DWA MODELE TWORZENIA KOLORU
W przypadku przedmiotów emitujących światło kolor, w jakim widzi je ludzkie oko, zależy od sumy składowych RGB i taką metodę tworzenia koloru nazywamy metodą addytywną. W przypadku przedmiotów odbijających lub przepuszczających światło skład spektralny światła docierającego do oka, a zatem i kolor przedmiotu zależy od tego, w jakim stopniu przedmiot zatrzymuje (odejmuje) składowe światła padającego na ten przedmiot i taką metodę tworzenia kolorów nazywamy subtraktywną.
INFORMACJA O KOLORZE
Kolor jest jedną z najistotniejszych cech decydujących o atrakcyjności produktów rynkowych i na współczesnym rynku ważną rolę odgrywa przekazywanie informacji o kolorze umożliwiającej jego wierną reprodukcję. Parametry koloru mogą być zapisane w postaci cyfrowej, ale najbardziej wiarygodne są wzorniki drukowane lub wyświetlane na ekranach monitorów. Niestety, z powodu ograniczeń technicznych (różnic właściwości urządzeń i materiałów) nie jest możliwa idealna reprodukcja kolorów.
COLOR MANAGEMENT
Możliwie najwierniejszą (chociaż nie idealną) reprodukcję kolorów w poligrafii i mediach elektronicznych zapewnia technika komputerowa nazywana zarządzaniem kolorem (color management). Posługuje się ona tzw. profilami kolorów umożliwiającymi najwierniejszą reprodukcję tego samego koloru w różnych technikach i na różnych urządzeniach. Jest to technika czysto „cyfrowa”, niezależna od warunków, w jakich jest stosowana. Technika ta wymaga jednak wprowadzania modyfikacji na podstawie wzrokowej oceny jakości koloru, ta zaś ocena jest już zależna od otoczenia.
WPŁYW OŚWIETLENIA NA KOLOR PRZEDMIOTU
Ten sam przedmiot mający zdolność całkowitego pochłaniania składowej czerwonej światła białego, oświetlony światłem białym, pochłonie tę składową i oko ludzkie zobaczy ten przedmiot w kolorze RGB–R=GB, czyli w kolorze niebieskozielonym (cyan). Jeśli jednak ten sam przedmiot oświetlimy światłem żółtym (RG), to pochłonie on również tylko składową czerwoną, ale zobaczymy go w kolorze zielonym (RG–R=G). Podobnie ten sam przedmiot oświetlony światłem purpurowym (magenta RB) po usunięciu składowej czerwonej światła zobaczymy jako przedmiot niebieski. Zmiana koloru światła oświetlającego przedmioty zmienia kolory, w jakich widzimy te przedmioty. Ten sam przedmiot widziany jest w takim samym kolorze (mówimy w uproszczeniu, że ma taki sam kolor) tylko pod warunkiem oceniania go w oświetleniu o identycznym składzie spektralnym i identycznej jasności.
Komentarze (1)