Profesjonalna kontrola jakości wyglądu powłok, farb i lakierów
O pierwszym wrażeniu powłoki, farby czy lakieru decyduje jej wygląd, na który składa się w głównej mierze barwa, połysk i struktura powierzchni. Jednolity i głęboki kolor, efekt specjalny, stopień połysku oraz profil powierzchni umożliwiają wywołanie zamierzonego wrażenia na odbiorcy. Prawdziwym wyzwaniem jest jednak utrzymanie wysokiej jakości powłoki, bowiem kolor może blaknąć lub żółknąć, a połysk matowieć. Zastanawiając się zatem nad wykonaniem powłoki o najwyższej jakości, należy wziąć pod uwagę urządzenia do jej kontroli oraz ich klasę.
Kontrola jakości barwy i połysku
Barwa nie jest łatwym parametrem do oceny, gdyż jej postrzeganie zależy od płci, indywidualnej wrażliwości na kolory czy oświetlenia. Standardem w wielu gałęziach przemysłu jest obiektywny pomiar barwy przy użyciu spektrofotometru, który opisuje kolor jako punkt o współrzędnych L*, a*, b* w przestrzeni CIE lab (rys. 1).
Precyzję pomiaru określają niskie wartości parametrów odtwarzalności i powtarzalności spektrofotometru. Powtarzalność pokazująca rozrzut odczytów danego przyrządu w tym samym miejscu tej samej próbki nie powinna wynosić więcej niż 0,01. Natomiast, gdy odtwarzalność wskazująca dopuszczalny rozrzut pomiarów różnych egzemplarzy tego samego modelu urządzenia nie będzie wyższa niż 0,1, możliwe będzie stosowanie zamiennego egzemplarza na czas kalibracji. Takimi parametrami urządzeń może pochwalić się firma BYK-Gardner, globalny lider urządzeń do kontroli jakości.
Ze względu na wpływ połysku na odbiór barwy, spektrofotometry posiadają także wbudowane połyskomierze. Wysoki połysk sprawia, że barwa wydaje się ciemniejsza niż ta sama z wykończeniem matowym. Spectro2guide wyróżnia się na tle innych urządzeń, gdyż oprócz miernika połysku pod kątem 60⁰, posiada także fluorymetr. Pomiar fluorescencji umożliwia kontrolę stabilności barwy względem czasu, dając gwarancję jej niezmienności. Funkcja ta występuje również w spektrofotometrze stacjonarnym color2view, który mierzy barwę w geometrii 45/0, a także wysoki i średni połysk wbudowanym połyskomierzem 20° i 60° (rys. 3). Stabilność pomiarowa połyskomierzy BYK-Gardner od lat stanowi standard w wielu gałęziach przemysłu. Brak wrażliwości mierników na zakłócenia otoczenia czy różnice temperatur, umożliwia wiarygodną kontrolę jakości. Wszystkie urządzenia BYK-Gardner pozwalają na wprowadzenie standardów cyfrowych i globalne zarządzanie kolorem i połyskiem.
Komentarze (0)