• Reklama
    A1 - eko color 08.11-31.12.2023 Julian

Szukaj

    ReklamaB1 - EcoLine 04.2021-12.2024 Bogumiła

    Kolorymetria

    Wydanie nr: 3(113)/2018

    Artykuły branżowe

    Kolorymetria

    ponad rok temu  21.06.2018, ~ Administrator,   Czas czytania 6 minut

    Oprogramowanie do kontroli jakości ColorQC umożliwiające podłączenie instrumentu do komputera.

    Oprogramowanie do kontroli jakości ColorQC umożliwiające podłączenie instrumentu do komputera.

    Strona 1 z 3

    Odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania z dziedziny kolorymetrii

    Pomiarami barwy zajmuję się zawodowo od kilkunastu lat. Pomysł na napisanie tego artykułu w formie odpowiedzi na często zadawane pytania podsunęli mi sami klienci podczas moich codziennych spotkań i rozmów. Niewiele jest bowiem dostępnej literatury i materiałów dotyczących praktycznego wykorzystania instrumentalnej oceny barwy. Dlatego na potrzeby tego tekstu postanowiłem zebrać odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania, które pojawiają się w czasie organizowanych przez naszą firmę szkoleń, seminariów i spotkań. Mam nadzieję, że ta krótka lektura zaciekawi Państwa lub pomoże w codziennej pracy na stanowiskach kontroli jakości barwy. 

    Pytanie 1: 
    Jaki instrument będzie najbardziej odpowiedni dla naszych potrzeb?

    Wybór odpowiedniego instrumentu, zwłaszcza jeśli jest to pierwszy tego typu instrument w firmie, należy skonsultować z doradcą technicznym bądź osobą, która posiada duże doświadczenie w pomiarach koloru. W przypadku produktów 3Color odwiedzamy naszych klientów i poprzez analizę procesu produkcyjnego oraz wymagań dotyczących kontroli jakości doradzamy najbardziej optymalne rozwiązania. W czasie spotkań prowadzimy też demonstrację urządzeń tak, aby użytkownik mógł zapoznać się z ergonomią i specyfiką różnych typów instrumentów do pomiaru koloru. Jeśli urządzenie ma być wykorzystywane sporadycznie, np. przez pracownika linii produkcyjnej, staramy się proponować urządzenia proste w obsłudze, odporne na zabrudzenia i stosunkowo niedrogie, jak np. kolorymetry z automatyczną kalibracją bieli (np. model 3Color CFX). Obsługa tego typu instrumentu wymaga 10 minut szkolenia i przyciśnięcia jednego przycisku pomiarowego, a cena zaczyna się od 4500 zł. Tam, gdzie wymagana jest duża precyzja pomiarowa i bardziej zaawansowane pomiary, proponujemy bardziej precyzyjne urządzenia pomiarowe, jak np. spektrofotometry z oprogramowaniem do kontroli jakości lub systemy recepturowania koloru.

    Reklama
    ŚT - Targi Kielce 13.11-28.03 Julian
    Pytanie 2:
    Czym różni się kolorymetr od spektrofotometru?

    Historycznie kolorymetr badał kolor przy pomocy filtrów trójchromatycznych, czyli działał na podobnej zasadzie jak oko ludzkie. Spektrofotometr analizuje widmo poprzez analizę fizyczną i zamianę wartości fizycznych widma na wartości kolorymetryczne. Z czasem jednak producenci urządzeń do pomiaru barwy zaczęli nazywać kolorymetrami spektrofotometry, które nie pokazywały wartości widma oraz powiązanych z nim wartości kolorymetrycznych. Dlatego dzisiaj kolorymetr to proste w budowie urządzenie, które pokazuje podstawowe przestrzenie barw, np. L*a*b* Lch, Yxy oraz odchylenia próbki do wzorca (np. kolorymetr 3Color CF8 lub CP10). 

    Pytanie 3:
    Czy obsługa spektrofotometru wymaga specjalnych kwalifikacji?

    To, co cechuje wszystkie urządzenia firmy 3Color, to maksymalna prostota obsługi. Z naszych doświadczeń wynika, że 90% klientów wykorzystuje 10% funkcji urządzenia, jakim jest spektrofotometr. Dlatego stworzyliśmy linię bardzo prostych produktów dostosowanych do potrzeb większości użytkowników – stworzyliśmy intuicyjne menu, którego obsługa wymaga kilku minut szkolenia. Obsługa spektrofotometru 3Color SFX może być prowadzona w zasadzie bez wcześniejszego przygotowania z zakresu kolorymetrii. 

    GALERIA ZDJĘĆ

    Połyskomierz wielokątowy 3Color GM38. Kąty pomiarowe 20° 60° 85°.
    Spektrofotometr laboratoryjny 3Color SB8000 z kolorowym wyświetlaczem LCD.
    Spektrofotometr stacjonarny 3Color SB8200 do pomiarów w odbiciu i transmisji.
    Spektrofotometr przenośny 3Color SFX z kamerą podglądu próbki i wzornikiem RAL i NCS.
    Widok wyświetlacza spektrofotometru 3Color SFX z wynikiem pomiaru i deltami.

    Komentarze (0)

    dodaj komentarz
    Aby dodać komentarz musisz podać wynik
      Nie ma jeszcze komentarzy...