• ReklamaA1 - silpol v2

Szukaj

    Reklama
    B1 - emptmeyer 28.05-31.12 Julian

    Kolorymetria

    Wydanie nr: 3(113)/2018

    Artykuły branżowe

    Kolorymetria

    ponad rok temu  20.06.2018, ~ Administrator,   Czas czytania 8 minut

    Spectro2guide.

    Spectro2guide.

    Strona 3 z 3

    Urządzenie to jest łatwe w obsłudze oraz posiada intuicyjny, nowoczesny interfejs. Wyposażone jest w bardzo stabilne źródło światła LED i opatentowany układ sterowania oświetleniem. Iluminator taki zapewnia dokładne wyniki i niewielki nakład serwisowy. Dostępny jest w wersji z 23- oraz 12-mm oknem pomiarowym, a także kompatybilny z oprogramowaniem smart-chart (zdjęcie nr 6). Dodatkowym atutem urządzenia BYK-mac i jest możliwość doposażenia go w uchwyt do próbek ułatwiający pracę i minimalizujący błąd operatora.
    Obok jednokątowych spektrofotometrów do oceny barw solidowych oraz sześciokątowych urządzeń do pomiaru barwy z efektem metalicznym na rynku dostępne są trzykątowe spektrofotometry barwy. Urządzenia te służą do pomiaru barwy pod trzema zdefiniowanymi kątami obserwacji. Firma BYK Gardner oferuje modele spektrofotometrów trójkątowych różniących się pod względem konstrukcji i założonych kątów obserwacji. Są one produkowane według spersonalizowanych potrzeb klienta (producenta farb i lakierów). Spektrofotometry trójkątowe znalazły zastosowanie w branży lakierów naprawczych (ang. refinish). Urządzenia te wraz z dołączonym oprogramowaniem do recepturowania barw szeroko stosowane są w lakierniach i punktach napraw. Służą do pomiarów na karoserii i dzięki oprogramowaniu pomagają dobrać odcień lakieru naprawczego, aby stopień korelacji barwy był jak najwyższy. Dzięki wbudowanym algorytmom korekty receptury barwy użytkownik jest w stanie dobrać idealny odcień, aby detal podlegający naprawie nie odróżniał się od reszty karoserii. W ofercie firmy BYK Gardner spektrofotometry trójkątowe reprezentuje urządzenie micro-TRI-color. Miernik pozwala na pomiar barwy pod kątami 15° – 45° – 105° lub 25° – 45° – 75°.

    Reklama
    ŚT - Targi Kielce 13.11-28.03 Julian
    Ostatnim parametrem wizualnym, który poddaje się ocenie, jest efekt chmurzenia na powłokach lakierowych z efektem metalicznym. Zjawisko to często powoduje zaburzenia w ogólnym wrażeniu barwy powłoki porównywane z jasnymi chmurami/plamami. Do pomiaru efektu chmurzenia firma BYK Gardner proponuje analizator wad jasności powłok cloud-runner. Urządzenie to imituje wrażenie wizualne oraz pozwala scharakteryzować i ocenić widoczność jasnych chmur/plam pod różnymi kątami. Tak jak reszta urządzeń do oceny parametrów wizualnych powłoki jest kompatybilne z oprogramowaniem smart-chart.
    Autoryzowanym dystrybutorem wszystkich opisanych w artykule urządzeń jest firma PTH Eurotom Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie.                   

    Barbara Bidzińska 
    www.eurotom.pl

    GALERIA ZDJĘĆ

    Fot. 1. System CIELab.
    Fot. 2. Spectro2guide.
    Fot. 3. Stacja dokująca spectro2guide z wbudowanym standardem.
    Fot. 4. Byko-spectra pro.
    Fot. 5. BYK-mac i.
    Fot. 6. BYK-mac i w stacji dokującej przy pracy z oprogramowaniem.

    Komentarze (1)

    dodaj komentarz
    Aby dodać komentarz musisz podać wynik
    • ~ Tomek 1 ponad rok temuocena: 100%  Analizę barw w skali Cielab można w łatwy sposób przeprowadzić z wykorzystaniem sfery całkującej w trybie pomiaru rozproszonego odbicia. Usługa taka dostępna jest komercyjnie w wielu laboratoriach np. https://sklepsajtom.pl/cielab...
      oceń komentarz zgłoś do moderacji