Urządzenie testujące do eksperymentów z obciążeniem na Uniwersytecie Nauk Stosowanych w Osnabrück przedstawia realistyczny scenariusz
Firma Emptmeyer i Uniwersytet Nauk Stosowanych w Osnabrück opracowały urządzenie do obliczania obciążenia
Maksymalne obciążenie, jakie można zastosować w przypadku haków lakierniczych, zależy od różnych parametrów. W celu określenia tych czynników i dokonania ich oceny ilościowej firma Jürgen Emptmeyer GmbH, we współpracy z Uniwersytetem Nauk Stosowanych w Osnabrück, opracowała odpowiednią metodę. Zamierzeniem eksperymentów jest lepsze zrozumienie zagadnienia udźwigu haków lakierniczych i znalezienie potencjalnych oszczędności.
Zestaw testowy do obliczania obciążenia składa się z urządzenia, w którym różne haki mogą być mocowane do trawersu T10 u góry. W celu wprowadzenia obciążenia na dolnym uchwycie haka zawiesza się pasek blachy o grubości 2 mm, który za pomocą elementu zaciskowego połączony jest z siłownikiem serwohydraulicznym maszyny do testowania materiałów. Skala przymocowana do punktu zgięcia służy do ustalenia kąta zgięcia. Metoda elementów skończonych (MES) umożliwia teoretyczne określenie maksymalnego obciążenia. Decydujące jest tutaj jednak obciążenie, przy którym dany element zawieszony na haku lakierniczym może jeszcze na nim bezpiecznie wisieć. Nie da się tego obliczyć za pomocą MES, tylko z uwzględnieniem zachowania materiału sprężystego liniowo. Także dokładne odwzorowanie materiału z powodu utwardzania na zimno w procesie produkcji oraz wpływu temperatury otoczenia jest możliwe tylko przy zwiększonych nakładach. Bardzo często wynikają stąd zbyt niskie obciążenia teoretyczne.
Znajomość parametrów mających wpływ
Klasyczny wykres zależności siły od drogi nie pozwala na wyciągnięcie żadnych wniosków na temat bezpiecznej nośności haka lakierniczego, ponieważ nie można wiarygodnie przypisać przejścia od zachowania sprężystego do plastycznego materiału.
Co więcej, takie rozwiązanie nie dostarcza żadnych informacji o tym, kiedy dany komponent zsunie się z haka. Można to ustalić znacznie dokładniej dzięki dodatkowemu monitorowaniu rozszerzania haka podczas próby, ponieważ teraz – dzięki nałożeniu siły kąta zginania – odpowiednie rozszerzenie haka można dokładnie przypisać do danego obciążenia. Dzięki takiemu postępowaniu możliwe było ustalenie, że kształt haków ma znaczący wpływ na wytrzymałość, a dobór odpowiednich średnic haków może skutkować oszczędnością do 50% i więcej.
Komentarze (0)