μ-Jet Truck składa się z UHP pompy, automatycznego leja zasypowego, generatora i sprężarki z kompletem urządzeń peryferyjnych oraz warsztatowych [5].
Zgodnie z SSPC-SP nr 5 /12/NACE, fotografie rdzy mogą być określane na piśmie jako uzupełnienia definicji. W przypadku sporu, normy na piśmie mają pierwszeństwo przed wizualnymi fotografiami referencyjnymi lub innymi normami wizualnymi. Metoda porównania kolorów może być stosowana jako wstępne rozpoczęcie określania stopnia zardzewienia rdzą nalotową, a następnie należy zastosować test wycierania „szmatką”.
Pomiary potencjału korozji służą do określenia klasy rdzy nalotowej. Potencjał zaczyna się od wartości ujemnej w czasie 2-minutowego okresu monitorowania. Dostrzega się tendencje potencjału różnych gatunków rdzy nalotowej. Powierzchnia rdzy nalotowej ma najbardziej aktywny potencjał, a mniej aktywny wskazuje na wyższy stopień korozji nalotowej. Ciężka rdza nalotowa (HFR) powierzchni pokaże mniej aktywny potencjał niż powierzchnia średnio skorodowana nalotowo MFR.
Widzimy oszczędności w oparciu o stawki procentowe, jednak spoglądając na tempo produkcji osobogodzinę, widzimy że do suchej obróbki uzyskiwana jest wydajność 1,37 m2/h a μ-Jet 4,37 m2/ h. Liczby te wskazują na 220-proc. poprawę w stosunku do prędkości suchej obróbki. Stopień zużycia ścierniwa wynosi 161,5 kg/m2 przy obróbce suchej i 93,22 kg/m2 dla μ-Jet . Podział godzin w tej kategorii jest dość bliski, bo 6% różnicy. Szybkość produkcji w osobogodzinach UHPAB jest o 58% wyższa. Pogodowych opóźnień i innych kategorii jest bardzo mało. Dla AB było 7,08% i 10,67% dla μ-Jet . Efektywny czas pracy wykorzystano w 89,07% godzin suchej obróbki i 85,56% godzin μ-Jet [4].
Tablica 4. Porównanie kosztów na m2 do przygotowywania podłoża [12].
Komentarze (0)