Stacja demineralizacji wody metodą odwróconej osmozy.
We wszystkich procesach przygotowania powierzchni bardzo dużą rolę odgrywa jakość wykonanego pokrycia oraz jego trwałość. Aby uzyskać określoną jakość powłoki, należy prawidłowo prowadzić proces z zachowaniem wszystkich szczegółów od wejścia detalu na linię lakierniczą, aż do momentu samego suszenia. Woda jest nieodzownym elementem procesu przygotowania powierzchni, towarzyszy ona prawie wszystkim procesom, a jej jakość oraz ilość wpływa na efekt końcowy produktu oraz jest ściśle związana z ekologią oraz wpływem na środowisko.
Firma Eurowater od lat specjalizuje się w rozwiązaniach uzdatniania wody dla malarni proszkowych. Właściwie każda strefa, od odtłuszczania aż do ostatniego płukania demi, może korzystać z dedykowanej technologii przygotowania wody.
Najprostszy podział na myjki lakiernicze jest następujący:
- natryskowe,
- zanurzeniowe,
W obu przypadkach występuje problem mycia przed końcowym suszeniem i nałożeniem powłoki.
W wodzie surowej, w zależności od źródła jej pochodzenia, występują rozpuszczone ciała stałe fizyko-chemiczne oraz organiczne. Związki chemiczne rozpuszczone w wodzie podlegają różnym reakcjom chemicznym przy zmianie temperatury kąpieli, zmianie pH, zmianie składu chemicznego oraz przy kontakcie z dużą powierzchnią. Związki chemiczne, które mogą ulec wytrącaniu się podczas procesu, to głównie kwaśne węglany wapnia i magnezu, siarczany wapnia i magnezu, a także chlorki, fosforany. Parametrem łatwo mierzalnym w każdej wodzie jest tzw. przewodność właściwa (konduktywność), która określa przewodność elektryczną wody w zależności od ilości rozpuszczonych soli w wodzie. Jest ona zazwyczaj mierzona w uS/cm. Woda surowa posiada zazwyczaj przewodność od 200 uS/cm (rzeki górskie) do 1500 uS/cm (głębokie studnie, np. w okolicach Sandomierza). Również wody powierzchniowe, czyli jeziora i rzeki charakteryzują się podwyższoną przewodnością właściwą ze względu na zrzuty ścieków komunalnych oraz zakładowych, a także opady deszczów zawierających różne związki chemiczne. Generalnie należy stwierdzić, że 99,9% wód dostępnych w Polsce posiada wysokie zasolenie w postaci soli opisanych wyżej. Taki stan rzeczy stawia wysokie wymagania dla firm zajmującymi się technologiami demineralizacji wody.
- wysoką jakość wody uzdatnionej,
- niskie zużycie wody surowej na obsługę wewnętrzną urządzenia (ścieki),
- wysoki odzysk wody popłucznej,
Wśród wielu technologii dostępnych na świecie można wyodrębnić dwie, które znalazły praktyczne zastosowanie w przemyśle:
- metodę membranową (odwróconej osmozy),
- metodę jonitową (kationitowo-anionitowa).
Obie metody mają swoje wady i zalety. Metoda membranowa jest droższa inwestycyjnie, wymaga dużo więcej wody surowej na obsługę wewnętrzną, jednak nie wymaga chemikaliów do regeneracji. Wadą jest, że metoda ta nie pozwala na recyrkulację wody popłucznej ze względu na membrany osmotyczne, które bardzo szybko ulegają zablokowaniu. Również przewodność wody uzdatnionej jest nieznacznie wyższa niż w innych technologiach.
W Polsce firma Eurowater posiada ponad 250 aplikacji w lakiernictwie w technologii jonitowej oraz około 100 aplikacji w przygotowaniu powierzchni w technologii membranowej.
Znane są również aplikacje (np. przy obróbce aluminium) łączenia technologii jonitowych oraz membranowych. Są one stosowane głównie przy obróbce detali aluminiowych (np. felgi), gdzie wymagana jest niska przewodność wody płuczącej oraz stałość składu chemicznego. Wówczas technologia membranowa jest stosowana do uzupełnienia kąpieli, natomiast technologia jonitowa do doczyszczania wody popłucznej.
Jacek Grzech
www.eurowater.pl
Komentarze (0)