• ReklamaA1 - silpol v2

Szukaj

    Reklama
    B1 - konica minolta 18.02.2022-31.12.2024 Bogumiła

    Technologie Lakiernicze

    Wydanie nr: 5(109)/2017

    Artykuły branżowe

    Technologie Lakiernicze

    ponad rok temu  27.11.2017, ~ Administrator,   Czas czytania 3 minuty

    Strona 1 z 2

    Obliczenia obciążenia nośnego oparte na metodzie elementów skończonych (MES) 

    Montując stelaże oraz zawiesia i zapewniając ich wytrzymałość malarnie próbują osiągnąć najlepszy możliwy poziom wydajności. Miejsce na przenośniku musi zostać wykorzystane w optymalny sposób, a obsługa powinna być tak łatwa, jak to tylko możliwe. Jednakże bezpieczeństwo zawsze musi być sprawą najwyższej wagi! Dlatego JÜRGEN EMPTMEYER GmbH, niemiecki dostawca wyposażenia do lakierowania, oferuje nie tylko różne opcje technologii obróbki powierzchniowej, ale również przeprowadza testy wytrzymałości. 

    Badanie wytrzymałości i certyfikacja zawieszek, a także wsporników jest dziedziną, która coraz bardziej zyskuje na istotności. Dlatego firma JÜRGEN EMPTMEYER GmbH opracowała i wdrożyła dwa procesy, które różnią się w zależności od podejścia i czynnika kosztowego.

    Przetestowane i ostemplowane haki 

    W trakcie procesu każdy poszczególny hak jest testowany w realistycznych warunkach. Aby zapewnić, że hak jest w stanie wytrzymać odpowiednie obciążenie każdy z nich jest oznaczony stemplem jako przetestowany. Taki proces jest nie tylko czasochłonny i pracochłonny, ale również drogi i dlatego często stosowany tylko w przypadku haków o dużym obciążeniu roboczym o średnicy przekraczającej 12 mm. Jako część tego testu klient otrzymuje świadectwo informujące o wytrzymałości i odpowiednim poziomie bezpieczeństwa.

    Reklama
    ŚT - Targi Kielce 13.11-28.03 Julian
    Obliczenia statyczne

    Tańszym i znacznie bardziej niezawodnym testem do obliczeń obciążeń nośnych będzie metoda elementów skończonych (MES). Taka symulacja techniczna jest znacznie szybsza i może być wykonana w sposób ekonomicznie opłacalny. Analiza MES jest wykorzystywana do obliczeń stabilności i odkształceń, gdzie ręczne obliczenia są zbyt pracochłonne lub gdzie nie ma możliwości zapewnienia realistycznych odwzorowań obciążeń.
    Specjalny program komputerowy oferuje nowe możliwości, oblicza dane obciążenia nośnego potrzebne dla lakierników i uwzględnia poszczególne przypadki zawieszeń w danej lakierni. Oznacza to, że istnieje możliwość opracowania konkretnych zaleceń dla obsługi i odpowiednich instrukcji roboczych.
    Analiza MES została wykorzystana po raz pierwszy w kosmonautyce i aktualnie jest powszechnie stosowana w branży produkcji pojazdów, gdzie głównym obszarem zastosowania jest rozwój produktu. Obliczenia stabilności mechanicznej dla poszczególnych elementów i całego pojazdu, a także nadwozi pomagają ograniczyć liczbę pracochłonnych badań zderzeniowych.

    Lepsze planowanie w fazie rozwoju

    Teraz możliwe jest przeprowadzenie obliczeń maksymalnej nośności w trakcie fazy rozwoju przede wszystkim dla konstrukcji specjalnych. Uwzględniając odpowiednie współczynniki bezpieczeństwa możliwe jest określenie odkształceń z odpowiednim wyprzedzeniem. Oznacza to, że konstrukcja może zostać łatwo zoptymalizowana, gdyż parametry takie jak wymiary i materiał mogą zostać łatwo zmienione kilkoma kliknięciami myszki. Kolejną zaletą jest to, że projekty mogą być realizowane bardzo szybko, gdyż można uniknąć produkcji prototypów, a także badań nośności. Ponadto metoda może zostać wykorzystana do znalezienia tańszych materiałów, które wytrzymają ten sam typ naprężeń. Materiał można dobierać korzystając z dużej bazy danych zawierającej ponad sto ich rodzajów, jak różne stale, stal nierdzewna, stopy tytanu, a także tworzywa sztuczne i krzemiany. Dlatego metoda elementów skończonych może być używana do szukania potencjalnych oszczędności.

    GALERIA ZDJĘĆ

    Bezpieczne zawieszki i haki
    Bezpieczne zawieszki i haki
    Bezpieczne zawieszki i haki
    Bezpieczne zawieszki i haki

    Komentarze (0)

    dodaj komentarz
    Aby dodać komentarz musisz podać wynik
      Nie ma jeszcze komentarzy...