Fot. 1. Obraz termograficzny płytki próbnej po obróbce płomieniowej. Fot. Instytut Fraunhofera IPA
Identyfikacja krytycznych obszarów na poziomie modelu
Za pomocą tego narzędzia już na poziomie modelu 3D CAD będzie można zidentyfikować i zoptymalizować obszary krytyczne dla wybranych parametrów obróbki wstępnej lub ścieżek robota. Ponadto możliwe będzie również symulowanie zależnej od miejsca zmiany parametrów opalania, aby dostosować aktywację do konturu w obrębie danego elementu. Ta indywidualna zmiana parametrów podczas procesu prawie nigdy nie jest praktykowana ze względu na brak wiedzy na temat wpływu tych zmian. Na koniec zostanie przeprowadzona symulacja dla bardziej złożonych komponentów 3D oraz dostrojona i zweryfikowana za pomocą testów przyczepności na rzeczywistych komponentach.
Projekt
W listopadzie 2018 r. Instytut Fraunhofera IPA rozpoczął projekt badawczy o nazwie „Cyfrowe narzędzia optymalizacyjne do skutecznej aktywacji powierzchni części poliolefinowych w oparciu o solidną analizę powierzchni (SiBeFla)”, który zostanie zakończony w kwietniu 2021 r.
Projekt jest wspierany przez 17 firm z branży producentów farb, konstrukcji urządzeń i użytkowników farb z sektora motoryzacyjnego i innych. Celem projektu jest systematyczne charakteryzowanie procesu obróbki płomieniowej i opracowanie modeli do symulacji.
Tłumaczenie z Besser Lackieren Nr 14/2019
Komentarze (0)