• Reklama
    A1 - eko color 08.11-31.12.2023 Julian

Szukaj

    Reklama
    B1 - IGP 2024 Julian

    Przygotowanie Powierzchni

    Wydanie nr: 2(118)/2019

    Artykuły branżowe

    Przygotowanie Powierzchni

    ponad rok temu  29.04.2019, ~ Administrator,   Czas czytania 12 minut

    Fotografia 1a i b. Kurz i osadzone resztki w stali węglowej po oczyszczeniu strumieniowo-ściernym: (a) osad gruzu z żużli pomiedziowych;  (b) połamane pozostałości żużla pomiedziowego. (Fot. Muehlhan AG, Hamburg).

    Fotografia 1a i b. Kurz i osadzone resztki w stali węglowej po oczyszczeniu strumieniowo-ściernym: (a) osad gruzu z żużli pomiedziowych; (b) połamane pozostałości żużla pomiedziowego. (Fot. Muehlhan AG, Hamburg).

    Strona 2 z 5


        Tabela 1. Klasy wielkości pyłów wg normy ISO 8502-3.

    Wpływ osadzania się pyłu i cząstek na przyczepność powłok 

    Osadzone cząstki i luźny pył odpadowy pogarszają przyczepność powłok do podłoża. Tabela 2 pokazuje wyniki pomiarów wytrzymałości adhezyjnej powłoki natryskiwanej plazmowo w zależności od ilości osadzonego ścierniwa. Podobne wyniki zostały przedstawione w przypadku powłok organicznych, w których autorzy argumentowali, że właściwości reologiczne mokrych warstw farby odgrywają tu ważną rolę. Adhezja proszków miedzianych natryskiwanych płomieniowo na podłoża ze stali węglowej uległa znacznej poprawie, gdy były one oczyszczone ultradźwiękowo po oczyszczeniu strumieniowo-ściernym. Poprawa przyczepności była czterokrotna. 
    Kiedy wielkość cząstek przekroczyła wartość 25 µm, w znacznym stopniu zmniejszyły one naprężenia zmęczeniowe. Zagnieżdżone cząstki mniejsze niż 25 µm nie wpływały systematycznie na właściwości zmęczeniowe. Zanieczyszczenie powierzchni wpływa również na energię powierzchniową i zwilżalność podłoży.


    Reklama
    ŚT - Targi Kielce 13.11-28.03 Julian
        Tabela 2. Wpływ osadzania się zanieczyszczeń ściernych na wytrzymałość na odrywanie natryskiwanej plazmowo powłoki tlenku glinu na stalowym podłożu.

    Czystość podłoża po czyszczeniu strumieniowo-ściernym

    Wyniki eksperymentalne różnych autorów wykazały, że osadzanie się i zanieczyszczenie przez pozostałości ścierniw metalowych na podłożu po oczyszczeniu strumieniowo-ściernym może zmieniać się od bardzo niskich wartości – około 1% do bardzo wysokich wartości – około 50%. 
    Analizowano wpływ różnych materiałów ściernych, takich jak piasek cyrkonowy, piasek kwarcowy, śrut cięty z drutu stalowego D, elektrokorund i śrut żeliwny G. Procent osadzenia był najwyższy również dla korundu. Procent warstwy zanieczyszczenia gruzem, który luźno pokrył podłoże po oczyszczeniu strumieniowo-ściernym, wykazał najwyższą wartość przy czyszczeniu strumieniowo-ściernym korundem. Bardzo różne wartości procentowego osadzenia luźnych zanieczyszczeń pokazują, jak ważne jest rozróżnienie tych dwóch rodzajów modyfikacji podłoża. Podłoża oczyszczone strumieniowo za pomocą ciętego drutu stalowego nie wykazały żadnych modyfikacji z powodu osadzania się rozbitych ścierniw. 


        Rys. 1. Wizualna definicja klas zapylenia zgodnie z normą ISO 8502-3. 

    Komentarze (0)

    dodaj komentarz
    Aby dodać komentarz musisz podać wynik
      Nie ma jeszcze komentarzy...