• Reklama
    A1 - eko color 08.11-31.12.2023 Julian

Szukaj

    Reklama
    B1 tiger-coating 18.08.2022-24.01.2023 Julian przedłużony do końca 2024

    Kolorymetria

    Wydanie nr: 3(131)/2021

    Artykuły branżowe

    Kolorymetria

    ponad rok temu  25.06.2021, ~ Administrator,   Czas czytania 10 minut

    Przenośny spektrofotometr CM-25cG z geometrią 45/0 i autentycznym czujnikiem połysku 60°.

    Przenośny spektrofotometr CM-25cG z geometrią 45/0 i autentycznym czujnikiem połysku 60°.

    Strona 2 z 2


    Przenośny spektrofotometr CM-26dG ze sferyczną geometrią, wbudowany czujnik połysku 60°.

    Zewnętrzny wygląd samochodu gra niesamowitą rolę. Obecnie są dostępne przepiękne gamy kolorów lakieru. Występują różnego rodzaju efekty: perłowe, metaliczne czy kryształowe. Oprócz tego koncerny wprowadzają specjalne lakiery, które są droższe nawet czterokrotnie od tych metalicznych. W celu sprawdzenia powtarzalności koloru można z pewnością posłużyć się spektrofotometrem Konica Minolta CM-M6. Jest to urządzenie wielokątowe o sześciu kątach pomiarowych i polem pomiarowym o średnicy 6 mm. Urządzenie ma zgrabną budowę, co pozwala w łatwy i prosty sposób mierzyć karoserię. Jego obsługa jest intuicyjna i szybka, szczególnie że menu jest w języku polskim. Duża pamięć pomiarowa, wydajna bateria i możliwość pracy bezprzewodowej z komputerem sprawiają, że urządzenie jest w sam raz dla pomiarów karoserii. Jak wiadomo, to dostawcy produkują takie części, jak zderzaki, nadkola, lusterka, klamki, relingi czy anteny. Właśnie te elementy zewnętrzne muszą być zgrane kolorystycznie z bazowym kolorem nadwozia samochodu. Czy tylko pod względem odcienia? No właśnie, a jakość nałożenia powłoki? W tym celu warto korzystać z urządzenia TAMS. Jest to sprawdzone urządzenie do kontroli wyglądu samochodu. Opisując w dużym skrócie, urządzenie kontroluje jakość obrazu odbitego od lakieru i sprawdza, czy i jak jest zniekształcony. Jeden z ogromnych koncernów, który ma w swojej grupie samochody dla wszystkich i te sportowe, jest zadowolony z efektów tego rozwiązania i zainwestował w kolejny przyrząd tego typu.

    Reklama
    ŚT - Targi Kielce 13.11-28.03 Julian
    Do pomiaru świateł i obudowy reflektorów samochodu warto posłużyć się spektrofotometrem CM-5 lub CM-3700A. Są to urządzenia stacjonarne do pomiaru w przeźroczu. Mają łatwy i szeroki dostęp, by prosto i sprawnie mierzyć różne przeźroczyste kształty. Z doświadczenia firmy Konica Minolta wynika, że rozwiązania tego typu sprawdzają się u dostawców na przykład do znanych marek samochodów typu premium. Jeżeli jesteśmy odpowiedzialni również za jakość odbłyśnika w reflektorze, to kolor można sprawdzać przenośnym spektrofotometrem CM-700d lub można skorzystać ze stacjonarnego spektrofotometru, który ma możliwość pomiaru w odbiciu. Zarówno model CM-5, jak i CM-3700A oferują port pomiarowy, który ma możliwość zmiany wielkości pola pomiarowego. W przypadku modelu CM-5 mamy wybór średnic: 3 mm, 8 mm lub 30 mm. Rozważając model CM-3700A, możemy mierzyć nieprześwitujące elementy o polu 3x5 mm lub średnicach: 8 mm i 25,4 mm. Natomiast do jakości odbłyśnika warto używać połyskomierzy Rhopoint. W ofercie firmy znajdują się klasyczne połyskomierze, takie jak IQ-S, ale najciekawsze są te, które mogą mierzyć właśnie trudno dostępne kształty. Są to urządzenia typu Flex – zarówno do standardowych zakresów połysku dla kąta 60 stopni, jak i tych wysokich połysków dla kąta 20 stopni. Posiadają przenośną głowicę z elastycznym przewodem, dzięki któremu nie ma kształtu, którego nie zmierzymy. Ponadto możemy wyposażyć się w specjalnie zaprojektowaną końcówkę pomiarową dedykowaną dla konkretnego elementu. Jeżeli potrzebujemy testować finalny reflektor z włączonym źródłem, to, korzystając z firmy Instrument Systems należącej do Grupy Konica Minolta, możemy dobrać każdy możliwy zestaw pomiarowy, zarówno w zakresie widzialnym, jak i wchodzącym w zakres UV czy podczerwień. Jeżeli interesują nas takie parametry, jak światłość, strumień świetlny, temperatura barwowa czy Duv, to każdy spektrometr Instrument Systems można wyposażyć w niezbędne akcesoria do tego typu pomiarów. 
    Przechodząc do wnętrza samochodu, obecnie mamy coraz więcej wyświetlaczy. Można je mierzyć i kontrolować za pomocą specjalizowanych kamer firmy Radiant Vision Systems. Firma ta należąca do grupy Konica Minolta ma w ofercie najbardziej wymagające rozwiązania dla wyświetlaczy i wszystkich przycisków podświetlanych. Niezależnie od tego, czy samochód posiada wyświetlacz typu Head-up, czy ma jeszcze analogowy prędkościomierz i obrotomierz, to można mierzyć takie parametry, jak kontrast, równomierność podświetlenia, barwy, a wykonane obrazy pomiarowe możemy przesyłać drogą elektroniczną i załączać do raportu. 
    Zobaczmy sami, jak obecnie zmieniają się wnętrza samochodu. Mamy podświetlenie na nogi czy przy podłokietniku lub wokół środkowej konsoli. Ponadto możemy zmieniać kolor tego podświetlenia nawet do 64 możliwych barw. Do kontroli tego typu źródeł światła można korzystać np. z przenośnego spektrofotometru Konica Minolta CL-500A. Jest to urządzenie, które mierzy wszystkie potrzebne parametry: od ilości światła, poprzez cechy i jakość światła.
    Drodzy Czytelnicy, reasumując, Konica Minolta, w skład której wchodzą firmy Instrument Systems i Radiant Vision Systems, to producenci urządzeń pomiarowych związanych z kolorem, połyskiem i światłem do pomiaru powłok, tkanin, źródeł światła, wyświetlaczy i reflektorów.      

    Andrzej Wojtkowski
    Konica Minolta Sensing Europe B.V. Sp. z o.o. Oddział w Polsce
    ul. Skarbowców 23a, 53-025 Wrocław 
    Tel.: +48 71 734 52 11
    E-mail: info.poland@seu.konicaminolta.eu
    Web: www.konicaminolta.pl               

    Komentarze (2)

    dodaj komentarz
    Aby dodać komentarz musisz podać wynik
    • ~ komps 2 ponad rok temu Temat jest poruszony na http://www.flpoland.pl/... Ogólnie przez lata możliwości diametralnie się zmieniły i sporo można zdziałać. Co wy na to?
      oceń komentarz zgłoś do moderacji
    • ~ korato 1 ponad rok temu No ok, ale czy w takim pięknisiu da się wykryć, że auto jest po ciężkich przejściach? Czy sprawdzenie pojazdu po VIN coś takiego da? Zobaczcie - https://www.historiaszkod.pl/s... Macie jakieś doświadczenia?
      oceń komentarz zgłoś do moderacji