• ReklamaA1 - silpol v2

Szukaj

    Reklama
    B1 - IGP 2024 Julian

    Technologie Lakiernicze

    Wydanie nr: 1(99)/2016

    Artykuły branżowe

    Technologie Lakiernicze

    ponad rok temu  15.01.2016, ~ Administrator,   Czas czytania 5

    Zanim nastąpi malowanie proszkowe, elementy stalowe są najpierw poddawane procesowi katodowego lakierowania zanurzeniowego. Podkład, którego grubość warstwy wynosi od 10 do 40 µm, jest niezwykle odporny na korozję, a także działanie kwasów i zasad.

    Zanim nastąpi malowanie proszkowe, elementy stalowe są najpierw poddawane procesowi katodowego lakierowania zanurzeniowego. Podkład, którego grubość warstwy wynosi od 10 do 40 µm, jest niezwykle odporny na korozję, a także działanie kwasów i zasad.

    Strona 2 z 3

    Rozwiązania z wykorzystaniem farb proszkowych do ochrony przed korozją

    Przetwarzalne, niemal wolne od rozpuszczalników i zapewniające minimalne straty - te cechy czynią zastosowanie farb proszkowych bardziej popularnym. Fakt, że grubszą warstwę można wykonać przy pomocy pojedynczej aplikacji jest kolejną zaletą, zwłaszcza gdy dotyczy części ze stali.
    Jednocześnie procesy obróbki wstępnej, wymagane warstwy podkładu i warstwy nawierzchniowe, a także ich grubość, mogą być ogólnie dostosowane do odpowiednich środowisk korozyjnych (kategoria C1 do C5M lub IM 1 do 3).
    Poprzez rozwój nowych farb proszkowych - opartych na poliestrze, na przykład - bardzo dobrą ochronę przed korozją i odporność na promieniowanie UV osiąga się w procesie jednowarstwowym.
    Dla systemów farb proszkowych z podkładami coraz częściej są wykorzystywane farby podkładowe wolne od cynku. Dostępne są już produkty, które nie wymagają oznakowania zgodnie z nowym rozporządzeniem CLP (Klasyfikacja, Znakowanie i Pakowanie). Rozporządzenie opiera się na Globalnie Zharmonizowanym Systemie w sprawie Klasyfikacji i Znakowania Środków Chemicznych (GHS). Bezpyłowe podkłady oferują ten sam poziom ochrony przed korozją. Dostępne są różne mieszanki do wielu zastosowań, np. przeznaczone do malowania po śrutowaniu, fosforanowaniu lub do stali ocynkowanej. Zwłaszcza jeśli chodzi o malowanie stali ocynkowanej, konieczne jest, aby farba podkładowa zamykała pory na powierzchni cynku w celu zapobieżenia jakiemukolwiek odgazowywaniu.

    Reklama
    ŚT - Targi Kielce 13.11-28.03 Julian
    Alternatywną farb podkładowych w proszku jest powłoka KTL, która może być używana nawet na bardzo dużych elementach, takich jak pojazdy samochodowe, maszyny rolnicze, turbiny wiatrowe i wieże kopalniane. Na ogół grubość warstwy wynosząca między 10 a 50 µm zapewnia im bardzo dobrą ochronę przed korozją.

    Niskotemperaturowe farby proszkowe i rozwiązania typu proszek na proszek

    Kolejnym ważnym celem opracowywania nowych systemów farb proszkowych jest zmniejszenie zużycia energii w procesie sieciowania. Obecnie, na przykład, istnieją poliestrowe farby proszkowe do zastosowań zewnętrznych ulegające utwardzaniu w temperaturach niższych niż 140°C. W zależności od farby, cykle utwardzania można skrócić do zaledwie 20 minut.
    Jeszcze większe oszczędności można osiągnąć stosując rozwiązania proszek na proszek. Warstwę podkładu i warstwę wierzchnią stosuje się jedną po drugiej, a następnie sieciuje podczas jednego etapu utwardzania.

    GALERIA ZDJĘĆ

    Konieczność spełnienia wymogów wysokiego poziomu ochrony przed korozją to jedno z kryteriów stawianych powłokom na maszyny budowlane i rolnicze. Mają one być także odporne na oddziaływania mechaniczne i działanie promieni UV oraz jednocześnie dobrze wyglą
    Pokazany tutaj system farb proszkowych przeznaczony jest do cynkowania na gorąco części stalowych. Farba podkładowa łączy się jednolicie z powierzchnią cynku, zamykając pory w celu zapobieżenia odgazowaniu. Fot. Karl Bubenhofer AG
    Nanoceramiczne systemy obróbki wstępnej oferują taki sam - lub nawet wyższy - poziom zabezpieczenia przed korozją jak fosforanowanie cynkowe. Fot. NABU-Oberflächentechnik

    Komentarze (0)

    dodaj komentarz
    Aby dodać komentarz musisz podać wynik
      Nie ma jeszcze komentarzy...