• ReklamaA1 - silpol v2

Szukaj

    Reklama
    B1 - konica minolta 18.02.2022-31.12.2024 Bogumiła

    Przygotowanie Powierzchni

    Wydanie nr: 5(121)/2019

    Artykuły branżowe

    Przygotowanie Powierzchni

    ponad rok temu  08.10.2019, ~ Administrator,   Czas czytania 2 minuty

    Przykłady detali ze stali czarnej.

    Przykłady detali ze stali czarnej.

    Fosforanowanie żelazowe nowej generacji

    Fosforanowanie żelazowe jest bardzo popularną i sprawdzoną technologią tworzenia warstwy konwersyjnej na powierzchniach metalu przed malowaniem proszkowym. Zalety powyższej technologii w porównaniu z bardzo wymagającym i kosztownym fosforanowaniem cynkowym są oczywiste. 

    W przypadku fosforanowania żelazowego proces odtłuszczania detalu oraz nakładania warstwy konwersyjnej odbywa się w jednym etapie. Od dawna dąży się do rozwoju tej technologii ze wszystkimi jej nowoczesnymi zaletami – ekonomicznymi i przyjaznymi dla środowiska. Takiego zadania podjęliśmy się także i my w ostatnich latach i z powodzeniem zakończyliśmy je w tym roku. 
    Za cel postawiliśmy sobie obniżenie temperatury pracy kąpieli, zmniejszenie ilości gromadzących się szlamów, przy jednoczesnym utrzymaniu wysokiej jakości całego procesu. 
    Podstawą do takiego rozwiązania było znalezienie nowatorskiej kombinacji środków powierzchniowo czynnych, które w tzw. temperaturze pokojowej będą w stanie zapewnić działanie odtłuszczające na poziomie takim, jaki do tej pory realizowaliśmy w wyższym zakresie temperatur. To właśnie było pierwszym wymagającym zadaniem, które udało nam się zrealizować. Następnym etapem było znalezienie nowych aktywatorów. Te obecnie stosowane, ze względu na niższą energię procesu, nie były w stanie z powodzeniem przekonwertować warstwy konwersji w dostępnym czasie. Także i ten problem udało nam się rozwiązać z sukcesem. 

    Reklama
    ŚT - Targi Kielce 13.11-28.03 Julian
    Normalną drogą nowego procesu jest to, że po testach przeprowadzanych w laboratorium musi on sprawdzić się w praktyce. I tak, już od kilku miesięcy nasze fosforanowanie żelazowe na zimno jest z powodzeniem wykorzystywane przez klientów. Możemy dziś śmiało powiedzieć, że można wyłączyć grzanie kąpieli w Państwa wannach procesowych (pamiętajmy jednak, że nie gwarantujemy naszych wyników w temperaturach poniżej 10°C). W codziennym zastosowaniu produkt i praca z nim nie różni się niczym od klasycznych produktów temperaturowych. Koncentracja produktu nie jest wyższa w porównaniu do klasycznego fosforanowania, tak jak i czas potrzebny do obróbki. Zaletami zaś jest znaczące obniżenie temperatury pracy – udało się w całości osiągnąć pierwotne założenie – oraz znaczne obniżenie tworzenia się szlamów w trakcie procesu. Mamy więc także obniżenie kosztów usuwania kąpieli. Można więc śmiało powiedzieć, że nie straciliśmy żadnych pozytywnych cech klasycznego fosforanowania żelazowego, a jednocześnie zyskaliśmy kilka niezaprzeczalnych zalet. 
    Podsumowując, możemy stwierdzić, że udało nam się opracować nowoczesny produkt, który przynosi wiele korzyści klientom.                

    Przemek Ramult
    ELHUS  |  p.ramult@elhus.pl  |  www.elhus.pl

    GALERIA ZDJĘĆ

    Badanie w komorze soli detali przygotowanych w procesie fosforanowania żelazowego na zimno z różnymi rodzajami farb proszkowych.
    Badanie w komorze soli detali przygotowanych w procesie fosforanowania żelazowego na zimno z różnymi rodzajami farb proszkowych.
    Badanie w komorze soli detali przygotowanych w procesie fosforanowania żelazowego na zimno z różnymi rodzajami farb proszkowych.
    Detale ze stali czarnej po obróbce w procesie fosforanowania żelazowego na zimno.
    Detal ocynkowany po obróbce w procesie fosforanowania żelazowego na zimno.

    Komentarze (0)

    dodaj komentarz
    Aby dodać komentarz musisz podać wynik
      Nie ma jeszcze komentarzy...