Zdj. 1. Dyspersje polimerowe.
Pigmenty
Powłoki farb antykorozyjnych zwykle są kojarzone z rudoczerwoną barwą, określaną również mianem czerwieni tlenkowej. Nazwa ta pochodzi od rodzaju pigmentów używanych zarówno w farbach rozpuszczalnikowych, jak i wodorozcieńczalnych. Są to syntetyczne pigmenty w postaci sproszkowanych tlenków żelaza, które w zależności od rodzaju obróbki podczas produkcji mają różny odcień czerwieni, stąd często różne farby antykorozyjne mimo koloru czerwień tlenkowa, mają różnice w odcieniu owej czerwieni (zdj. 2). Pigmenty żelazowe nie pełnią funkcji ochronnej, ich rolą jest nadanie barwy, jednakże często ich niewłaściwy gatunek może przyczynić się do osłabienia ochrony przeciwkorozyjnej powłoki. Dzieje się tak w przypadku pigmentów żelazowych zawierających jony chlorkowe po procesie produkcyjnym. Wprowadzenie do układu farby antykorozyjnej takiego pigmentu może drastycznie obniżyć właściwości przeciwkorozyjne, mimo zastosowania pozostałych surowców odpowiedniej jakości.
Napełniacze
Mają zadanie stworzyć wypełnienie powłoki i obniżyć koszt surowcowy receptury, ale przede wszystkim tworzą wraz z pigmentami i dyspersją polimerową szczelną powłokę. Stąd dobór odpowiedniego rodzaju pod względem budowy i uziarnienia napełniacza (zdj. 3) jest kluczowy dla stworzenia formulacji wysokojakościowej farby antykorozyjnej. Każdy napełniacz ma określone uziarnienie i budowę, a nie każda dyspersja polimerowa jest w stanie wiązać każdy rodzaj napełniacza. Odpowiednia korelacja rozkładu wielkości cząstek dyspersji polimerowej i morfologii napełniaczy wraz z wielkościami takimi jak krytyczne stężenie objętościowe pigmentów i napełniaczy jest kluczem do ustalenia receptury odpowiedniej farby na metal.
Środki przeciwkorozyjne
W dzisiejszych farbach na metal nie stosuje się już fosforanu cynku, chromianów czy też związków rtęci. Dzisiejsze nowoczesne środki antykorozyjne (zdj. 4) stosuje się w postaci pigmentów antykorozyjnych, które stanowią np. sole magnezowe lub organiczne inhibitory korozji (proszkowe lub ciekłe). Ich właściwy dobór jest bardzo ważny, gdyż to one pełnią najważniejszą funkcję ochronną. Aby jednak mogła być ona pełniona, pozostałe surowce również muszą być dobrze ustalone na drodze badań.
Komentarze (0)