• Reklama
    A1 - kabe

Szukaj

    Reklama
    B1 tiger-coating 18.08.2022-24.01.2023 Julian przedłużony do końca 2024

    Kolorymetria

    Wydanie nr: 1(147)/2024

    Artykuły branżowe

    Kolorymetria

    6 miesięcy temu  07.03.2024, ~ Administrator,   Czas czytania 4 minuty

    Strona 2 z 2


    Rys. 1. System oceny barwy CIE lab


    Rys. 2. Spektrofotometr spectro2guide firmy BYK-Gardner


    Rys. 3. Standard cyfrowy utworzony w laboratorium przez color2view może być użyty do pomiarów przenośnym spectro2guide na produkcji

    Pomiar głębokich czerni

    Głębokie czernie mogą wykazywać zabarwienie w kierunku brązowego lub niebieskiego. Czerń z odcieniem niebieskim postrzegana jest jako ciemniejsza i pełniejsza, co sprawia, że jest preferowana w przemyśle lakierniczym i samochodowym. Do precyzyjnych pomiarów czerni rekomendowane są spektrofotometry, które oprócz pomiaru barwy, połysku i fluorescencji, mierzą także parametry, takie jak Blackness (głębia czerni), Jetness (stopień zróżnicowania czerni w zależności od barwy i jasności) i Undertone (barwny odcień czerni). Do tak zaawansowanych pomiarów BYK-Gardner rekomenduje specjalną linię spektrofotometrów PRO, przedstawionych poniżej (rys. 4).


    Rys. 4. Spektrofotometry do pomiaru głębokich czerni: przenośny spectro2guide PRO i stacjonarny color2view PRO 

    Pomiar efektów specjalnych lakierów

    Wygląd powłok zawierających pigmenty specjalne zależy od kąta obserwacji oraz warunków oświetlenia. Pomiar i analiza kolorów metalicznych, perłowych, z efektem skrzenia czy ziarnistości, będzie wymagała zaawansowanego spektrofotometru wielokątowego. Przykładem takiego urządzenia jest byk-mac i firmy BYK-Gardner (rys. 5), który umożliwia 5-kątowy pomiar barwy pod kątami 15°/25°/45°/75°/110°, dodatkowy pomiar pod kątem −15° dla pigmentów interferencyjnych oraz ocenę skrzenia i ziarnistości. Dodatkowo, poprzez wykrywanie i pomiar światła fluorescencyjnego, byk-mac i pozwala ocenić odporność powłoki na działanie światła dziennego.


    Rys. 5. Pomiar koloru metalicznego spektrofotometrem byk-mac i

    Pomiar profilu powierzchni

    Kontrola jakości barwy i połysku powierzchni o zróżnicowanym profilu stanowiła dotąd duże wyzwanie. Ten sam kolor farby strukturalnej czy proszkowej może wyglądać różnie w zależności od jej profilu powierzchni. Innowacyjnym rozwiązaniem dla tego typu pomiarów jest urządzenie spectro2profiler firmy BYK-Gardner (rys. 6), które umożliwia jednoczesny pomiar koloru, połysku, odbicia światła 2D i profilu powierzchni 3D. 
    Dzięki pomiarowi odbicia światła w osi prostopadłej otrzymujemy płaski obraz powierzchni 2D (rys. 7).
    Wielokątowe oświetlenie topografii próbki pozwala natomiast na trójwymiarowe zbadanie profilu oraz zobrazowanie kształtu i głębokości reliefu powierzchni (rys. 8).

    Kilka opcji algorytmów pomiarowych pozwala na ustawienie zakresów przyrządu w zależności od rodzaju mierzonych próbek, np. algorytm „Coarse Paint” do farb z wyrazistym profilem powierzchni lub „Fine Paint” dla delikatnego profilu. Spectro2profiler jest aktualnie jedynym urządzeniem na rynku łączącym tak zaawansowane techniki pomiarowe do kontroli jakości farb przez producentów oraz lakiernie. Wyniki przesyłane są do oprogramowania do archiwizacji i analizy danych smart-chart, które jest uniwersalne dla wszystkich przyrządów pomiarowych marki BYK-Gardner.
    Wysoka jakość wyglądu powłoki wymaga oceny barwy, połysku i profilu powierzchni urządzeniami pomiarowymi o najlepszych parametrach. Prawidłowe wyniki pomiarów kontrolnych gwarantują powtarzalność wysokiej jakości produktu i przekładają się na zaufanie klientów. Autoryzowanym dystrybutorem urządzeń firmy BYK-Gardner opisanych w artykule jest firma PTH Eurotom Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. 


    Rys. 6. Spectro2profiler


    Rys. 7. Obraz odbicia światła 2D


    Rys. 8. Profil powierzchni 3D

    PTH Eurotom Sp. z o.o.
    www.eurotom.pl
    eurotom@eurotom.pl

    Komentarze (0)

    dodaj komentarz
    Aby dodać komentarz musisz podać wynik
      Nie ma jeszcze komentarzy...