Wizualna kontrola koloru z urządzeniami certyfikowanymi przez instytut FOGRA
Na początek należy wyjaśnić kwestie terminologiczne, ponieważ brak precyzji pojęć uniemożliwia prawidłowe korzystanie z technik pomiaru koloru. Pojęcia kolor i barwa w języku technicznym nie są tożsame, ponieważ oznaczają one różne, chociaż powiązane ze sobą zjawiska. Różnicę między nimi najłatwiej wyjaśnić na przykładzie parametrów popularnego w komputerowych programach graficznych okna definiowania koloru w przestrzeni HSB.
Światło jest falą elektromagnetyczną i ma dwa istotne parametry: długość (częstotliwość) i amplitudę. Kolor jest to wrażenie, jakie powstaje w ludzkim mózgu pod wpływem światła padającego na światłoczułe komórki oka.
Kolor ma trzy intuicyjnie zrozumiałe parametry:
- barwę (hue), zależną od długości fali światła
- nasycenie (saturation) oznaczające czystość koloru
- jasność (brightness) zależną od amplitudy fali światła.
Jakkolwiek w języku literackim i potocznym spotyka się różne tłumaczenia angielskich słów color i hue, to w języku technicznym i oznaczeniach wszystkich urządzeń kontroli koloru „hue” jest parametrem wielkości nadrzędnej „color”. Jest to konwencja stosowana na całym świecie i uparte tłumaczenie „color” na „barwa” a „hue” na „kolor” – wbrew logicznemu tłumaczeniu „color” na „kolor” – tworzy jedynie niepotrzebny chaos pojęciowy.
JAK POWSTAJE WRAŻENIE KOLORU?
Wrażenie koloru powstaje w wyniku zmieszania impulsów napływających do mózgu z komórek oka wrażliwych na fale światła o różnych długościach i tworzących samodzielnie wrażenie trzech kolorów podstawowych: czerwonego, zielonego i niebieskiego (RGB). Światło jest zwykle mieszaniną fal o różnych długościach i o kolorze decydują ich proporcje, czyli skład spektralny światła. Światło o równym udziale składowych RGB daje wrażenie koloru o barwie neutralnej – szarości. Światło neutralne o pełnej jasności daje wrażenie koloru białego.
SKĄD ŚWIATŁO DOCIERA DO OKA?
Światło może docierać do oka bezpośrednio ze źródła, np. płomienia świecy, żarnika żarówki, ekranu telewizora lub monitora komputerowego. W takim przypadku do oka dociera światło o składzie wyemitowanym z tego źródła i o wrażeniu koloru decyduje tylko skład tego światła.
O tym, w jakim kolorze oko ludzkie widzi oświetlony przedmiot decydują dwa parametry: jednym są właściwości tego przedmiotu, czyli zdolność pochłaniania różnych składowych światła padającego, drugim natomiast skład światła padającego.
Komentarze (1)