• Reklama
    A1 - eko color 08.11-31.12.2025 Julian
Reklama
B1 - konica minolta 18.02.2022-31.12.2025 Bogumiła

Przygotowanie Powierzchni

Artykuły branżowe

Przygotowanie Powierzchni

ponad rok temu  05.05.2023, ~ Administrator,   Czas czytania 6 minut

Strona 2 z 3


Obraz 1. Brak dodatku AV – duże pęcherzyki gazu


Obraz 2. 0,5% dodatku AV – małe pęcherzyki gazu

Przyspieszenie procesu trawienia

Poza inhibitorami produkty Leratens® AV zawierają również środki powierzchniowo czynne, które poprawiają zwilżalność powierzchni trawionego materiału. Tym samym sprzyjają szybszemu i jednolitemu trawieniu. W starszych, częściowo zużytych kąpielach, działają z kolei jak aktywatory trawienia. W związku z tym możliwe jest stosowanie roztworów o niższych stężeniach kwasu solnego i niższej temperaturze (szczególnie w końcowym etapie żywotności kąpieli), przy zachowaniu tych samych własności trawiących i skuteczności działania. Dzięki takiemu rozwiązaniu ograniczyć można zużycie kwasu solnego, jak i jego straty w wyniku parowania. Uzyskuje się również oszczędności w nakładach energii koniecznej do ogrzewania kąpieli. 

Ważnym czynnikiem, który charakteryzuje produkty Leratens® AV, jest dodatkowy efekt czyszczący i zmniejszający/zapobiegający unoszeniu się substancji organicznych na lustrze kąpieli trawiącej. Substancje mogą być pozostałością po niedokładnym oczyszczeniu powierzchni w kąpieli odtłuszczającej lub mogą przenosić się do niej na powierzchni materiału. Efekt ten można zaobserwować na obrazie 3 i obrazie 4, które prezentują porównanie wanien, w których produkt jest stosowany względem tego, w którym brak jest Leratens® AV.


Obraz 3. Kąpiel trawiąca z dodatkiem AV


Obraz 4. Kąpiel trawiąca bez dodatku AV

Minimalizacja przenoszenia kąpieli trawiącej 

Obecne w produktach Leratens® AV środki powierzchniowo czynne – o czym wspomniane już było powyżej – nie tylko poprawiają zwilżalność powierzchni, ale również zmniejszają napięcie powierzchniowe roztworu kąpieli trawiącej. W efekcie obserwowane jest szybsze spływanie kąpieli z elementów wyciąganych z wanny trawiącej. Takie działanie sprawia, że czas ociekania nad wanną jest nawet o 25% krótszy, a tym samym krótszy jest czas ekspozycji elementów wyrobów nad wanną. Ma to wymierny wpływ na ilość powstających kwaśnych oparów. Nie można również zapomnieć o tym, że mniejsze przenoszenia kąpieli z wanny trawienia do płuczki oraz dalej do topnika, to również mniejsze zanieczyszczanie tych wanien kwasem i żelazem. Ma to dalsze przełożenie na ilość zużywanej chemii w procesie neutralizacji. W zakładach, które posiadają układy regeneracji topnika, zmniejsza się zużycie nadtlenku wodoru oraz wody amoniakalnej, ale przede wszystkim zapewniona jest większa stabilność kąpieli topnikowej.