• ReklamaA1 - silpol v2

Szukaj

    Reklama
    B1 - konica minolta 18.02.2022-31.12.2024 Bogumiła

    Kolorymetria

    Wydanie nr: 2(136)/2022

    Artykuły branżowe

    Kolorymetria

    ponad rok temu  12.05.2022, ~ Administrator,   Czas czytania 9 minut

    Spektrofotometr przenośny z wbudowanym połyskomierzem CM-26dG.

    Spektrofotometr przenośny z wbudowanym połyskomierzem CM-26dG.

    Strona 1 z 3

    Urządzenia Konica Minolta do kontroli jakości powierzchni lakierowanych

    Powierzchnie powinny mieć atrakcyjny wygląd. Taki cel na pewno przyświeca każdemu, kto jest zaangażowany w produkcję i dostawę zarówno samych lakierów, jak i elementów lakierowanych.

    W tym miejscu warto bliżej zgłębić kwestię wyglądu powłoki i zastanowić się, jak sprawdzić jej poziom od strony jakości? Jak zapewnić sobie powtarzalność atrakcyjności? Odpowiedzią na te pytania są rozwiązania pomiarowe firmy Konica Minolta, która produkuje urządzenia do sprawdzania koloru powierzchni od 40 lat. 
    Po spektrofotometr warto sięgnąć wtedy, gdy wygląd powierzchni ma kluczowe znaczenie i potrzebujemy liczbowego określenia na kolor powierzchni. Takie przedstawienie barwy zapewne ułatwi nam proces komunikacji i pomoże w prowadzeniu kontroli jakości produkowanych powłok. To podejście ułatwia pracę szczególnie w aspektach związanych z zapewnieniem wyższej jakości wyglądu powierzchni, który ma na celu podkreślenie estetyki produktu. To właśnie te cechy decydują, że klient wybiera te produkty, które lepiej wyglądają. Co to znaczy? Patrząc przez pryzmat montażu i jakości wykończenia, to fakt, że wszystkie elementy składające się na cały produkt są w tym samym kolorze. Ponadto ich połysk nie różni się od sąsiadujących elementów. W tym miejscu warto podkreślić, że zarówno chodzi o wysoki połysk, jak i powtarzalną wartość powierzchni matowej. 

    Reklama
    ŚT - Targi Kielce 13.11-28.03 Julian
    Wszystkie wspomniane wyżej kwestie można sprawdzać i weryfikować jednym urządzeniem. Jakim? Jest nim spektrofotometr Konica Minolta. Jeden sprzęt potrafi zmierzyć i przedstawić równomierność i powtarzalność koloru, połysku i powierzchni matowej. W tym miejscu dobrym przykładem do szerszego opisu będzie model CM-26dG. 

    Dlaczego ten model? Przede wszystkim dlatego, że jest urządzeniem poręcznym z dobrymi parametrami o dużych możliwościach obsługi. Jest to model, który posiada funkcję pomiaru koloru i dodatkowo jest wyposażony w połyskomierz o kącie pomiaru 60 stopni. 

    Wyświetlacz jest tak skonstruowany, że pomieści jednocześnie ustalane wartości koloru, połysku i ich różnice względem wzorca w dwóch różnych iluminantach. Do wyboru jest możliwość ustawienia ekranów wyświetlania spośród 13 dostępnych. Po bliższym zapoznaniu się ze spektrofotometrem możemy dojść do wniosku, że jest to sprytne i poręczne urządzenie o dużych możliwościach. Zarządzanie pomiarami można wykonywać z poziomu samego spektrofotometru, który automatycznie zapamiętuje do 7500 pomiarów. Można wprowadzić do niego nazwę próbki i wzorca, a wspomniane zarządzanie to możliwość takich działań, jak zamiana próbki na wzorzec czy zmiany wzorca dla konkretnej próbki. Można również zmienić pozycję próbki czy wzorca w liście. Ponadto układ wyświetlacza można spersonalizować, żeby wartości pomiarów były tak ustawione jak tego sobie życzymy. Są to obecnie mocno pożądane funkcje dla użytkowników, w dobie kiedy wykonuje się mnóstwo pomiarów i z dnia na dzień jest ich coraz więcej. Dlatego urządzenia powinny być przyjemne w pracy, łatwe i intuicyjne. W kwestii wyników pomiarów to model CM-26dG mierzy barwę w powszechnie znanych przestrzeniach, jak: L*a*b*, L*C*h, XYZ, Yxy, ale również posiada możliwość pomiaru parametrów specjalnych indeksów powierzchni, jak: Krycie, MI, WI, Tint, YI, B, Greyscale czy Ganz. Energii do pracy ma aż nadto – posiada baterię, dzięki której można zmierzyć na jednym ładowaniu do 3000 pomiarów. Następnie, jeśli potrzebujemy dalej mierzyć, można podłączyć się do laptopa czy powerbanku, tak aby było wejście USB. Żeby było łatwiej, do pracy z komputerem można połączyć się przez Bluetooth.

    Jak już włączymy i wprowadzimy ustawienia, to po pierwszych kilku pomiarach jesteśmy w stanie poczuć niepohamowaną radość i euforię. O! Jak on szybko mierzy! Tak, rzeczywiście. Japońscy inżynierowie włożyli ogromny wysiłek i pracę, aby spektrofotometr był szybki. Ponadto dysponuje on absolutnie wysoką jakością powtarzalności pomiarowej. Obecnie to już dE w granicach 0,12. Tak, to jest ten kierunek, który przedstawia i wyznacza Konica Minolta. Urządzenia w pięknym, ergonomicznym kształcie z absolutnie świetnym wnętrzem, jak przystało na japońską technikę. Warto pamiętać, że urządzenia są produkowane wyłącznie w Japonii. To wszystko po to, by zapewnić najwyższą jakość. 
    Przejdźmy do kwestii pracy spektrofotometru z komputerem. Jak już zostało wspomniane, urządzenia mogą pracować bezprzewodowo przez Bluetooth. Można również je zasilać przez USB. To oznacza, że wystarczy jeden przewód, aby komunikować się z komputerem i jednocześnie ładować urządzenie. 
    W kwestii pracy z programem korzystamy ze świetnie sprawdzonego i lubianego przez klientów programu Spectra Magic NX. Jego odpowiednio zaprojektowany układ i wygląd pulpitu sprawia, że praktycznie niezmienny od ponad kilkunastu lat program jest sprzedawany bez większych modyfikacji. Dzięki pracy z programem możemy pobrać z urządzenia zmierzone dane, wpisać wartości wzorca elektronicznego i następnie wysłać do urządzenia. Program pozwala na bieżąco widzieć bazę pomiarów, jaka znajduje się w danym pliku i jednocześnie, jakie pomiary są w pamięci urządzenia.

    CM-26dG jest przedstawicielem grupy urządzeń wykonanych w geometrii d/8. Oznacza to, że za jednym dotknięciem przycisku pomiarowego urządzenie może zmierzyć powierzchnię w dwóch trybach – ze składową lustrzaną i bez niej. 

    Komentarze (0)

    dodaj komentarz
    Aby dodać komentarz musisz podać wynik
      Nie ma jeszcze komentarzy...