Wagony kolejowe, części samolotów, maszyny rolnicze i budowlane, ze względu na swoje duże gabaryty, stwarzają wiele problemów, nawet przy najprostszych czynnościach, takich jak oklejanie czy zabezpieczanie powierzchni. Szczególnie kłopotliwe jest przy tych pracach uzyskanie dostępu do całej powierzchni obiektu. Znaczną część pracy zajmują czynności przygotowawcze, jak przestawianie zwyżek i drabin. Często dostęp do wyższych partii jest utrudniony. Na szczęście rynek przychodzi z pomocą, oferując grupę specjalistycznych urządzeń dedykowanych do pracy przy wielkich gabarytach.
Duże gabaryty – utrapienie czy szansa?
W dzisiejszych realiach przedsiębiorstwa produkcyjne zajmujące się wytwarzaniem urządzeń o znacznych gabarytach, bądź nietypowych kształtach (znaczna długość, bądź wysokość), chcąc sprostać wymaganiom klientów, muszą dbać nie tylko o jakość wykonywanych detali, lecz także usprawnić proces produkcji. Im krótszy czas wytwarzania, tym mniejsze koszty.
Czynników wpływających na czas realizacji zamówienia jest wiele. Jednymi z nich są prace związanie z procesem lakierowania, tj. przygotowanie powierzchni, nanoszenie powłoki lakierniczej, oraz organizacja miejsca w kabinie lakierniczej czy śrutowni. Prace na niższych partiach detalu mogą odbywać się z poziomu posadzki, jednak dostęp do wyższych partii jest możliwy tylko przy pomocy dodatkowych urządzeń.
Duże zakłady produkcyjne, próbując zaradzić tym problemom, często wykorzystują do tych czynności podnośniki nożycowe, czy zwyżki hydrauliczne. Jednak urządzenia „uniwersalne” mają swoje wady.
Niedostosowane do wymiarów dużo gabarytowych maszyn, urządzenia podnoszące mogą nie zmieścić się do ograniczonej przestrzennie kabiny lakierniczej. Należy również pamiętać, że tego typu uniwersalne podnośniki najczęściej nie są projektowane do środowisk zagrożonych wybuchem, do których przepisy wymagają urządzeń z atestem Ex. Pojawia się również problem zachowania sterylnych warunków wewnątrz kabiny lakierniczej. Natomiast w śrutowniach problemem jest zabezpieczenie mechanizmów oraz konstrukcji maszyny przed niszczącym działaniem śrutu.
Zalety w pigułce
• Możliwość ruchu urządzenia w trzech osiach układu współrzędnych
• Posiada atest EX (bezpieczna praca w środowisku zagrożonym wybuchem)
• Prędkość ruchów roboczych dostosowana do prędkości malowania
• Możliwość podłączenia dodatkowych akcesoriów (przyłbica lakiernicza itp.)
• Łatwość konserwacji
• Bezpieczna praca operatora – systemy zabezpieczeń
• Urządzenie dedykowane do prac lakierniczych i w śrutowniach
Komentarze (0)