• Reklama
    A1 - eko color 08.11-31.12.2023 Julian

Szukaj

    Reklama
    B1 - emptmeyer 28.05-31.12 Julian

    Kolorymetria

    Wydanie nr: 3(137)/2022

    Artykuły branżowe

    Kolorymetria

    ponad rok temu  23.08.2022, ~ Administrator,   Czas czytania 6 minut

    Strona 1 z 3

    Color2view – druga generacja cenionego spektrofotometru

    Przez wiele lat na rynku spektrofotometrów stacjonarnych sukcesywnie funkcjonowało urządzenie niemieckiej firmy BYK Gardner color-view. W tym roku doczekaliśmy się premiery drugiej generacji tych najwyższej klasy urządzeń. Color2view będący następcą starszej generacji zachowuje wszystkie funkcjonalności color-view, za które zostało docenione przez użytkowników wielu gałęzi przemysłu. Ponadto producent wprowadził wiele nowości, sprawiających, że color2view jest idealną odpowiedzią na wyzwania stawiane przez erę Przemysłu 4.0.

    Trzy w jednym − kolor, połysk, fluorescencja
    W urządzeniu color2view o geometrii 45/0 zastosowano oświetlenie kierunkowe cyrkularne pod kątem 45°, a pomiar reflektancji (natężenia światła odbitego) odbywa się pionowo nad próbką, czyli pod kątem 0° do normalnej. Za pomocą tej geometrii barwa jest oceniana tak, jak w normalnych warunkach badania wizualnego (urządzenie mierzy barwę tak, jak widzi ją oko ludzkie). W związku z zależnością postrzegania barwy od stopnia połysku color2view zostało wyposażone w aż dwa moduły do pomiaru połysku próbki. Jednocześnie z pomiarem barwy urządzenie dokonuje pomiaru połysku w dwóch geometriach pomiarowych: 20° i 60°, dzięki czemu można w sposób precyzyjny badać próbki  wykazujące średni oraz wysoki połysk. Nowością wprowadzoną przez producenta jest ilościowy pomiar fluorescencji oraz możliwość oszacowania zmiany barwy próbki po wygaśnięciu fluorescencji. Połączenie spektrofotometru oraz fluorymetru stwarza zupełnie nową perspektywę w ocenie barwy oraz kontroli jej stabilności w czasie. Blaknięcie barwy spowodowane zmianami natężenia fluorescencji można określić za pomocą różnicowego pomiaru w systemie CIELAB. Umożliwiają to specjalne parametry wprowadzone przez producenta − ΔFl i ΔEzero dostępne także w całej rodzinie spektrofotometrów ręcznych spectro2guide. Wskaźnik fluorescencji delta (ΔFl) informuje, czy wzorzec oraz próbka mają własności fluorescencyjne, a jeśli tak, to o jakiej intensywności promieniowania. Kolejna obliczana wartość − ΔEzero − jest krokiem naprzód w stosunku do dotychczasowego pomiaru barwy. Parametr ten pozwala nam określić zmianę barwy po wygaśnięciu fluorescencji. ΔEzero, tak jak ΔFl, obliczany jest dla wybranego systemu barw i różnicy w barwie między próbką a standardem. Interpretacja parametru ΔEzero polega na zestawieniu go z klasyczną różnicą barw ΔE. Jeśli ΔEzero jest wyższe niż ΔE, to różnica między próbką a standardem będzie się zwiększać z czasem, a zgodność wizualna spadać. 

    Reklama
    ŚT - Targi Kielce 13.11-28.03 Julian
    Zaawansowana technologia źródeł światła LED
    Dzięki sprawdzonej technologii BYK LED opartej na rygorystycznych kryteriach selekcyjnych oraz równomiernemu oświetleniu dużego pola pomiarowego, powtarzalność źródła światła − tak krótko-, jak i długoterminowa − nie ma sobie równych. 
    System charakteryzuje odporność na wahania temperaturowe. Wszystkie komponenty elektroniczne i optyczne są kontrolowane, aby zagwarantować stabilność temperaturową w zakresie od 10°C do 40°C – co sprawia, iż urządzenie w zmiennych warunkach termicznych nie wymaga ponownej kalibracji.
    Zastosowana technologia zapewnia najwyższą dokładność i zgodność między instrumentami, co umożliwia globalne zarządzanie barwą za pomocą tworzenia i pracy ze standardami cyfrowymi.

    Komentarze (0)

    dodaj komentarz
    Aby dodać komentarz musisz podać wynik
      Nie ma jeszcze komentarzy...