W konsekwencji realizowaliśmy też systemy do chemicznego przygotowania powierzchni, procesów termicznych, czyli suszarek i pieców, oraz konwejerów do transportowania detali w procesach, zarówno podłogowych, jak i podwieszonych, w tym też Power&Free (od 1997 r).
Dla dużych zastosowań przemysłowych zaczęliśmy rozwijać projekty w technologii elektroforetycznej, jak i autoforetycznej.
Co to jest elektroforeza (DEC)
Elektroforeza jest potocznym określeniem dla procesu zanurzeniowego malowania detali farbą, w którym osadzanie farby na powierzchni detalu spowodowane jest przepływem prądu.
W 2006 r. zrealizowaliśmy pierwszą malarnię kataforetyczną, w kolejnych latach wiele następnych z automatycznymi portalami, wyposażonych w oczyszczalnie ścieków, dopalacze i niezbędne pomocnicze instalacje technologiczne.
Kataforeza jest niewątpliwie najbardziej rozpowszechnioną technologią malowania powierzchni, szczególnie w motoryzacji, ale nie tylko. Zapewnia znakomite odporności antykorozyjne, posiada liczne atesty i certyfikaty. Obecnie farby są dostępne w kolorach innych niż czarne/szare.Co to jest autoforeza (DAC)
Autoforeza jest potocznym określeniem dla procesu zanurzeniowego malowania detali farbą, w którym osadzanie farby na powierzchni odbywa się dzięki reakcjom chemicznym.
W końcu lat 70. XX wieku w Ameryce uruchomiono pierwsze malarnie na technologii autoforetycznej jako alternatywy dla kataforezy. W Europie pierwsze realizacje były znacznie później.
A-Coating (DAC) vs E-Coating (DEC) – różnice w technologii
Pomimo wielu podobieństw są między tymi technologiami istotne różnice, o których trzeba pamiętać przy wybieraniu właściwego procesu. Obydwa procesy realizowane są przez zanurzanie detali w farbie.
Urządzenia do powlekania typu DAC wymagają mniejszej liczby wanien zanurzeniowych i mają znacznie mniejszą powierzchnię niż urządzenia do powlekania typu DEC. Powłoki typu DEC wymagają długiego procesu obróbki wstępnej z wieloma stacjami mycia, czyszczenia, płukania i kondycjonowania.
W obydwu procesach można regulować grubość powłoki przez regulację czasu zabiegu oraz parametrów fizykochemicznych farby. W DEC można dodatkowo kontrolować grubość powłoki przez regulację parametrów prądu.
ADAL zaprojektował i wdrożył wiele linii malarskich do malowania zanurzeniowego do odlewów, kataforezy, ale także wdrożył technologię autoforezy. Jest ona dobrą alternatywą dla malowania elektroforetycznego. W autoforezie zmniejsza się liczba niezbędnych zabiegów i upraszcza sam proces malowania.
Pierwszą autoforezę zbudowaliśmy w 2007 r. dla firmy BBL, w Roth, Niemcy. Jest to firma usługowa, wyposażona w mechaniczne i chemiczne przygotowanie powierzchni i malarnie proszkowe. BBL mając licznych klientów z trudnymi detalami o wysokich wymaganiach antykorozyjnych, zdecydował się na inwestycję w technologię DAC (Deposition Autophoretic). Ustaliliśmy kopertę detali L × B × H = 3000 × 800 × 1600 mm, a wydajność 12 trawers/pakietów na godzinę.
Komentarze (0)