• Reklama
    A1 - eko color 08.11-31.12.2023 Julian

Szukaj

    Reklama
    B1 - IGP 2024 Julian

    Wyroby Lakiernicze

    Wydanie nr: 3(137)/2022

    Artykuły branżowe

    Wyroby Lakiernicze

    ponad rok temu  08.07.2022, ~ Administrator,   Czas czytania 6 minut

    Strona 1 z 3

    Czyli: kiedy, jak, po co i dlaczego?

    Załóżmy, że prowadzimy firmę produkcyjną i w ramach poszerzenia naszej działalności postanowiliśmy produkowane przez nas elementy upiększyć, wyróżnić je, ale i także zabezpieczyć przed niszczeniem lub po prostu chcemy wydłużyć ich żywotność. Jednym ze sposobów na osiągnięcie takiego efektu może być zatem nałożenie na te elementy farby przemysłowej. Jeśli mogę coś tutaj podpowiedzieć, to powiem – nałożenie na te elementy odpowiedniej farby przemysłowej lub odpowiedniego systemu lakierowego.

    Dlaczego odpowiedniego? Ponieważ niewłaściwy wybór systemu lakierniczego może nam nie tylko nie przynieść spodziewanych efektów, ale i bardzo mocno zaszkodzić. Jak zatem wybrać najlepsze lub chociażby dobre rozwiązanie? To z jednej strony dość trudne zadanie, a z drugiej całkiem proste. Niemniej, obojętnie, z jakiej strony na to spojrzymy, to będzie nam potrzebna wiedza na temat tego, jakie rodzaje farb w ogóle na rynku możemy spotkać.
    Podział farb lub systemów malarskich może być bardzo różny w zależności od punktu wyjścia. Na potrzeby niniejszego artykułu – żeby nie rozpisywać się za bardzo – przyjmę pewne uproszczenia.
    Podstawowy rozdział – ze względu na formę samej farby – wyróżnia farby w postaci proszkowej oraz farby ciekłe (płynne). 

    Czym charakteryzują się farby proszkowe? 

    Reklama
    ŚT - Targi Kielce 13.11-28.03 Julian
    To farby w postaci mniej lub bardziej sypkiego proszku, które nakładane są na różne powierzchnie zazwyczaj aplikacją elektrostatyczną, a niekiedy poprzez zanurzanie w złożu fluidalnym. Aby farba zamieniła się z proszku na jednolitą powłokę, a następnie utwardziła, wymaga aktywatora w postaci wysokiej temperatury. Zazwyczaj są to temperatury w przedziale 180–220 stopni Celsjusza. Można jednak coraz częściej spotkać na rynku farby proszkowe tak zwane niskotemperaturowe, które do aktywacji (utwardzania) wymagają „jedynie” około 140–160 stopni Celsjusza. I to jest podstawowa wada farb proszkowych – elementy, które chcemy polakierować, muszą być odporne na tak wysokie temperatury. Kolejną wadą będzie koszt wygrzewania, co przy dzisiejszych cenach nośników energii ma ogromne znaczenie. Można także przyjąć, że lakierowanie wielkich gabarytów przy wykorzystaniu „proszków” będzie nieopłacalne. Musielibyśmy przecież posiadać ogromną kabinę, w której taki gabaryt się zmieści, a następnie taką kubaturę trzeba będzie dogrzać do co najmniej 140–150 stopni Celsjusza. Niewątpliwą zaletą natomiast jest wytrzymałość i trwałość powłok proszkowych, zarówna ta chemiczna, jak i fizyczna. Powłoki zazwyczaj są jednolite i bardzo odporne na ścieranie i warunki atmosferyczne. Biorąc pod uwagę wzrastające znaczenie ochrony środowiska, zaletą farb proszkowych jest także fakt, że same w sobie nie emitują Lotnych Związków Organicznych.

    Czym charakteryzują się farby ciekłe?
    Farby ciekłe to takie, które występują – jak sama nazwa wskazuje – w postaci cieczy (płynu). Gęstszej lub rzadszej – w zależności od rodzaju farby. Mogą one być stosowane praktycznie bez ograniczeń, jeśli chodzi o materiał, na jaki są nakładane (od różnych rodzajów stali, przez żelkoty i plastiki, aż po szkło czy też drewno). Elementy lakierowane możemy – ale nie musimy – wygrzewać. Wygrzewanie przyspiesza proces schnięcia i utwardzania się powłoki. Temperatury wygrzewania są zdecydowanie niższe aniżeli przy farbach proszkowych, co znacząco wpływa na koszt procesu – zazwyczaj są to temperatury w przedziale od 60 do 80 stopni Celsjusza, ale wiele firm używa tylko 40 stopni. Zasada jest tutaj prosta – im wyższa temperatura w kabinie, tym zazwyczaj krótszy czas wygrzewania. Zdecydowaną zaletą takich farb jest ich uniwersalność. I nie chodzi mi tutaj tylko o powierzchnie, ale także samą aplikację. Możemy je nakładać tradycyjnym pistoletem lakierniczym (airspray), agregatami malarskimi przy wykorzystaniu wysokich ciśnień (airmix, airless), możemy skorzystać z metody zanurzeniowej lub po prostu użyć wałka bądź pędzla. Co istotne, to odpowiedni dobór sprzętu nie tylko do charakteru naszej produkcji, ale także rodzaju farby ciekłej, z jakiej korzystamy. Musimy dobrać odpowiednie „włosie” lub materiał, z jakiego jest zbudowany wałek do rodzaju (chemii) danej farby. Farby ciekłe w przeważającej części są źródłem emisji Lotnych Związków Organicznych, co może mieć wpływ na koszty produkcji (tzw. opłaty emisyjne). Oczywiście można zastosować odpowiednie filtry węglowe lub inne metody redukcji emisji LZO z naszego zakładu. Możemy także wybrać farby o zmniejszonej emisji lub farby wodorozcieńczalne, które mają znikomą emisję LZO.

    Komentarze (0)

    dodaj komentarz
    Aby dodać komentarz musisz podać wynik
      Nie ma jeszcze komentarzy...