To urządzenie wyposażone jest w 6-osiowego robota i dostarcza dodatkową opatentowaną głowicę, która jest w stanie połączyć w całość do sześciu narzędzi do usuwania gratu w procesie wysokociśnieniowym. Źródło: Dürr Ecoclean
Zapewnienie optymalnego gratowania przy pomocy doboru właściwego procesu
Poniższe czynniki odgrywają ważną rolę w doborze najlepszego możliwego procesu usuwania gratu: przeznaczenie części, długość gratu przed gratowaniem i maksymalny dopuszczalny pozostały grat szczątkowy, wielkość partii obrabianych przedmiotów przeznaczonych do gratowania i wymagana jakość gratowania. Ten ostatni przypadek, na przykład może obejmować określenie, czy dla przewodu przejściowego wymagane jest zaokrąglanie krawędzi lub czy muszą być osiągnięte bez gratu powierzchnie ostrokrawędziowe, jak to często ma miejsce w przypadku elementów hydraulicznych i pneumatycznych.
Kalibrowanie gratu przy podstawie
Do gratowania służą konwencjonalne procesy, takie jak wykonywanie pogłębień stożkowych, frezowanie, szlifowanie, szlifowanie ślizgowe lub śrutowanie przy pomocy różnych mediów. Zwłaszcza podczas usuwania gratu przy pomocy obróbki skrawaniem należy spodziewać się powstania wtórnego gratu w punktach wprowadzania i wyjmowania narzędzi.
Gratowanie termiczne nadaje się również do stosowania w odniesieniu do gratowania materiałów masowych wyprodukowanych w procesie maszynowym znajdujących się w trudno dostępnych miejscach, a gdy wymagana jest przeciętna, niezmiernie wysoka jakość w celu wyeliminowania gratu. W celu gratowania części umieszczane są w specjalnym urządzeniu, które zostaje zamknięte. Stosuje się układ dozowania gazu z dokładnie zdefiniowaną mieszanką gazów wprowadzanych do komory w celu usunięcia gratu i kierując ją na części lub na całą partię materiału. Po zapłonie nastąpi spalanie w temperaturze 2500 do 3300°C. W tym procesie grat osiągnie punkt zapłonu i zacznie reagować z nadmiarem tlenu. W ciągu 20 ms nastąpi całkowite wypalenie gratu i zatopienie korzeni po nim. Proces ten może być stosowany do części wykonanych z prawie wszystkich materiałów metalicznych, jak i termoplastycznych, w których geometria części odgrywa drugorzędną rolę. Gratowanie termiczne pozwala osiągnąć jakość „ostrych krawędzie/wolnych od gratu”. Możliwie jest także lekkie zaokrąglanie krawędzi, w zależności od materiału. Z jednej strony zastosowanie procesu jest ograniczone rozmiarem części, a z drugiej strony koniecznością konkretnego zaokrąglenia krawędzi podczas usuwania gratu. W takich przypadkach może zademonstrować swoją wysoką niezawodność bezstykowy elektrochemiczny system gratowania. Elektrochemiczne usuwanie gratu umożliwia dokładnie usunięcie gratu z krawędzi i nacięć po wierceniu dokładnie w obszarze części.
Może być usuwany grat po wtryskiwaniu, tłoczeniu i prasowaniu. Częścią procesu jest tu gratowana część, anoda (dodatnia), a narzędziem jest katoda (ujemna). Strumień elektronów całkowicie rozpuszcza grat. Przepływ ładunków odbywa się za pośrednictwem roztworu elektrolitu.
Inną zaletą tego procesu jest możliwość ukierunkowania przetwarzania części. Umożliwia to otrzymanie całych kształtów, struktur lub kompletnych rozwierceń bez gratu, na przykład dla części. W procesie rozwiercania otwory mogą być wykonywane nawet „w narożniku”.
Szlifowanie przy pomocy ruchu płynu, znane również jako docieranie przy pomocy ciśnienia przepływu, jest używane do gratowania, polerowania i zaokrąglenia krawędzi w trudno dostępnych geometrycznie miejscach, takich jak krzyżujące się otwory. Podczas tego procesu elementy ścierne osadzane są w bardzo lepkiej paście i w określonym ciśnieniu oraz są dociskane w różnych kierunkach wzdłuż obszaru części przeznaczonych do gratowania. Jedną z zalet tego sposobu gratowania jest wysoka jakość powierzchni Ra 0,1 μM gratowanych części. Proces ten jest stosowany do części do przemysłu samochodowego, w przemyśle lotniczym i biomedycznym, a także w narzędziach do wytłaczania profili z aluminium i z tworzyw sztucznych.
Typowym zastosowaniem wysokiego ciśnienia wody do gratowania jest jednoczesne usuwanie gratu i czyszczenie części w pojazdach w branży motoryzacyjnej, w sektorze budowy maszyn oraz w przemyśle hydraulicznym. Strumień wody, wzmocniony do 2000 barów lub więcej, w zależności od celu, kierowany jest docelowo na te strefy, które mają być przetwarzane przy pomocy narzędzi specjalnych, takich jak dysze i lance iniekcyjne. Umożliwia to również dotarcie do trudno dostępnych miejsc, takich jak złącza i rozwiercenia.
Wysoka energia kinetyczna strumienia wody nie tylko szybko i niezawodnie usuwa grat na przetwarzanej części powierzchni. Niezawodnie usuwa także wióry i inne zanieczyszczenia przywierające do części. Działanie czyszczące można wzmocnić dzięki zastosowaniu środków czyszczących zdatnych do przenoszenia wysokich ciśnień.
Przedmuchiwanie przy pomocy śniegu CO2 także umożliwia jednoczesne czyszczenie i gratowanie, które staje się coraz bardziej istotne dla elementów wykonanych z metali lekkich i z tworzyw sztucznych. Ciekły dwutlenek węgla przyspiesza tu za pomocą sprężonego powietrza.
Efekt mechaniczny, termiczny oraz sublimacji wynika z oddziaływania kryształków śniegu schłodzonych do minus 78,5°C na powierzchni części obróbki. Z jednej strony efekt gratowania jest oparty na efekcie mechanicznym, wytworzonym przez energię kinetyczną podczas bezpośredniego oddziaływania na kryształki śniegu. Z drugiej zaś strony, w strefie gratowania wytwarzany jest burzliwy strumień, wystawiając grat na działanie naprężenia zginającego, pod wypływem którego odłamuje się. W trakcie tego procesu usuwane są również inne cząstki znajdujące się na tej powierzchni. CO2 przechodzi w stan gazowy pod wpływem otaczającego ciśnienia na krótko osiągając fazę ciekłą, w której działa jako rozpuszczalnik czyszczący zanieczyszczenia organiczne, takie jak smary, oleje i środki do nadawania połysku. W związku z całkowitą sublimacją, po tym oderwane lub oczyszczone zostają tylko grat i zanieczyszczenia.