• ReklamaA1 - silpol v2

Szukaj

    Reklama
    B1 - IGP 2024 Julian

    Kolorymetria

    Wydanie nr: 5(115)/2018

    Artykuły branżowe

    Kolorymetria

    ponad rok temu  19.10.2018, ~ Administrator,   Czas czytania 6 minut

    Spektrofotometr przenośny 3Color SFX z kamerą podglądu próbki.

    Spektrofotometr przenośny 3Color SFX z kamerą podglądu próbki.

    Strona 2 z 3

    Z naszego doświadczenia wynika, że brak odpowiedniego przeszkolenia personelu może odgrywać krytyczną rolę w całym procesie kontroli barwy. Dostarczając urządzenia firmy 3Color zawsze oferujemy klientom szkolenie z kolorymetrii, obsługi urządzeń, oprogramowania oraz pomiarów praktycznych. W tym roku uruchomiliśmy także szkolenia w formie webinarowej, które cieszą się dużym powodzeniem. Niestety, wiedza w dziedzinie kolorymetrii nie jest nigdzie sklasyfikowana i warto zawsze wykorzystać każdą możliwą okazję na szkolenie i wymianę doświadczeń.

    BŁĄD 4. ŹLE SKALIBROWANY INSTRUMENT

    Źle skalibrowany instrument to dość częsty problem przy wykonywaniu pomiarów. Kalibracja większości spektrofotometrów odbywa się poprzez wykonanie ręcznie pomiaru na białej płytce kalibracyjnej oraz na puszce czerni. Ma to kluczowe znaczenie dla zapewnienia stabilności pomiaru. Co się stanie, jeśli operator źle skalibruje urządzenie lub wzorzec bieli ulegnie zabrudzeniu lub zwyczajnie się zagubi? Niestety, skutkiem będzie nieprawidłowy odczyt urządzenia, a co za tym idzie, błędy w ocenie zgodności produktu z wzorcem. Urządzenia 3Color posiadają wewnętrzny wzorzec bieli i czerni. Sprzęt podczas uruchamiania wykonuje samoczynnie kalibrację. Tego typu urządzenia szczególnie polecam tam, gdzie istnieje ryzyko, że operator przeoczy prawidłową obsługę, co może dać błędny wynik pomiaru. Dodatkowo spektrofotometry 3Color serii SFX posiadają opatentowany moduł ETC (Every Test Calibration), co redukuje problemy związane z kalibracją manualną.

    Reklama
    ŚT - Targi Kielce 13.11-28.03 Julian
    BŁĄD 5. TERMOCHROMIZM

    Czy wiecie Państwo, że kolor zmienia się wraz ze zmianą temperatury? NIE – taką odpowiedź słyszymy najczęściej podczas naszych rozmów. Termochromizm – to zjawisko, o którym faktycznie mało się mówi, a które potrafi wywołać wiele nieporozumień. Dla przykładu, kolor pomarańczowy wraz ze wzrostem temperatury o 1 stopień Celsjusza daje efekt w postaci  ΔE*ab = 0,15? A co, jeśli temperatura zmieni się o 10 stopni? Będziemy mieli deltę na poziomie 1,5, czyli dużo powyżej maksymalnej dopuszczalnej delty stosowanej w wielu zakładach. Dlatego – uwaga – badamy kolor zawsze w tych samych warunkach temperaturowych.


    Zjawisko termochromizmu dla wybranych kolorów.

    BŁĄD 6. ŹLE PRZYGOTOWANA PRÓBKA

    Z tym problemem spotykamy się chyba najczęściej. Odpowiednie przygotowanie próbki do pomiarów jest jednym z najistotniejszych elementów w całym zadaniu dotyczącym instrumentalnego pomiaru barwy. Kupując instrument musimy nauczyć się myśleć jak maszyna. Jeśli wymalowana próbka ma smugi, zabrudzenia lub jest nierównomiernie wybarwiona, to proszę pamiętać, że wszystkie te błędy zostaną zinterpretowane przez urządzenie jako zmiany koloru. Dlatego zawsze zaczynamy od sprawdzenia sposobu przygotowania próbki pomiarowej. Oczy nieświadomie zawsze szukają obszaru, gdzie znajduje się równomiernie ułożony materiał. Niestety, spektrofotometr lub kolorymetr mierzy kolor tam, gdzie mu wskażemy, dlatego warto wykorzystać zainstalowane w naszych urządzeniach kamery podglądu próbki, gdzie na ekranie urządzenia widzimy dokładnie punkt pomiarowy i możemy ominąć różnego rodzaju nierówności i wtrącenia lub nawet, co robią nasi klienci, zaznaczyć je wcześniej markerem, który będzie widoczny w oknie kamery.

    GALERIA ZDJĘĆ

    Spektrofotometr przenośny 3Color SFXcg z wbudowanym połyskomierzem.
    Pomieszczenie do wizualnej oceny barwy, tzw. 3Color „Light Room” (zdjęcie z jednej z realizacji).
    Spektrofotometr stacjonarny 3Color SB8100.

    Komentarze (0)

    dodaj komentarz
    Aby dodać komentarz musisz podać wynik
      Nie ma jeszcze komentarzy...