• Reklama
    A1 - kabe

Szukaj

    Reklama
    B1 - konica minolta 18.02.2022-31.12.2024 Bogumiła

    Technologie Lakiernicze

    Wydanie nr: 2(142)/2023

    Artykuły branżowe

    Urządzenia Lakiernicze

    Technologie Lakiernicze

    ponad rok temu  07.06.2023, ~ Administrator,   Czas czytania 7 minut

    Strona 2 z 4

    W konsekwencji realizowaliśmy też systemy do chemicznego przygotowania powierzchni, procesów termicznych, czyli suszarek i pieców, oraz konwejerów do transportowania detali w procesach, zarówno podłogowych, jak i podwieszonych, w tym też Power&Free (od 1997 r).
    Dla dużych zastosowań przemysłowych zaczęliśmy rozwijać projekty w technologii elektroforetycznej, jak i autoforetycznej.

    Co to jest elektroforeza (DEC)
    Elektroforeza jest potocznym określeniem dla procesu zanurzeniowego malowania detali farbą, w którym osadzanie farby na powierzchni detalu spowodowane jest przepływem prądu.

    W 2006 r. zrealizowaliśmy pierwszą malarnię kataforetyczną, w kolejnych latach wiele następnych z automatycznymi portalami, wyposażonych w oczyszczalnie ścieków, dopalacze i niezbędne pomocnicze instalacje technologiczne.

    Kataforeza jest niewątpliwie najbardziej rozpowszechnioną technologią malowania powierzchni, szczególnie w motoryzacji, ale nie tylko. Zapewnia znakomite odporności antykorozyjne, posiada liczne atesty i certyfikaty. Obecnie farby są dostępne w kolorach innych niż czarne/szare.

    Co to jest autoforeza (DAC)
    Autoforeza jest potocznym określeniem dla procesu zanurzeniowego malowania detali farbą, w którym osadzanie farby na powierzchni odbywa się dzięki reakcjom chemicznym.
    W końcu lat 70. XX wieku w Ameryce uruchomiono pierwsze malarnie na technologii autoforetycznej jako alternatywy dla kataforezy. W Europie pierwsze realizacje były znacznie później. 

    A-Coating (DAC) vs E-Coating (DEC) – różnice w technologii  
    Pomimo wielu podobieństw są między tymi technologiami istotne różnice, o których trzeba pamiętać przy wybieraniu właściwego procesu. Obydwa procesy realizowane są przez zanurzanie detali w farbie.

    Detale pomalowane w DAC muszą, tak samo jak w DEC, być wygrzewane po aplikacji. Powłoka A łączy się z metalem za pomocą reakcji chemicznej, natomiast powłoka E łączy się poprzez zastosowanie prądu elektrycznego.
    Urządzenia do powlekania typu DAC wymagają mniejszej liczby wanien zanurzeniowych i mają znacznie mniejszą powierzchnię niż urządzenia do powlekania typu DEC. Powłoki typu DEC wymagają długiego procesu obróbki wstępnej z wieloma stacjami mycia, czyszczenia, płukania i kondycjonowania.
    W obydwu procesach można regulować grubość powłoki przez regulację czasu zabiegu oraz parametrów fizykochemicznych farby. W DEC można dodatkowo kontrolować grubość powłoki przez regulację parametrów prądu.
    ADAL zaprojektował i wdrożył wiele linii malarskich do malowania zanurzeniowego do odlewów, kataforezy, ale także wdrożył technologię autoforezy. Jest ona dobrą alternatywą dla malowania elektroforetycznego. W autoforezie zmniejsza się liczba niezbędnych zabiegów i upraszcza sam proces malowania. 
    Pierwszą autoforezę zbudowaliśmy w 2007 r. dla firmy BBL, w Roth, Niemcy. Jest to firma usługowa, wyposażona w mechaniczne i chemiczne przygotowanie powierzchni i malarnie proszkowe. BBL mając licznych klientów z trudnymi detalami o wysokich wymaganiach antykorozyjnych, zdecydował się na inwestycję w technologię DAC (Deposition Autophoretic). Ustaliliśmy kopertę detali L × B × H = 3000 × 800 × 1600 mm, a wydajność 12 trawers/pakietów na godzinę.

    GALERIA ZDJĘĆ

    Malarnie ADAL
    Malarnie ADAL
    Malarnie ADAL
    Malarnie ADAL
    Malarnie ADAL
    Malarnie ADAL
    Malarnie ADAL
    Malarnie ADAL
    Malarnie ADAL
    Malarnie ADAL
    Malarnie ADAL
    Malarnie ADAL
    Malarnie ADAL
    Malarnie ADAL
    Malarnie ADAL

    Komentarze (0)

    dodaj komentarz
    Aby dodać komentarz musisz podać wynik
      Nie ma jeszcze komentarzy...