• ReklamaA1 - silpol v2

Szukaj

    Reklama
    B1 - emptmeyer 28.05-31.12 Julian

    Kolorymetria

    Wydanie nr: 3(113)/2018

    Artykuły branżowe

    Kolorymetria

    ponad rok temu  21.06.2018, ~ Administrator,   Czas czytania 6 minut

    Oprogramowanie do kontroli jakości ColorQC umożliwiające podłączenie instrumentu do komputera.

    Oprogramowanie do kontroli jakości ColorQC umożliwiające podłączenie instrumentu do komputera.

    Strona 3 z 3

    Pytanie 8: 
    Jak często należy kalibrować instrument?

    Kalibrację instrumentu dzielimy na kalibrację użytkownika oraz kalibrację serwisową. Kalibracja użytkownika jest wykonywana przez operatora instrumentu na białej płytce kalibracyjnej oraz na puszce czerni. Część instrumentów 3Color nie wymaga kalibracji użytkownika, ponieważ ma wbudowany wzorzec bieli i kalibracja jest wykonywana automatycznie po włączeniu instrumentu. Kalibrację okresową, tzw. serwisową, wykonuje się w autoryzowanym serwisie producenta i polega ona na szczegółowym sprawdzeniu instrumentu i wystawieniu przez serwis „certyfikatu kalibracji”. Zaleca się wykonywać kalibrację w serwisie nie rzadziej niż raz na dwa lata. Serwis i kalibrację prowadzi 3Color Polska.

    Pytanie 9: 
    Czy trzeba mierzyć połysk, jeśli mierzy się kolor?

    Reklama
    ŚT - Targi Kielce 13.11-28.03 Julian
    Połysk jest nieodłączną częścią postrzegania barwy. Zmiana stopnia połysku wpływa bezpośrednio na postrzeganie koloru, dlatego ważne jest, aby obok pomiaru koloru, mieć na uwadze stały stopień połysku badanego materiału, do pomiaru stopnia połysku polecamy połyskomierz wielokątowy 3Color GM38.

    Pytanie 10: 
    Co to jest geometria pomiarowa i jaka jest odpowiednia do pomiaru powłok lakierowanych?

    Geometria pomiarowa opisuje sposób konstrukcji układu pomiarowego. W przypadku urządzeń do pomiaru koloru w odbiciu mamy do czynienia z trzema geometriami pomiarowymi – geometrią d/8° (światło rozproszone, detektor pod kątem 8 stopni), geometrią 45°/0° (kąt padania światła wynosi 45 stopni, detektor pod kątem 0 stopni) oraz geometrią wielokątową (od kilku do kilkunastu kątów pomiarowych). Podstawową geometrią stosowaną w lakiernictwie jest geometria d/8°, jest to geometria, która nie jest wrażliwa na zmiany struktury powłoki, geometria 45°/0° jest najbardziej zbliżona do postrzegania barwy w sposób taki, jak działa oko ludzkie – zmiany struktury będą odczytywane jako zmiany koloru. Ostatnim typem jest geometria wielokątowa, która stosowana jest przy pomiarach lakierów efektowych, np. metalizowanych. Przykładem spektrofotometru w geometrii d/8° jest model 3Color SFX, modelem wyposażonym w układ 45°/0° jest model SFXc lub SFXcg, który dodatkowo wyposażono w wbudowany połyskomierz.

    Pytanie 11: 
    Czy powinno się używać słowa barwa czy kolor?

    W języku polskim oba słowa są synonimami. Słowo kolor pochodzi od angielskiego słowa color, a słowo barwa jest najprawdopodobniej przetworzonym słowem farba i występuje w podobnej formie w wielu językach słowiańskich. W wielu branżach, np. poligraficznej, o barwie mówi się jako o wrażeniu wzrokowym, a kolorem nazywamy fizyczne właściwości materiałów. Na pytanie, czy zatem należy mierzyć kolor, czy barwę, odpowiemy w następnych odcinkach naszych artykułów.                  

    Jarosław Urbański 
    3Color Polska  

    GALERIA ZDJĘĆ

    Połyskomierz wielokątowy 3Color GM38. Kąty pomiarowe 20° 60° 85°.
    Spektrofotometr laboratoryjny 3Color SB8000 z kolorowym wyświetlaczem LCD.
    Spektrofotometr stacjonarny 3Color SB8200 do pomiarów w odbiciu i transmisji.
    Spektrofotometr przenośny 3Color SFX z kamerą podglądu próbki i wzornikiem RAL i NCS.
    Widok wyświetlacza spektrofotometru 3Color SFX z wynikiem pomiaru i deltami.

    Komentarze (0)

    dodaj komentarz
    Aby dodać komentarz musisz podać wynik
      Nie ma jeszcze komentarzy...