• Reklama
    A1 - eko color 08.11-31.12.2023 Julian

Szukaj

    Reklama
    B1 - emptmeyer 28.05-31.12 Julian

    Technologie Lakiernicze

    Wydanie nr: 1(141)/2023

    Artykuły branżowe

    Technologie Lakiernicze

    ponad rok temu  16.03.2023, ~ Administrator,   Czas czytania 9 minut

    Strona 3 z 5

    Innowacja 2: nowa technologia procesowa dla gondoli 
    W gondoli turbiny wiatrowej znajduje się układ napędowy z piastą wirnika, wałem wirnika i generatorem oraz innymi komponentami. Ta maszynownia jest wykonana z tworzywa sztucznego i jest obecnie wytwarzana głównie w procesie ręcznego laminowania. Aby pomalować gondolę, a tym samym uczynić ją odporną na warunki atmosferyczne, najpierw na formę nakłada się żelkot, jako system malowania w formie. Jednak konwencjonalne żelkoty uważane są za problematyczne dla środowiska, ponieważ zawierają styren, łatwo ulegający polimeryzacji monomer, który jest łatwopalny i szkodliwy dla zdrowia ludzkiego: podrażnia drogi oddechowe, skórę, oczy i błony śluzowe. Rozwiązania bezstyrenowe były do ​​tej pory jednak bardzo drogie.

    Aby zapewnić sektorowi energetyki wiatrowej opłacalną i niedrogą alternatywę, firma FreiLacke opracowała rozwiązania dla gondoli wykonanych z systemów warstwowych o lekkiej konstrukcji, które można pokryć farbą mokrą lub proszkową. Ta bezstyrenowa konstrukcja nie tylko znacznie obniża masę, ale także zwiększa bezpieczeństwo pracy pracowników i trwałość turbiny. 
    Do malowania można użyć konwencjonalnych produktów ciekłych lub farb proszkowych, jeśli ich zastosowanie zostało przewidziane w procesie produkcyjnym.

    Wszystkie elementy łopat wirnika z jednej fabryki
    FreiLacke jest wiodącym dostawcą powłok systemowych w docelowych grupach branżowych. Naszą siłą jest rozwój rozwiązań aplikacyjnych. W przypadku powlekania łopat wirnika oznacza to, że dostępne są wszystkie materiały powłokowe, od wypełniaczy i wypełniaczy porów po podkłady, żelkoty, powłoki nawierzchniowe i materiały zabezpieczające przed erozją (systemy LEP):

    1. kompozyty tradycyjne/proszek CM/metaliczny,
    2. szpachla/środek wiążący (metal i tworzywo sztuczne)/wypełniacz porów,
    3. żelkot,
    4. farby nawierzchniowe (wodorozcieńczalne, rozpuszczalnikowe),
    5. ochrona przed erozją (LEP).

    Innowacja 3: modułowa ochrona krawędzi
    Łopaty wirników nowoczesnych turbin wiatrowych obracają się z maksymalną prędkością znacznie ponad 300 kilometrów na godzinę. Ważną rolę odgrywa tu profil aerodynamiczny na przednich krawędziach, ponieważ w znacznym stopniu przyczynia się do poprawy efektywności urządzenia. Jednak te przednie krawędzie są szczególnie narażone na erozję i czynniki środowiskowe, takie jak deszcz, śnieg, grad, piasek, promieniowanie UV, także silne wahania temperatury i wilgotności mogą znacznie przyspieszyć erozję. W przypadku turbin morskich wilgotność i zasolenie, na które są narażone, powodują dodatkowe obciążenia. 

    Dlatego wymagania dotyczące odporności na erozję są szczególnie wysokie, a wysokowydajna powłoka ochronna krawędzi, znana również jako ochrona krawędzi czołowych (LEP), jest niezwykle ważna. Oznacza to, że defekty erozyjne pojawiają się znacznie później, podczas gdy ważna geometria profilu aerodynamicznego dla przepływu laminarnego zostaje zachowana na dłużej. Zapewnia to większą wydajność urządzenia i dłuższe okresy między kolejnymi naprawami serwisowymi.
    FreiLacke posiada już kilka systemów farb zabezpieczających krawędzie, które dostępne są dla klientów z branży energetyki wiatrowej. − Ponadto dzięki naszej nowej, modułowej technologii produkcji wyeliminowaliśmy proces dyspergowania, pozostał wyłącznie proces homogenizacji − co wyjaśnia nam Lena Sühling z działu rozwoju kompozytów w firmie FreiLacke.
    Korzyści są oczywiste. Modułowe receptury powłok zawierają tylko składniki płynne, przez co mogą być dozowane w pełni automatycznie i mogą być produkowane szybciej, co oznacza, że FreiLacke może szybciej reagować na potrzeby klientów. − Ponadto modułowa produkcja umożliwia większą powtarzalność – niezależnie od wielkości partii i lokalizacji produkcji − podkreśla Lena Sühling. − Jest to korzystne, ponieważ producenci łopat wirników od dawna rozmieszczają produkcję na całym świecie. 

    Komentarze (0)

    dodaj komentarz
    Aby dodać komentarz musisz podać wynik
      Nie ma jeszcze komentarzy...