• ReklamaA1 - silpol v2

Szukaj

    Reklama
    B1 tiger-coating 18.08.2022-24.01.2023 Julian przedłużony do końca 2025

    Technologie Lakiernicze

    Wydanie nr: 6(140)/2022

    Artykuły branżowe

    Technologie Lakiernicze

    ponad rok temu  28.12.2022, ~ Administrator,   Czas czytania 3 minuty

    Strona 1 z 2

    Wąska specjalizacja branżowa

    Czasy, w których pierwszym skojarzeniem z hasłem „lakiernia proszkowa” była renowacja felg aluminiowych, odchodzą do przeszłości. Liczba lakierni usługowych oferujących pełen zakres usług lakierniczych, łącznie z renowacją felg, zmniejsza się na rzecz wyspecjalizowanych zakładów zajmujących się wyłącznie tą dziedziną. 

    Jednocześnie oczekiwania w stosunku do powłok lakierniczych stosowanych w tej branży stale rosną. Specyfika tego rynku wymaga połączenia prostoty aplikacji i odporności znanej z malowania przemysłowego oraz estetyki spotykanej głównie w branży automotive. Powłoki muszą spełniać również coraz bardziej wymagające oczekiwania projektantów pojazdów i kół aluminiowych. 
    Odpowiadając na potrzeby rynkowe, firma FarCo w 2019 roku stworzyła i wprowadziła do sprzedaży nową markę farb i lakierów RIMCO przeznaczonych do malowania obręczy kół ze stopów lekkich. W jej skład wchodzą profesjonalne produkty do lakierowania/renowacji felg aluminiowych. Są to systemy pionowe polegające na nałożeniu kolejnych warstw farby na uprzednio przygotowaną mechanicznie (strumieniowo-ściernie) bądź chemicznie felgę aluminiową. Poszczególne warstwy mają specyficzne właściwości, zapewniając tym samym odpowiednią charakterystykę całości powłoki. Systemy te funkcjonują na rynku globalnym i zostały sprawdzone u największych światowych producentów felg aluminiowych, ale także doskonale odnajdują się na rynku renowacji felg, co potwierdza wysoka popularność takiej formy malowania w Europie, np. w Wielkiej Brytanii, Niemczech czy w Polsce. 

    Ze względu na fakt, iż efekty wizualne zapewnia ciekła farba bazowa, technologia malowania wymaga posiadania obu stanowisk malarskich: proszkowego oraz ciekłego. Niezbędny jest również piec do wygrzewania detali, ponieważ farby ciekłe wymagają utwardzenia termicznego w temperaturach od 150 do 170 st. C. Podkład stanowi farba proszkowa o specjalistycznych właściwościach na bazie mieszaniny żywic: epoksydowej i poliestrowej. W ofercie dostępne są trzy podstawowe rodzaje podkładów wyrównujących, dostosowanych do sposobu aplikacji. Kolejną warstwę, nadającą wygląd malowanej feldze, nakłada się w formie płynnej i poddaje utwardzaniu piecowemu. Ostatnią warstwę systemu stanowi lakier bezbarwny pełniący głównie funkcję ochronną, który może być nanoszony zarówno w formie proszkowej, jak i ciekłej. Właściwości poszczególnych warstw przedstawiono w tabeli. 


    Tab. System trójwarstwowy do malowania felg aluminiowych – właściwości

    Poszczególne warstwy systemu są tak zaprojektowane, aby umożliwiać bezproblemowe nałożenie, adhezję i kompatybilność do kolejnej warstwy bez jakichkolwiek czynności międzyprocesowych. Całość systemu zapewnia doskonały efekt wizualny oraz pełną ochronę mechaniczną i antykorozyjną malowanego detalu. Co więcej, w porównaniu do stosowanego jeszcze na rynku typowego, dwu- lub trójwarstwowego malowania proszkowego, nasza propozycja okazuje się konkurencyjna nie tylko pod względem estetycznym, ale także ekonomicznym. System Rimco umożliwia utwardzenie ciekłej bazy jednocześnie z lakierem bezbarwnym. W ten sposób eliminujemy pośredni proces wygrzewania.  

    GALERIA ZDJĘĆ

    Malowanie felg aluminiowych
    Malowanie felg aluminiowych
    Malowanie felg aluminiowych
    Malowanie felg aluminiowych
    Malowanie felg aluminiowych
    Malowanie felg aluminiowych