• Reklama
    A1 - kabe

Szukaj

    ReklamaB1 - EcoLine 04.2021-12.2024 Bogumiła

    Technologie Lakiernicze

    Wydanie nr: 1(135)/2022

    Artykuły branżowe

    Technologie Lakiernicze

    ponad rok temu  25.02.2022, ~ Administrator,   Czas czytania 6 minut

    Strona 1 z 2

    Obniżenie kosztów jednostkowych i zwiększenie wydajności

    Liczba detali na metr przenośnika ma ogromny wpływ na koszty jednostkowe i wydajność linii lakierniczej. Ilość elementów można efektywnie zwiększyć za pomocą stosunkowo prostych środków.

    Wiele lakierni używa klasycznego haka C do zawieszania elementów. Koniec końców spełnia on swoją funkcję polegającą na możliwie elastycznym zawieszaniu elementów na przenośniku procesowym. Co więcej, za około 12 groszy za sztukę taki haczyk jest niezwykle tani i zazwyczaj może być użyty dwa-trzy razy. Jednakże, czy taki prosty hak w kształcie C jest najlepszym rozwiązaniem, jeśli chodzi o koszty jednostkowe? Im mniejsza liczba sztuk w serii, tym większe prawdopodobieństwo, że jest to prawda. Z drugiej jednak strony, im większa liczba elementów danego typu, tym większe prawdopodobieństwo, że wykorzystanie klasycznych haków jako punktów zawieszenia będzie działało hamująco na wydajność.
    Największy wpływ na koszty jednostkowe w procesach powlekania – co oczywiste – ma liczba detali lub metry kwadratowe powierzchni elementów, które mogą przejść przez system w ciągu godziny. Ponieważ maksymalna prędkość transportu zależy również od czasu przebywania w suszarce po procesie obróbki wstępnej lub wypalaniu w piecu utwardzającym, znaczne zwiększenie prędkości transportu jest zwykle ekonomicznie niewykonalne. Istnieje jednak inna zmienna, na którą łatwiej jest wpłynąć: liczba zawieszonych elementów na metr łańcucha przenośnika. Jeśli liczba detali na metr łańcucha może zostać znacznie zwiększona, w prosty sposób przyczyni się to do znacznego wzrostu wydajności instalacji.

    Reklama
    ŚT - Targi Kielce 13.11-28.03 Julian
    Aby móc dokładnie ocenić wpływ takich środków na koszty jednostkowe, należy dokładnie przyjrzeć się strukturze kosztów lakierni – w szczególności obciążeniom stałym, materiałom i akcesoriom oraz wszelkim kosztom pozaprodukcyjnym. Koszty stałe obejmują zarówno koszty związane z inwestycją, jak i koszty kapitałowe oraz koszty wynajmu. Z drugiej strony, znajdują się tu również koszty zmienne, takie jak wydatki na energię, chemikalia i personel. Te ostatnie różnią się w zależności od przepustowości. Koszty akcesoriów są również w dużym stopniu zależne od komponentów i wielkości partii – należą do nich na przykład haki lakiernicze, materiały maskujące, systemy zawieszeń oraz tym podobne elementy. Istotny wpływ mają również koszty offline, tzn. gdy załadunek lub rozładunek nie jest możliwy bezpośrednio na linii, lecz musi odbywać się przed lub za linią.

    Uwzględnienie kosztów indywidualnych

    Zestawienie i ocena tych danych wymaga wiele czasu i wysiłku. Z drugiej strony, na podstawie przykładu można wyciągnąć wnioski uogólniające. Szczegółową analizę na przykładzie jednego z klientów przeprowadziła ostatnio firma Emptmeyer. Do analizy wykorzystano projekt powlekania proszkowego dwóch arkuszy blachy o wymiarach 50 na 40 centymetrów, które mają być jednostronnie malowane w systemie z prędkością przenośnika wynoszącą dwa metry na minutę. Arkusze są zawieszone za pomocą dwóch otworów w górnej części elementu. Emptmeyer obliczył koszty jednostkowe na podstawie trzech systemów zawieszenia: klasycznego kątowego haka C o długości 500 milimetrów i średnicy dwóch milimetrów, specjalnego haka, na którym można zawiesić dwa elementy tyłem do siebie oraz zaprojektowanego specjalnie dla klienta zawiesia, na którym można umieścić sześć elementów.

    Komentarze (0)

    dodaj komentarz
    Aby dodać komentarz musisz podać wynik
      Nie ma jeszcze komentarzy...