Śrutownica pneumatyczna komorowa typu OPK-13 × 10,5 × 10,5.
Śrutownica pneumatyczna komorowa typu OPK-13 × 10,5 × 10,5 została wyposażona w robota przemysłowego, którego częścią składową jest suwnica bramowa. Suwnica ma możliwość przemieszczania się wraz z robotem wzdłuż komory śrutowniczej po torowisku umieszczonym w górnej części komory. Robot wraz z systemem węży zasilających oraz dysz do śrutowania ma możliwość przemieszczania się na wózku jezdnym suwnicy w poprzek kabiny śrutowniczej. Dodatkowo robot ma możliwość przemieszczania się w układzie pionowym. Kombinacja tych ruchów oraz system obrotu dyszy śrutującej daje możliwość śrutowania wszystkich powierzchni oczyszczanego detalu. Aby robot skutecznie oczyścił wszystkie powierzchnie, konieczne jest jego odpowiednie zaprogramowanie.
Detale przeznaczone do śrutowania po umieszczeniu na wozie samojezdnym zostają wprowadzone do komory roboczej, następuje zamknięcie drzwi i uruchomienie automatycznego cyklu pracy śrutownicy. Wszystkie czynności związane z uruchamianiem/zatrzymaniem mechanizmów śrutownicy oraz realizacją programu oczyszczania detalu wykonywane są w cyklu automatycznym za pośrednictwem programu sterowania zapisanego w sterowniku PLC.
W odróżnieniu od śrutownic wirnikowych w śrutownicach pneumatycznych proces śrutowania oparty jest na technice pneumatycznej (wyrzutowej), która polega na dynamicznym oddziaływaniu strumieniem ścierniwa (śrutu) z dużą energią kinetyczną na powierzchnię obrabianego przedmiotu. Strumień ścierny czyściwa generowany jest przez ciśnieniowy aparat pneumatyczny.
Instalacja odpylająca śrutownice
Aby zapewnić bezpyłową pracę śrutownic zarówno wirnikowych, jak i pneumatycznych stosowane są układy odpylania z wentylatorem, który wytwarza wymagane podciśnienie wewnątrz komory roboczej śrutownicy, zapobiegające emisji pyłów na zewnątrz. Układ odpylania przeznaczony jest do oczyszczenia zasysanego powietrza. W skład instalacji odpylającej wchodzi filtr workowy z powietrzną regenerację worków filtracyjnych (rys. 13).
Elektroniczny system sterowania śrutownic
Sterowanie pracą śrutownic wszystkich typów realizowane jest za pomocą elektronicznego systemu sterowania PLC (rys. 14), co pozwala na dowolne konfigurowanie programów obróbczych oraz parametrów pracy urządzenia. Nadzór nad układem sterowania śrutownicy oraz serwis wykonany jest z wykorzystaniem łącza internetowego w trybie on-line. Pulpit szafy sterowniczej posiada dotykowy panel operatorski umożliwiający wizualizację pracy urządzenia. W skład wyposażenia elektrycznego wchodzą: szafa sterownicza-zasilająca z pulpitem sterowniczym, czujniki ruchu i położenia mechanizmów, wyłączniki krańcowe, układ bezpieczeństwa, okablowanie oraz inny osprzęt elektryczny i elektroniczny. Szafa zawiera aparaturę siłową, zabezpieczenia zwarciowe i przeciążeniowe oraz aparaturę kontrolno-pomiarową, sterowniczą i sygnalizacyjną.
Komentarze (0)