pozycjonowanie wrzecion roboczych odpowiada system sterowania urządzenia do wykańczania. Po zamknięciu drzwi ochronnych robot rozpoczyna załadunek wrzecion w detale obróbcze.

    Podczas procesu wykańczania komponenty są obrabiane powierzchniowo kształtkami ściernymi delikatnie, równomiernie i ze wszystkich stron. Dzięki temu usuwanie zadziorów jest efektywne, a jednocześnie nie powoduje uszkodzeń, nawet w przypadku skomplikowanych geometrycznie form elementów obrabianych. Pneumatyczne mocowanie elementu w obrębie wrzeciona roboczego jest przy tym nadzorowane przez układ inicjatora w systemie ciągłym. Jeśli dojdzie do odłączenia się części i jej upadku, proces jest automatycznie zatrzymywany. Dzięki temu unika się uszkadzania dalszych komponentów.
    Po upływie określonego czasu obróbki robot wyjmuje element obrabiany i przenosi go – zależnie od programu – do stacji czyszczenia w obrębie misy roboczej urządzenia. Tutaj pozostałości elementów szlifujących są usuwane z wykorzystaniem mieszanki wody, powietrza i płynu wspomagającego.
    Wkład w bezpieczeństwo procesu zapewnia także zintegrowany system odsiewania zużytych kształtek ściernych. Dzięki temu zbyt małe elementy szlifujące są usuwane z procesu w systemie ciągłym. Z kolei uzupełnianie kształtek w maszynie odbywa się cyklicznie ręcznie tak, aby zapewnić w pełni homogeniczną mieszankę kształtek w misie roboczej.
    – Firma Rösler zaprezentowała się w ramach tego projektu jako innowacyjne przedsiębiorstwo, oferujące kompletne rozwiązania, mające własne procesy pod kontrolą i dzięki temu będące w stanie zaoferować indywidualne dostosowanie urządzeń celem osiągnięcia korzyści po stronie klienta – dodaje na koniec David Boehnke. – Pracujemy z użyciem tych systemów wykończeniowych od wielu miesięcy i wyniki są bardzo satysfakcjonujące. Dlatego będziemy kontynuować i rozszerzać pełną sukcesów współpracę z firmą Rösler.                           

    Rösler Oberflächentechnik GmbH
    Fot. Walter AG oraz Rösler Oberflächentechnik GmbH

    GALERIA ZDJĘĆ

    Obie instalacje wykończeniowe systemu posiadają odpowiednio po sześć wrzecion roboczych. Na potrzeby precyzyjnego pozycjonowania z wykorzystaniem robota opracowano koncepcję bezpieczeństwa obsługi.
    Wszystkie środki technologiczne wykorzystywane w procesie są także opracowywane i produkowane przez firmę Rösler, co gwarantuje stabilność i wysoką jakość końcową procesu.
    W obrębie misy roboczej znajduje się stacja oczyszczająca detale, na ewentualność przylegających resztek kształtek z procesu za pomocą mieszanki sprężonego powietrza, wody oraz płynu wspomagającego proces.
    dr inż. David Boehnke, manager technology Research & Development w firmie Walter

    Komentarze (0)

    dodaj komentarz
    Aby dodać komentarz musisz podać wynik
      Nie ma jeszcze komentarzy...