Najnowszy spektrofotometr stacjonarny 3Color 9000Neo z dotykowym wyświetlaczem LCD.
Nowy wielozadaniowy spektrofotometr do pomiaru barwy 3Color® 9000Neo
Steve Jobs powiedział kiedyś o stworzonym przez Apple nowym systemie operacyjnym: „Sprawiliśmy, że ikony na ekranie wyglądają tak dobrze, że aż chce się je polizać”. Dokładnie to samo przyszło mi na myśl, kiedy po raz pierwszy zobaczyłem nowy spektrofotometr 3Color® 9000Neo z wbudowanym systemem operacyjnym. Pisząc ten artykuł, chciałem się z Państwem podzielić swoimi wrażeniami z testów nad nowym aparatem do pomiaru koloru, który naszym zdaniem stanowi innowacyjne narzędzie służące do oceny kolorów w każdym, nawet najbardziej wymagającym laboratorium kolorymetrycznym.
CO NOWEGO?
Dotykowy wyświetlacz LCD z własnym systemem operacyjnym
To, co rzuca się w oczy już przy pierwszym uruchomieniu urządzenia, to bardzo duży, bo aż 7-calowy i – uwaga – dotykowy ekran spektrofotometru. Urządzenie zostało wyposażone we wbudowany kolorowy tablet, na którym zainstalowany został system operacyjny Android wraz z oprogramowaniem do zarządzania pomiarami i sterowania instrumentem. Co to w praktyce oznacza? Oznacza to, że 9000Neo w zasadzie nie musi być podłączony do dodatkowego komputera sterującego, a wszystkie operacje wykonuje się na dużym kolorowym ekranie tabletu, wykorzystując jego dotykową obsługę lub wirtualną klawiaturę. Do wyboru są różne wersje językowe, w tym polska.
Samouczek konfiguracji instrumentu
Co dalej? Dalej jest już bardzo prosto i w zasadzie bezobsługowo. To, co charakteryzuje wszystkie urządzenia 3Color®, to prostota obsługi. Tych urządzeń nie trzeba się uczyć, one pracują same. Niebywale łatwo jest już od samego początku, bo do pracy wprowadzi nas samo urządzenie zaraz po uruchomieniu. Poprosi o kalibrację i pokaże nam nawet, gdzie i jak umieścić akcesoria kalibracyjne. W następnym kroku zapyta nas o istotne ustawienia pomiarowe, takie jak przestrzeń kolorymetryczna, iluminant, równanie różnicowe etc. Obok innych ustawień instrument pozwala nam też zdefiniować parametry użytkowe, takie jak częstotliwość kalibracji oraz poinformuje nas, że zmieniła się wilgotność lub temperatura, co wymaga przeprowadzenia kolejnej kalibracji. Co najważniejsze, to użytkownik definiuje zakresy zmian warunków otoczenia, przy jakich instrument ma reagować. Pozostałe ustawienia to tolerancja, sposób wyświetlania danych, filtry UV etc.
Zdecydowanie najbardziej innowacyjną funkcjonalnością, której brak przysparza sporo kłopotów w innych urządzeniach tego typu, jest automatyczne rozpoznawanie zainstalowanej przesłony pomiarowej. Użytkownik już nie musi pamiętać o zmianie ustawień urządzenia po wymianie średnicy przesłony. 9000Neo sam rozpozna, jaką zainstalowano przesłonę. Co więcej, rozmiar przesłony może zostać dowolnie zmodyfikowany poprzez wprowadzenie własnego pola pomiaru. Przykładowo, instalując przesłonę 6 mm możemy zadać swoje własne pole pomiaru, np. 5,5 mm.
Kamera podglądu próbki
Możliwość podglądu próbki poprzez kamerę, która przenosi obraz z okna pomiarowego na wyświetlacz spektrofotometru, jest niesłychanie przydatnym rozwiązaniem. Można je stosować wszędzie tam, gdzie nie jesteśmy do końca pewni prawidłowego ułożenia próbki na przesłonie. Dzięki kamerze możemy też łatwo uniknąć pomiarów w miejscach zabrudzonych lub posiadających skazy i wybarwienia. Jest to więc nasze wirtualne oko na próbkę – mierzymy to, co widzimy.
Komentarze (0)