• ReklamaA1 - silpol v2

Szukaj

    Reklama
    B1 - konica minolta 18.02.2022-31.12.2024 Bogumiła

    Kolorymetria

    Wydanie nr: 5(115)/2018

    Artykuły branżowe

    Kolorymetria

    ponad rok temu  19.10.2018, ~ Administrator,   Czas czytania 6 minut

    Spektrofotometr przenośny 3Color SFX z kamerą podglądu próbki.

    Spektrofotometr przenośny 3Color SFX z kamerą podglądu próbki.

    Strona 1 z 3

    CZYLI 10 NAJCZĘŚCIEJ POPEŁNIANYCH BŁĘDÓW W POMIARACH BARWY

    W poprzednim moim artykule, który ukazał się na łamach czasopisma „Lakiernictwo Przemysłowe” nr 3 (113) 2018 zatytułowanym „Barwa czy kolor?”, skupiłem się na odpowiedziach na najczęściej zadawane pytania z dziedziny kolorymetrii. W dzisiejszym tekście postanowiłem opowiedzieć o swoich doświadczeniach związanych z najczęstszymi błędami popełnianymi przy pomiarze barwy. Mam nadzieję, że zebrane informacje okażą się dla Państwa przydatne w codziennej pracy przy ocenie koloru.

    BŁĄD 1. ŹLE DOBRANY INSTRUMENT POMIAROWY

    Na ten rodzaj błędu często natrafiamy odwiedzając klientów, którzy już zakupili instrument do badania koloru. Niestety, nie każdy spektrofotometr czy kolorymetr nadaje się do wszystkich produktów. Naszą pracę przy doborze optymalnego rozwiązania zaczynamy od najważniejszych pytań, takich jak: „jakie produkty Państwo produkują?”, „jaki jest rozmiar produkowanych detali?”, „czy są to materiały transparentne czy kryjące?”, „w jakich warunkach następuje pomiar?”.  Zdarza się, że klient produkuje detale o średnicy kilku milimetrów i zakrzywionych kształtach, a zakupił instrument o polu pomiaru dwukrotnie większym od produkowanego detalu i na dodatek instrument jest przystosowany do pomiaru tylko powierzchni płaskich. Lub produkując detale transparentne do pomiaru używa spektrofotometru odbiciowego. Inną sytuacją jest środowisko pracy – tutaj warto spotkać się w zakładzie i na miejscu ocenić, czy dla danego procesu odpowiedni będzie sprzęt przenośny czy stacjonarny, a może pomiar bezdotykowy. Przy zakupie instrumentu do pomiaru barwy ważne jest, aby doradca techniczny zapoznał się zarówno ze specyfiką produktu, jak i warunkami pomiaru. Dlatego nigdy nie kupujemy tego typu urządzeń przez telefon.

    Reklama
    ŚT - Targi Kielce 13.11-28.03 Julian
    BŁĄD 2. ZŁA GEOMETRIA POMIAROWA

    W swoim poprzednim artykule wspomniałem o różnicy pomiędzy barwą a kolorem. Jeśli zastosujemy tę samą farbę, lecz użyjemy jej na różnym podłożu, to, mimo że mamy do czynienia z tym samym kolorem, otrzymamy inne wrażenie barwne. Zmiana struktury powierzchni zmienia stosunek rozproszenia odbitego światła do odbicia zwierciadlanego, czyli połysku. Dlatego wybierając geometrię pomiarową instrumentu musimy sobie odpowiedzieć na pytanie, czy chcemy, aby instrument był wrażliwy na zmiany struktury, czy żeby tych zmian nie widział. W pierwszym przypadku należy zatem użyć geometrii pomiarowej 45°/0° lub d8° w trybie SCE, w drugim przypadku użyjemy geometrii d8° w trybie SCI. Brak wiedzy w tym zakresie i świadomości, jaki rodzaj trybu pomiarowego lub geometrii chcemy użyć, będzie skutkował błędnymi wnioskami z odczytu urządzenia. Spektrofotometr przenośny 3Color SFX występuje w dwóch geometriach pomiarowych (45°/0° i d8° SCI/SCE), a model SFXcg ma dodatkowo wbudowany połyskomierz, który wraz pomiarem koloru wykonuje pomiar stopnia połysku próbki.

    BŁĄD 3. BRAK ODPOWIEDNIEGO PRZESZKOLENIA

    GALERIA ZDJĘĆ

    Spektrofotometr przenośny 3Color SFXcg z wbudowanym połyskomierzem.
    Pomieszczenie do wizualnej oceny barwy, tzw. 3Color „Light Room” (zdjęcie z jednej z realizacji).
    Spektrofotometr stacjonarny 3Color SB8100.

    Komentarze (0)

    dodaj komentarz
    Aby dodać komentarz musisz podać wynik
      Nie ma jeszcze komentarzy...